[PFA] contabilitate
Thread poster: Mariana Mag
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 15:19
English to Romanian
Dec 4, 2006

Buna tuturor.

Am o intrebare pentru cei care au experienta in domeniul contabilitatii sau pentru cei care isi tin singuri evidenta contabila.

In momentul inregistrarii la Adm. Fin. mi s-a spus ca trebuie sa tin un registru jurnal de incasari si plati si un registru inventar.

Inca nu m-a lamurit nimeni in ceea ce priveste completarea acestor jurnale. In registrul jurnal de incasari si plati, ce trebuie inregistrate: facturile sau chitantele, sau amandoua.<
... See more
Buna tuturor.

Am o intrebare pentru cei care au experienta in domeniul contabilitatii sau pentru cei care isi tin singuri evidenta contabila.

In momentul inregistrarii la Adm. Fin. mi s-a spus ca trebuie sa tin un registru jurnal de incasari si plati si un registru inventar.

Inca nu m-a lamurit nimeni in ceea ce priveste completarea acestor jurnale. In registrul jurnal de incasari si plati, ce trebuie inregistrate: facturile sau chitantele, sau amandoua.

De exemplu, daca eu emit azi o factura de X lei, trec in registrul respectiv seria si nr facturii, sau chitanta ca am primit banii? Sau amandoua? Acelasi lucru se intampla si in cazul platilor efectuate de mine?
Am intrebat la serviciul de contabilitate al firmei la care lucrez si mi-au zis fiecare lucruri diferite. Asa ca sunt in ceata. Anul acesta cand mi-am depus declaratia de venit, mi-am calculat eu. Sper sa fi facut bine calculele) Voi apelati la contabili?

Mariana



[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-09-15 23:24]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 15:19
German to Romanian
+ ...
Registru-jurnal de încasări şi plăţi Dec 4, 2006

Mariana Mag wrote:

Inca nu m-a lamurit nimeni in ceea ce priveste completarea acestor jurnale. In registrul jurnal de incasari si plati, ce trebuie inregistrate: facturile sau chitantele, sau amandoua.


La încasări, treci chitanţele care le-ai dat tu şi cu care ai încasat banii de la lume. La plăţi, treci factura fiscală sau bonul fiscal. Sigur-sigur nu ştiu dacă e bine, dar aşa m-a învăţat cineva mai în vârstă şi cu mai multă experienţă ca mine. Cu registrul de inventar nu ştiu cum e; eu nu am, fiindcă încă nu mi-a cerut nimeni aşa ceva.


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 15:19
English to Romanian
+ ...
Registru/inventar Dec 5, 2006

În ceea ce priveşte registrul de casă, aşa procedez şi eu, înregistrez toate încasările şi cheltuielile pe care le-am avut în anul respectiv, şi anexez toate chitanţele, facturile, bonurile fiscale. Am aflat şi eu anul acesta de un soi de formular care se cheamă de inventar, nu ştiu dacă e vorba despre acesta sau nu, în care se trec carnetele tipizate (facturier, chitanţier) de fiecare dată când achiziţionăm unele noi, habar nu aveam de aşa ceva. Costă vreo 1,5 RON/buc. ... See more
În ceea ce priveşte registrul de casă, aşa procedez şi eu, înregistrez toate încasările şi cheltuielile pe care le-am avut în anul respectiv, şi anexez toate chitanţele, facturile, bonurile fiscale. Am aflat şi eu anul acesta de un soi de formular care se cheamă de inventar, nu ştiu dacă e vorba despre acesta sau nu, în care se trec carnetele tipizate (facturier, chitanţier) de fiecare dată când achiziţionăm unele noi, habar nu aveam de aşa ceva. Costă vreo 1,5 RON/buc. şi un formular cu rubrici de completat seriile facturierului, cţte bucăţi, etc.
Sper să te ajute.

Ioana
Collapse


 
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 15:19
English to Romanian
TOPIC STARTER
incasari si plati Dec 5, 2006

Sa vad daca am inteles bine: la rubrica de incasari trec chitanta pe care am emis-o si prin care demonstrez ca am incasat banii, sau in cazul unui transfer in cont bancar nr. ordinului de plata.

La rubrica de plati, adica la cheltuielile pe care le fac eu, trec facturile pe care le primesc la achizitionarea produselor??? Sau bonul fiscal???

Greu e cu contabilitatea astea.

Cel putin pentru mine....
See more
Sa vad daca am inteles bine: la rubrica de incasari trec chitanta pe care am emis-o si prin care demonstrez ca am incasat banii, sau in cazul unui transfer in cont bancar nr. ordinului de plata.

La rubrica de plati, adica la cheltuielile pe care le fac eu, trec facturile pe care le primesc la achizitionarea produselor??? Sau bonul fiscal???

Greu e cu contabilitatea astea.

Cel putin pentru mine.

Inca o intrebare: cum incheiati un an in registrul de incasari si plati. Ma refer cand trageti linie si adunati sau scadeti)

Incepeti noul an fiscal pe o pagina noua??
Collapse


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 15:19
English to Romanian
+ ...
cheltuieli PFA Dec 5, 2006

Ştie cineva dacă există anumite restricţii în privinţa mărfurilor achiziţionate pe PFA?
Ca să dau un exemplu de articol strict necesar oricărui traducător serios, pot să trec şi cafeaua cea de toate zilele şi nopţile?


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 15:19
German to Romanian
+ ...
Răspunsuri Dec 5, 2006

Mariana Mag wrote:

La rubrica de plati, adica la cheltuielile pe care le fac eu, trec facturile pe care le primesc la achizitionarea produselor??? Sau bonul fiscal???


Factură la cumpărături îţi dă numai la peste 100.000 ROL, la sumă mai mică îţi dă doar bon fiscal. Aşa mi-au zis mie cândva la o papetărie de unde am luat nişte mărunţişuri gen clame de prins foi, UHU - lipici de ăla la stick pt. hârtie, creion de ăla corector cu pastă albă, capse de capsator şi alte de astea, care toate adunate erau sub 100.000 ROL.

Inca o intrebare: cum incheiati un an in registrul de incasari si plati. Ma refer cand trageti linie si adunati sau scadeti)

Incepeti noul an fiscal pe o pagina noua??


Da, barez spaţiul rămas, dacă e, şi încep pagină nouă. Aşa mi-a zis alt traducător din oraş că trebuie.


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 15:19
Spanish to Romanian
+ ...
Ai cheltuieli de protocol! Dec 5, 2006

FlorinU wrote:
Ca să dau un exemplu de articol strict necesar oricărui traducător serios, pot să trec şi cafeaua cea de toate zilele şi nopţile?


Poţi să bagi cafeaua pe "cheltuieli de protocol"
Nu mai îmi aduc aminte exact, dar 2% sau 0,2% din cifra încasărilor se pot trece cu titlu "cheltuieli de protocol", unde intră şi cafeaua, sucurile sau prăjiturile.
Procentul exact ţi-l poate spune un contabil sau inspectorul tău.
Nicolae


 
Dragutan Tatiana
Dragutan Tatiana
France
Local time: 14:19
Romanian to Russian
+ ...
Cheltuieli deductibile si limita acestora, taxa de studii Jan 3, 2012

Bună!

Sunt traducător autorizat și am câteva nelămuriri. Cine știe cum se procedează în următoarele cazuri:

1. În ce măsură pot include la cheltuieli deductibile taxa de școlarizare pentru un program de MBA și dacă o pot include integral sau doar în limita a 5% din venitul brut?

(ref.Cod fiscal (5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a) cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum şi pentru acordarea de burse private,
... See more
Bună!

Sunt traducător autorizat și am câteva nelămuriri. Cine știe cum se procedează în următoarele cazuri:

1. În ce măsură pot include la cheltuieli deductibile taxa de școlarizare pentru un program de MBA și dacă o pot include integral sau doar în limita a 5% din venitul brut?

(ref.Cod fiscal (5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a) cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum şi pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, în limita unei cote de 5% din baza de calcul determinată conform alin. (6))

Menționez că contractul de studii pentru programul de MBA l-am făcut între entitatea care organizează programul și PFA.

2. Există vreo limită în % în ceea ce privește cheltuielile de transport, eg. bilete, abonamente, cheltuieli taxi?

3. Dacă profitul anual brut iese pe minus, cum se procedează cu contribuțiile pentru sănătate, pensii și șomaj? Cum se calculează și cum se plătesc acestea?

Tatiana
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 15:19
Romanian to English
+ ...
Profit brut în minus? Jan 3, 2012

tatianadrag wrote:

(ref.Cod fiscal (5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a) cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum şi pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, în limita unei cote de 5% din baza de calcul determinată conform alin. (6))

3. Dacă profitul anual brut iese pe minus, cum se procedează cu contribuțiile pentru sănătate, pensii și șomaj? Cum se calculează și cum se plătesc acestea?

Tatiana


Profitul brut nu are cum să fie în minus, decât poate zero, adică nu ai avut niciun venit. În cazul acesta, nu cred că poţi avea nici cheltuieli, deoarece nu ai generat venit care să fi pricinuit cheltuieli deductibile, cel puţin după logica mea. Cheltuielile sunt deductibile în măsura în care sunt efectuate în vederea realizării de venituri. Poate te referi la venitul net, adică venitul brut minus cheltuieli? Eu aşa ştiu că în acest caz contribuţiile se plătesc după salariul minim pe economie, dar nu sunt sigură.

Cât despre referinţa din Codul Fiscal, se referă la altceva: "ACORDAREA de burse private", ceea ce nu e cazul tău, tu fiind beneficiara bursei, nu entitatea care o acordă. Dacă poţi dovedi că acea cheltuială a fost efectuată pentru generarea venitului din activitatea de traduceri, atunci cred că o poţi deduce integral. La fel şi cu cheltuielile de transport, dar repet, dacă sunt exagerat de mari, la un control va trebui să demonstrezi că le-ai efectuat pentru generarea venitului.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[PFA] contabilitate






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »