corector in limba romana pentru word
Thread poster: atorchia
atorchia
atorchia  Identity Verified
Italy
Local time: 06:57
Italian to Romanian
+ ...
Dec 2, 2005

Hello, am o problema banala poate, dar nu reusesc sa o rezolv de una singura...locuiesc in italia, deci am instalata versiunea microsoft word 2003 in limba italiana. Cand activez optiunea: tools>spell and grammar check imi da doar posibilitatea de a utiliza una din limbile:italiana, engleza, franceza, germana. Am adaugat deja limba romana atat pentru tastatura cat si pentru word, si nimic. Stiti cumva ce trebuie sa fac? Ar trebui adaugat un dictionar care sa contina si limba romana? Multumesc!... See more
Hello, am o problema banala poate, dar nu reusesc sa o rezolv de una singura...locuiesc in italia, deci am instalata versiunea microsoft word 2003 in limba italiana. Cand activez optiunea: tools>spell and grammar check imi da doar posibilitatea de a utiliza una din limbile:italiana, engleza, franceza, germana. Am adaugat deja limba romana atat pentru tastatura cat si pentru word, si nimic. Stiti cumva ce trebuie sa fac? Ar trebui adaugat un dictionar care sa contina si limba romana? Multumesc!

[Subject edited by staff or moderator 2005-12-02 16:53]
Collapse


 
Filip Gadiuta
Filip Gadiuta  Identity Verified
Romania
Local time: 07:57
English to Romanian
+ ...
MS proofing tools Dec 2, 2005

Spell-check pt romana exista numai in editia Ro a Ms Office, din cate stiu. Altfel, poti achizitiona Microsoft Proofing Tools (are dictionare pentru cateva zeci de limbi)
http://www.microsoft.com/office/editions/prodinfo/language/proofingtools.mspx (vreo 50 de euro)
Nu stiu daca exista ceva "free" care sa inlocuiasca produsul Microsoft...

Antonela Stanciulescu wrote:

Hello, am o problema banala poate, dar nu reusesc sa o rezolv de una singura...locuiesc in italia, deci am instalata versiunea microsoft word 2003 in limba italiana. Cand activez optiunea: tools>spell and grammar check imi da doar posibilitatea de a utiliza una din limbile:italiana, engleza, franceza, germana. Am adaugat deja limba romana atat pentru tastatura cat si pentru word, si nimic. Stiti cumva ce trebuie sa fac? Ar trebui adaugat un dictionar care sa contina si limba romana? Multumesc!


 
atorchia
atorchia  Identity Verified
Italy
Local time: 06:57
Italian to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumesc Filip Dec 2, 2005

Multumesc mult Filip! Da, intr-adevar asta e ceea ce cautam.

 
Andreea Varga
Andreea Varga
Romanian to English
Am si eu o intrebare Jan 3, 2006

Am Microsoft Word 2003, versiunea in limba romana dar nu am incarcate acele litere specific romanesti.Si v-as ramane profund recunoscatoare daca mi-ati solutiona intr-un fel sau altul aceasta problema.As prefera sa-mi dati un site sau ceva de unde sa pot copia acel tip de microsoft word 2003, dar sa fie tot in limba romana; sau daca nu sa ma ajutati oricum ar fi.Am mare nevoie de literele "noastre" cand redactez un document.Multumesc anticipat

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Scrierea cu diacritice Jan 4, 2006

Andreea Varga wrote:

Am Microsoft Word 2003, versiunea in limba romana dar nu am incarcate acele litere specific romanesti.Si v-as ramane profund recunoscatoare daca mi-ati solutiona intr-un fel sau altul aceasta problema.As prefera sa-mi dati un site sau ceva de unde sa pot copia acel tip de microsoft word 2003, dar sa fie tot in limba romana; sau daca nu sa ma ajutati oricum ar fi.Am mare nevoie de literele "noastre" cand redactez un document.Multumesc anticipat



Scrierea cu caractere specifice ţine de Windows, nu de Word. Dacă ai XP, setările sunt următoarele:

Start – Settings – Control Panel – Regional and Language Options – Languages – Details – Add (se adaugă româna) – OK

Apoi, pentru a trece de la o tastatură la alta se foloseşte combinaţia Alt - Shift.

Sper că ăsta este ce căutai.


 
me_suzy
me_suzy
Local time: 07:57
spelling check - cum se face corectarea textului in office word 2007 Sep 18, 2009

Trebuie mentionat cum se face corectarea textului in office word 2007.

Asa cum spunea mai sus colega noastra, trebuie sa downlodati de aici http://www.microsoft.com/office/editions/prodinfo/language/proofingtools.mspx si sa instalati.

Apoi,

1. Selectati tot textul (Ctr+A)
2. Mergeti jos in bara jos la languages (sa
... See more
Trebuie mentionat cum se face corectarea textului in office word 2007.

Asa cum spunea mai sus colega noastra, trebuie sa downlodati de aici http://www.microsoft.com/office/editions/prodinfo/language/proofingtools.mspx si sa instalati.

Apoi,

1. Selectati tot textul (Ctr+A)
2. Mergeti jos in bara jos la languages (sau din sus din bara Review -> Set Languages)
3. Va apar doua casute (Do not check spelling and grammar si Detect languages automatically)
Debifati amandoua casutele (nu trebuie sa aveti nici o casuta bifata)
Apoi selectati (la Mark selected text as) Romanian (limba romana)
4. Alegeti din bara de meniu de sus Review
5. Alegi din stanga ABC (Spelling and grammar)

Asta e tot. Mult succes



tags: spelling check - cum se face corectarea textului in office word 2007, corector word

[Edited at 2009-09-18 16:21 GMT]

[Edited at 2009-09-18 16:21 GMT]
Collapse


 
me_suzy
me_suzy
Local time: 07:57
Where to Buy Romanian Language Pack (for microsoft office) Jul 29, 2011

de cumparat Romanian Language Pack intrati aici:



http://office.microsoft.com/en-us/language/?CTT=5&origin=HA010211370

alegeti roman
... See more
de cumparat Romanian Language Pack intrati aici:



http://office.microsoft.com/en-us/language/?CTT=5&origin=HA010211370

alegeti romana:

http://www7.buyoffice.microsoft.com/usa/basket.aspx?cache=829819887&culture=en-us
Collapse


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 06:57
German to Romanian
+ ...
Mai Exista si Alte corectoare pt. Word2007 Jul 30, 2011

O sa trec in zilele urmatoare la utilizarea zilnica a Word 2007, pe care pana acum l-am utilizat doar sporadic. Iar dat fiind ca ceea ce se oferea la MS Proofing tools pt. lb. RO, pana acum, a fost cam tare slabut (fata de DE, de ex.), aceasta intrebare, pe care probabil ca am pus-o deja, cu cativa ani in urma, pt. alte variante MS-Word:


Mai Exista si Alte corectoare, mai bune, in special: cu dictionarele mai complete, etc. pp., pt. Word2007???


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


corector in limba romana pentru word






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »