Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8] >
Off topic: Fir despre cărţi
Thread poster: one_A
Diana Wright
Diana Wright  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 22:33
Romanian to English
+ ...
Veronika se hotărăşte să moară May 29, 2007

OvidiuKatz wrote:

Nu am avut noroc să o găsesc în germană, engleză sau spaniolă, deşi cică ar fi fost la un moment dat pe siteul oficial al autorului, la download gratis, parcă aşa am citit undeva, dar acuma nu mai e. Adică mai e o bucată în engleză, dar nu e toată cartea. Şi nici altundeva n-am găsit-o. Aşa că trebuie să mă mulţumesc cu varianta în portugheză.


Ai putea să citeşti traducerea în limba română apărută la Humanitas, 2003 (traducător: Pavel Cuilă). Sigur vei reuşi să o parcurgi mai repede decât în portugheză Nu e la fel ca originalul, dar e Ok.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:33
English to Romanian
Originalul şi traducerea May 29, 2007

elvira_d wrote:
N-am citit originalul, dar cultura mea generala în materie de cumpărături îmi spune că se mai putea lucra la traducere... Probabil că nu e uşor să fii shopaholic


Nu te contrazic, Elvira
Dar eu de mult ori reuşesc să mă detaşez. Dacă îmi place cartea, o devorez. La urma urmelor, dacă mă nemulţumeşte traducerea, pot oricând să mă îndrept spre original. Deşi de cele mai multe ori nu o fac, din pură comoditate. Prost obicei, care nu-mi place la mine


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 00:33
German to Romanian
+ ...
Nici nu ştiam că e şi în română May 30, 2007

Diana Wright wrote:

Ai putea să citeşti traducerea în limba română apărută la Humanitas, 2003 (traducător: Pavel Cuilă). Sigur vei reuşi să o parcurgi mai repede decât în portugheză Nu e la fel ca originalul, dar e Ok.


La asta nu m-am gândit, că Veronika decides to die e de găsit şi în română. Normal că lectura ar fi mai rapidă în română, dar pdf.ul în portugheză are avantajul că e de dat jos gratis. Mersi mult, oricum, pt. sugestie, poate totuşi dau şi peste cartea în română.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:33
English to Romanian
Voi mai aveţi timp să citiţi? Oct 17, 2007

Având în vedere că se apropie târgul Gaudeamus (19-23 noiembrie), vreau şi eu să ştiu ce se mai citeşte pe aici, printre colegi. Recomandarea mea, Nicole Krauss, Istoria iubirii. Deşi pe alocuri cam trenează, poveştile întrepătrunse m-au captivat.
De evitat, Jan K
... See more
Având în vedere că se apropie târgul Gaudeamus (19-23 noiembrie), vreau şi eu să ştiu ce se mai citeşte pe aici, printre colegi. Recomandarea mea, Nicole Krauss, Istoria iubirii. Deşi pe alocuri cam trenează, poveştile întrepătrunse m-au captivat.
De evitat, Jan Koneffke, O iubire la Tibru. Mi s-a părut plicticoasă şi nu am reuşit să o termin. Deşi iniţial subiectul părea interesant.
Collapse


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 00:33
French to Romanian
+ ...
kilipirim, la cluj Oct 18, 2007

eu merg sa kilipiresc.

17-21 octombrie, Casa de Cultură a Studenţilor, între 11.00 şi 20.00.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:33
English to Romanian
Kilipirim, la Bucureşti Oct 18, 2007

23-28 octombrie, la Salla Dalles.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:33
English to Romanian
Kilipirim la Bucureşti Nov 7, 2007

Îmi pare rău că v-am dezinformat în mesajul anterior. Informaţia era mai veche, luată de pe un site dedicat târgurilor şi expoziţiilor. Acum ştim sigur că târgul de carte, muzică şi film Kilipirim se desfăşoară între 6 şi 11 noiembrie.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:33
English to Romanian
Citeşte cineva Ted Hughes? Nov 10, 2007

Lucrarea mea de licenţă a tratat simbolurile teriomorfe în poezia lui Ted Hughes. Au trecut ceva ani de atunci şi acum m-am gândit să reiau studiul despre Ted Hughes, nu neapărat cu scop de cercetare, cât din pasiune. M-ar bucura să ştiu dacă am printre voi colegi interesaţi de poezia lui, ca să schimbăm impresii.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 00:33
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
interviuri şi poezii în lectura părintelui Omului de Fier Nov 11, 2007

Fiind prea năucă să citesc acum poezii, am ascultat câteva aici: http://www.youtube.com/watch?v=18DdJO9Lg-s&mode=related&search

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:33
English to Romanian
Literatura cu voce tare Nov 14, 2007

Cristiana Coblis wrote:

Fiind prea năucă să citesc acum poezii, am ascultat câteva aici: http://www.youtube.com/watch?v=18DdJO9Lg-s&mode=related&search


Mulţumesc enorm, nu mă mai satur să mă uit la interviuri şi emisiuni... Sunt în urmă rău cu tehnologia, dacă nu m-aş fi gândit în veci să caut pe internet înregistrări video cu Ted Hughes
Those were the days, când mi-am scris lucrarea nu foloseam internetul. Acum aş putea s-o iau de la capăt, folosind internetul.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:33
English to Romanian
Lecturi (uşoare) de vacanţă Aug 29, 2008

Firul acesta mai trebuie (re)animat din când în când.
Ce mai citiţi?
Lecturi uşoare, de vară, chiar şi în sensul a ceea ce numea Hermione "a bit of light reading"

Rapid, lăsaţi pentru o secundă discuţiile despre night owls, ofertele (cel puţin) caraghioase, autorizaţia de la M. J. şi concursul de proză scurtă şi spuneţi ce carte/cărţi aveţi în acest moment pe noptieră!

... See more
Firul acesta mai trebuie (re)animat din când în când.
Ce mai citiţi?
Lecturi uşoare, de vară, chiar şi în sensul a ceea ce numea Hermione "a bit of light reading"

Rapid, lăsaţi pentru o secundă discuţiile despre night owls, ofertele (cel puţin) caraghioase, autorizaţia de la M. J. şi concursul de proză scurtă şi spuneţi ce carte/cărţi aveţi în acest moment pe noptieră!

Eu: Orhan Pamuk, "Mă numesc Roşu". (Poate m-am apucat cam târziu de Pamuk, dar odată începută cartea, nici că aş mai lăsa-o din mână. Pentru cei care au crescut cu poveştile din O mie şi una de nopţi repovestite de Eusebiu Camilar, şi nu numai....)
Collapse


 
Ioana Daia
Ioana Daia  Identity Verified
Romania
Local time: 00:33
Spanish to Romanian
+ ...
titlurile momentului Aug 29, 2008

Ca la tot filologul care se respectă, chiar e un tenculeţ lângă veioză...
Tocmai am terminat Eseu despre luciditate, Saramago, şi încă nu-mi vine a mă desprinde de cartea asta atât de frumoasă... Mă rog, Saramago e una dintre marile mele iubiri literare.
Hippolyte Taine, Viaţa şi opiniile filosofice ale unei pisici, cu o prefaţă delicioasă a lui Radu Paraschivescu despre cotoşmanii lui şi asezonat cu ceva traduceri ale lui Foarţă din poezii cu pisicovenii... As
... See more
Ca la tot filologul care se respectă, chiar e un tenculeţ lângă veioză...
Tocmai am terminat Eseu despre luciditate, Saramago, şi încă nu-mi vine a mă desprinde de cartea asta atât de frumoasă... Mă rog, Saramago e una dintre marile mele iubiri literare.
Hippolyte Taine, Viaţa şi opiniile filosofice ale unei pisici, cu o prefaţă delicioasă a lui Radu Paraschivescu despre cotoşmanii lui şi asezonat cu ceva traduceri ale lui Foarţă din poezii cu pisicovenii... Asta e lectura de vacanţă, de fapt, se citeşte în vreo două ore, foarte util într-o lună atât de aglomerată.
Lectura în franceză e un volum de povestiri ale lui Mrozek, iar aia să-i zicem de specialitate e o carte cu interviuri despre şcoala sociologică a lui Gusti.
Numai bine şi spor la citit !
Ioana

[Edited at 2008-08-30 15:34]
Collapse


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 00:33
English to Romanian
+ ...
Eterna scuză... timpul... Aug 29, 2008

Din păcate îndeletnicirile zilnice profesionale, domestice şi altele... nu-mi prea lasă loc şi de lectură. În serile în care aş sorbi cu interes şi eu câteva pagini, trebuie să citesc Pinocchio sau Capra cu trei iezi după care adorm şi eu cu succes...

Singura perioadă în care ma prind în mână o carte este concediul. Am început o carte care se anunţă atractivă, "Conjuraţia imbecililor" - John
... See more
Din păcate îndeletnicirile zilnice profesionale, domestice şi altele... nu-mi prea lasă loc şi de lectură. În serile în care aş sorbi cu interes şi eu câteva pagini, trebuie să citesc Pinocchio sau Capra cu trei iezi după care adorm şi eu cu succes...

Singura perioadă în care ma prind în mână o carte este concediul. Am început o carte care se anunţă atractivă, "Conjuraţia imbecililor" - John Kennedy Toole, care a primit premiul Pulitzer în 1981, un roman al literaturii comice, spumos, pe care sper să ajung să-l şi termin. Până acum mi s-a părut haios. Îl recomand.
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 00:33
English to Romanian
Conjuraţia imbecililor Aug 29, 2008

Ioana Bostan wrote:

Din păcate îndeletnicirile zilnice profesionale, domestice şi altele... nu-mi prea lasă loc şi de lectură. În serile în care aş sorbi cu interes şi eu câteva pagini, trebuie să citesc Pinocchio sau Capra cu trei iezi după care adorm şi eu cu succes...

Singura perioadă în care ma prind în mână o carte este concediul. Am început o carte care se anunţă atractivă, "Conjuraţia imbecililor" - John Kennedy Toole, care a primit premiul Pulitzer în 1981, un roman al literaturii comice, spumos, pe care sper să ajung să-l şi termin. Până acum mi s-a părut haios. Îl recomand.


Dar şi când o să ajungi la Harry Potter
Am citit Conjuraţia imbecililor la prima apariţie la Nemira, probabil prin anii '90, într-adevăr mi s-a părut şi mie o carte extraordinară. Acum, că mi-ai amintit, ştiu am cumpărat relativ recent o altă carte a lui John Kennedy Toole, "Biblia de neon", dar am uitat s-o şi citesc...


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 00:33
English to Romanian
+ ...
:)) Aug 29, 2008

Când o s-ajungă la Harry Potter sper să găsesc şi eu timp pentru lecturile mele şi el să citească singurel
Eu am început cu "Biblia de neon" pe care am citit-o deja prin iarnă, uşurică, de vacanţă, o carte cu un autor adolescent, dar drăguţă.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Fir despre cărţi






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »