intrebari despre edituri
Thread poster: marical
marical
marical
Local time: 19:36
English to Romanian
+ ...
Sep 26, 2002

As avea si eu o mica intrebare referitoare la modalitatile prin care se contacteaza o editura pentru a-ti oferi serviciile in domeniul traducerilor. De fapt as avea urmatoarele intrebari: au vreun sistem dinainte stabilit prin care isi recruteaza traducatorii? Exista vreo sansa sa fii bagat in seama daca trimiti un cv si o scrisoare prin care iti exprimi dorinta de a colabora cu ei?

A colaborat cineva de aici cu o editura pana acum? Care sunt modalitatile de plata? etc.

V-as
... See more
As avea si eu o mica intrebare referitoare la modalitatile prin care se contacteaza o editura pentru a-ti oferi serviciile in domeniul traducerilor. De fapt as avea urmatoarele intrebari: au vreun sistem dinainte stabilit prin care isi recruteaza traducatorii? Exista vreo sansa sa fii bagat in seama daca trimiti un cv si o scrisoare prin care iti exprimi dorinta de a colabora cu ei?

A colaborat cineva de aici cu o editura pana acum? Care sunt modalitatile de plata? etc.

V-as fi recunoscator daca mi-ati putea da vreo informatie despre aceste aspecte.

Multumesc anticipat.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 19:36
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
edituri Sep 27, 2002

Alege cu grija.

Este greu sa castigi atentia acestora deoarece sistemele sunt binecunoscute(lol) si preturile minime. Dar editurile isi gasesc traducatori chiar la 25000 pe pagina de 2000 caractere.Exista edituri si edituri, astfel poti avea incredere ca Poliromul o sa plateasca cam 2 usd pe pagina in timp ce editurile mici doar 25000-30000 lei.

Stiam ca Teora organizeaza concursuri pentru traducatori, deci trebuie sa treci un examen pentru a lucra cu ei, dar am auzit si lucr
... See more
Alege cu grija.

Este greu sa castigi atentia acestora deoarece sistemele sunt binecunoscute(lol) si preturile minime. Dar editurile isi gasesc traducatori chiar la 25000 pe pagina de 2000 caractere.Exista edituri si edituri, astfel poti avea incredere ca Poliromul o sa plateasca cam 2 usd pe pagina in timp ce editurile mici doar 25000-30000 lei.

Stiam ca Teora organizeaza concursuri pentru traducatori, deci trebuie sa treci un examen pentru a lucra cu ei, dar am auzit si lucruri foarte neplacute despre Teora.

Poti incepe prin a-ti trimite Cv si scrisoarea de intentie pe mail, unii reactioneaza, (nu cumva sa trimiti la editura Eminescu, sau daca insisti sa te astepti la raspunsuri interesante!) si dupa vreo luna pe fax, dupa inca o luna prin posta. Este o campanie normala de marketing. Foloseste sa ai acces pe caile clasice (P.C.R.) dar in lipsa aceasta este cea mai buna metoda.

Poti gasi cu un Google search orice informatie doresti despre edituri.

Bafta!
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


intrebari despre edituri






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »