Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10]
Contabilitate PFA
Thread poster: Georgeta Tosa
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 16:22
Romanian to English
+ ...
Plăţi Feb 18, 2013

Serenity wrote:

Sa inteleg ca, daca am platit in decembrie 2012 suma de 600 de lei exclusiv pentru Sanatate, aceasta suma a fost pentru contributia la Sanatate pentru anul 2011?

Sau o fi fost contributia pe 2012, calculata anticipat?

Sau amandoua?

Nu mai pricep mare lucru.

Suma respectiva includea si penalizari, am platit-o integral in noiembrie, in decembrie nu mai figuram cu niciun fel de datorii la Sanatate.

Nu am depus niciodata D200 la finele anului, ci la inceputul anului urmator pentru anul trecut.

http://www.cabinetexpert.ro/2013-02-07/termen-depunere-declaratia-200-in-anul-2013-pentru-anul-fiscal-2012.html

Astfel, termenul de depunere pentru D 200 in anul 2013 este:

‐ anual, pentru fiecare an fiscal, până la data de 25 mai inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului – RESPECTIV 25.05.2013;

Si am depasit termenul de 31 ianuarie pentru 220. Dar nu cu mult.



Nu ştiu cu ce titlu au înregistrat ei plăţile. După ce depui declaraţiile, ei emit o decizie în care scrie exact ce ai de plătit. Când plăteşti, ei sting mai întâi cea mai veche datorie/obligaţie.
Dacă totuşi nu mai figurai cu datorii, înseamnă că ai plătit tot ce datorai până în momentul respectiv. ÎNSĂ, mi se pare că termenul de plată pentru trim. 4 din 2012 este undeva la sfârşitul lui decembrie, deci s-ar putea ca în momentul în care ai plătit, încă să nu fi fost scadentă plata pentru trim. 4.

Scuze pentru formularea ambiguă cu D200 - ceea ce vroiam să spun e că plăţile se regularizează după încheierea anului, în baza D200 depuse.

Sună la ANAF (acum ei administrează toate plăţile), la fişa de plătitor, şi îţi pot spune ei exact cum stai acum. Apoi sună şi la CAS, că declaraţiile se depun în continuare la ei, şi vezi ce mai ai de depus sau de plătit.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 16:22
English to Romanian
Mulţumesc Feb 18, 2013

Mulţumesc, Annamaria, o să văd eu cum rezolv, până la urmă.

Am auzit că s-ar desfiinţa Casa Naţională de Asigurări de Sănătate...


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contabilitate PFA






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »