Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
Contabilitate PFA
Thread poster: Georgeta Tosa
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 14:02
German to Romanian
+ ...
Aşa e... Feb 7, 2007

... cum zice Cristiana, se aplică ştampilă dreptunghiulară pe nodul sforii şi arată aşa:

http://de.geocities.com/ovidiu_katz/nodul_stampilat0001.jpg

Vorba lui Ruxi, e incredibil că azi a trebuit să fac aşa ceva, adică în secolul 21 să leg un registru cu sfoară. Cred că dacă ar vedea cineva de afară aşa ceva, s-ar prăpădi de râs. ... See more
... cum zice Cristiana, se aplică ştampilă dreptunghiulară pe nodul sforii şi arată aşa:

http://de.geocities.com/ovidiu_katz/nodul_stampilat0001.jpg

Vorba lui Ruxi, e incredibil că azi a trebuit să fac aşa ceva, adică în secolul 21 să leg un registru cu sfoară. Cred că dacă ar vedea cineva de afară aşa ceva, s-ar prăpădi de râs.

Ba mai mult, am mai trimis mailuri la lumea din oraş şi deja 2 persoane mi-au răspuns că nici ele nu ştiau de tărăşenia asta, fiindcă nici lor nu le-a mai zis nimeni.

Ciudat e că la controlul din 2001, când a văzut inspectoarea că nu am registrul cu pricina, ci doar chitanţierul, cum mi se zisese tot la ei, la ad. financiară prima dată când m-am înregistrat cu aurtorizaţia M.J., ei, atunci m-a lăsat în pace: nu am plătit nici o amendă, mi-a zis doar să îmi cumpăr, să scriu în el etc. În schimb acuma, când aveam registru şi era completat la zi, începând cu anul 2001, cum mi-a zis inspectoarea la control, completarea era bună, tot, doar că nu era şnuruit, numerotat, ştampilat şi înregistrat la ei, na, acuma am plătit amendă. Nu că ar fi sumă mare, asta mai lipsea; e doar 5 RON amenda, şi mi-a zis să am grijă de chitanţă, că dacă o pierd, iarăşi plătesc. Dar e aiurea: adică dacă n-ai registru nicicum, nu păţeşti nimic, iar dacă ai registru şi nu e cum trebuie, te amendează. Păi atunci mai bine n-ai.
Collapse


 
Diana Wright
Diana Wright  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:02
Romanian to English
+ ...
Registre ... Feb 9, 2007

OvidiuKatz wrote:

Ca să nu mai păţesc vreo minune, am întrebat azi la informaţii dacă nu cumva mai trebuie să mai am ceva în afară de chitanţier, facturier fără TVA şi registrul-jurnal de încasări şi plăţi şnuruit, înnodat, lipit şi înregistrat la ei conform indicaţiilor. Noroc că am întrebat, fiindcă răspunsul e da. Mi-a dat o foaie cu tot felul de chestii pt. diverse activităţi, pe care mi-a încercuit ce îmi mai trebuie mie. Deci ar mai trebui următoarele:

- Registru inventar cod 14-1-2/a
- Jurnal privind operraţiuni diverse, cod 14-6-17/c
- Registrul unic de control; ăsta n-are cod şi cică se găseşte numai la trezoreria de lângă gară, aşa că mâine voi merge în recunoaştere.



Incitată (şi îngrijorată) de incertitudinea în care se pare că ne scăldăm şi de cele aflate de Ovidiu, am dat fuga (azi dimineaţă) la Administraţia Financiară de care aparţin şi m-am prezentat în faţa inspectorului meu fiscal cu lista de întrebări. Şi mi-a zis că no way, nu ne trebuie Jurnalul de operaţiuni diverse de pe lista lui Ovidiu, ci doar Registrul jurnal de încasări şi plăţi, Registrul de inventar şi Registrul unic de control (pe lângă facturi şi chitanţe, desigur). Şi pe acestea le am de la început (şi sunt în regulă şi cu şnuruiala), pentru că se pare că inspectorul meu a fost, la momentul respectiv, mai darnic în informaţii decât alţii.

Acuma chiar nu ştiu ce să zic, nu ştiu cum se poate să ţi se ceară documente diferite de la un oraş la altul. Presupun că fiecare dintre noi va trebui să se conformeze informaţiilor şi cerinţelor pe care le primeşte de la circa financiară de care aparţine, pentru că, la urma urmelor, ei sunt cei care vin în control.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 14:02
German to Romanian
+ ...
Facturi electronice - încă nu Feb 9, 2007

Tocmai am primit un spam util, care, printre altele, conţinea un titlu interesant despre facturi electronice şi dă un link spre un articol şi mai interesant:

http://www.adrese-utile.ro/infoletter/21/emiterea_si_primirea_de_facturi_chitante_fiscale_in_format_electronic.php

Deci se mai lălăie t
... See more
Tocmai am primit un spam util, care, printre altele, conţinea un titlu interesant despre facturi electronice şi dă un link spre un articol şi mai interesant:

http://www.adrese-utile.ro/infoletter/21/emiterea_si_primirea_de_facturi_chitante_fiscale_in_format_electronic.php

Deci se mai lălăie treaba cel puţin un an de zile, dacă e adevărat ce scrie acolo.

[Bearbeitet am 2007-02-09 20:26]
Collapse


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 14:02
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Registru unic de control? Feb 9, 2007

Pentru ce este acest registru? Ce se trece în el? Acum aud prima dată de aşa ceva.

 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 14:02
English to Romanian
+ ...
Electronice vs redactate pe calculator Feb 10, 2007

OvidiuKatz wrote:

Tocmai am primit un spam util, care, printre altele, conţinea un titlu interesant despre facturi electronice şi dă un link spre un articol şi mai interesant:

http://www.adrese-utile.ro/infoletter/21/emiterea_si_primirea_de_facturi_chitante_fiscale_in_format_electronic.php

Deci se mai lălăie treaba cel puţin un an de zile, dacă e adevărat ce scrie acolo.

[Bearbeitet am 2007-02-09 20:26]



Cred că trebuie făcută diferenţa între facturile electronice şi cele redactate la calculator şi tipărite la imprimantă care se pot folosi deja.
Tot de la Finaţe - consiliere contribuabili mi s-a spus că deja se pot folosi cele redactate pe propriul calculator şi că s-a eliminat deja obligativitatea ştampilării şi semnării acestora.
Facturile electronice se referă la formatul exclusiv electronic, doar pe calculator, fără a mai fi tipărite ceea ce nu cred că ne încurcă prea tare pe noi. Chiar dacă trimiţi unui client în străinătate factura în format electronic, atât emitentul cât şi clientul pot tipări factura.


Pentru Maria: Registrul unic de control este registrul care trebuie să-l pui la dispoziţia inspectorului care efectuează controlul ca să treacă în el observaţiile. (E ditamai cărţoiul )
Eu l-am cumpărat chiar din curte de la Finanţe dar e posibil să se găsească la mai multe librării întrucât nu este un registru cu regim special.

În privinţa încasărilor din străinătate nu prea m-a lămurit doamna consilier - mi-a spus că ar trebui să avem şi un registru de casă în valută unde se trece suma încasată în valută, echivalentul în lei şi abia apoi acea sumă în RON se trece în registrul jurnal de încasări şi plăţi. Nu era foarte sigură, mai mult a dedus soluţia asta. Voi cum procedaţi?

[Edited at 2007-02-10 09:51]

[Edited at 2007-02-10 09:52]


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 14:02
English to German
+ ...
Registre şi sfori Feb 10, 2007

OvidiuKatz wrote:

Vorba lui Ruxi, e incredibil că azi a trebuit să fac aşa ceva, adică în secolul 21 să leg un registru cu sfoară. Cred că dacă ar vedea cineva de afară aşa ceva, s-ar prăpădi de râs.


Oi wei, că începem să facem confuzii!

Păi, în ţara în care locuieşte Ruxi, aproape toate actele notariale se şnuruiesc şi nu cred că rîde nimeni.


 
Diana Wright
Diana Wright  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:02
Romanian to English
+ ...
Registrul Unic de Control Feb 10, 2007

Eu nu sunt sigură că se poate cumpăra chiar aşa, de la orice librărie. Eu a trebuit să merg direct la Direcţia Generală a Finanţelor Publice (în Bucureşti e în Moşilor) cu copii după autorizaţie şi CI (dacă îmi aduc aminte bine). Acolo m-a înregistrat un domn, a pus data pe el şi mi-a aplicat o ştampilă dreptunghiulară cu textul:'
'M.F.P.-D.G.F.P.-M.B.
Registru Unic de Control
C.N.P........................''
După aceea a trebuit să-l numerotez, s
... See more
Eu nu sunt sigură că se poate cumpăra chiar aşa, de la orice librărie. Eu a trebuit să merg direct la Direcţia Generală a Finanţelor Publice (în Bucureşti e în Moşilor) cu copii după autorizaţie şi CI (dacă îmi aduc aminte bine). Acolo m-a înregistrat un domn, a pus data pe el şi mi-a aplicat o ştampilă dreptunghiulară cu textul:'
'M.F.P.-D.G.F.P.-M.B.
Registru Unic de Control
C.N.P........................''
După aceea a trebuit să-l numerotez, să-l ŞNURUIESC şi să-l înregistrez la Circa Financiară, la fel ca şi Registrul de Încasări şi Plăţi.

Şi de atunci stă cuminte şi neatins într-un sertar, pentru că, aşa cum a zis şi Florin, nu-l completăm noi ci persoana care vine în inspecţie (de n-ar mai veni!).

[Edited at 2007-02-10 14:53]
Collapse


 
Diana Wright
Diana Wright  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:02
Romanian to English
+ ...
Încasări din străinătate Feb 10, 2007

În ceea ce priveşte încasările din străinătate, inspectorul meu fiscal a spus că este suficient să ataşez factura externă în valută la factura românească (asta pe tipizatele vechi), iar pe aceasta din urmă să scriu suma în lei la data intrării banilor în contul meu, cu precizarea că este conformă cu factura externă seria.../nr.../data.... şi că suma în lei a fost calculată la cursul BNR al zilei. Şi, eventual, să precizez şi cursul BNR pe ea, deşi acesta se poate af... See more
În ceea ce priveşte încasările din străinătate, inspectorul meu fiscal a spus că este suficient să ataşez factura externă în valută la factura românească (asta pe tipizatele vechi), iar pe aceasta din urmă să scriu suma în lei la data intrării banilor în contul meu, cu precizarea că este conformă cu factura externă seria.../nr.../data.... şi că suma în lei a fost calculată la cursul BNR al zilei. Şi, eventual, să precizez şi cursul BNR pe ea, deşi acesta se poate afla uşor ulterior, dacă vor să verifice. Iar în Registrul de încasări şi plăţi apare înscrisă, desigur, suma în lei de pe factura internă. Pentru inspecţie, este bine ca facturile să fie însoţite şi de un extras de cont pentru a demonstra clar suma intrată în cont, provenienţa banilor şi data intrării acestora.

Încă mă gândesc cum să procedez cu facturile făcute de noi pe calculator. Deocamdată mai am ceva facturi vechi rămase de anul trecut, dar odată terminate, poate nu e rea ideea lui Christian (postată mai pe la începutul firului, dacă-mi amintesc bine) de a avea facturi bilingve pentru clienţii de afară.
Collapse


 
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 14:02
English to Romanian
registru unic Feb 10, 2007

Diana Wright wrote:

Eu nu sunt sigură că se poate cumpăra chiar aşa, de la orice librărie. Eu a trebuit să merg direct la Direcţia Generală a Finanţelor Publice (în Bucureşti e în Moşilor) cu copii după autorizaţie şi CI (dacă îmi aduc aminte bine). Acolo m-a înregistrat un domn, a pus data pe el şi mi-a aplicat o ştampilă dreptunghiulară cu textul:'
'M.F.P.-D.G.F.P.-M.B.
Registru Unic de Control
C.N.P........................''
După aceea a trebuit să-l numerotez, să-l ŞNURUIESC şi să-l înregistrez la Circa Financiară, la fel ca şi Registrul de Încasări şi Plăţi.

Şi de atunci stă cuminte şi neatins într-un sertar, pentru că, aşa cum a zis şi Florin, nu-l completăm noi ci persoana care vine în inspecţie (de n-ar mai veni!).

[Edited at 2007-02-10 14:53]


Sa va spun si eu despre minunatul registru unic de control. In 2005 cand m-am inscris la Administratia financiara sector 6, am intrebat ce documente trebuie sa tin: doamna de la informatii imi spune ca trebuie sa am registrul inventar, registrul incasari si plati si registrul unic de control si ma indruma catre ghiseul minune de unde puteam sa obtin aceste registre. Spre stupoarea mea acolo aflu ca nu am nevoie de registru unic de control. Explicatia primita de la acel ghiseu: numai cei care au numar de ordine de la registrul comertului, cei cu J, adica persoanele juridice.
Prin urmare, nu au vrut cei de la administratia financiara sa mi-l dea. Doar de la ei se putea cumpara. Nu se gaseste in librarii, sau cel putin nu se gasea.
Asa ca in cazul unui control, o sa ridic frumos din umeri)))))


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 14:02
Spanish to Romanian
+ ...
PFA again Feb 10, 2007

Joi m-am înscris ca PFA (după o absenţă de 6 ani din sistem).
Având în vedere discuţiile de pe forum, am întrebat şi eu despre Reg.Unic de Control (RUC).

Doamna inspector care mi-a primit actele de PFA mi-a spus că pentru PFA nu este nevoie de RUC, conform legii actuale.

Doamna inspector din camera de alături, care mi-a primit actele pentru certificatul fiscal (declaraţia 070) mi-a spus că în mod sigur este nevoie de RUC, dar că nu trebuie să fie c
... See more
Joi m-am înscris ca PFA (după o absenţă de 6 ani din sistem).
Având în vedere discuţiile de pe forum, am întrebat şi eu despre Reg.Unic de Control (RUC).

Doamna inspector care mi-a primit actele de PFA mi-a spus că pentru PFA nu este nevoie de RUC, conform legii actuale.

Doamna inspector din camera de alături, care mi-a primit actele pentru certificatul fiscal (declaraţia 070) mi-a spus că în mod sigur este nevoie de RUC, dar că nu trebuie să fie cel emis de agenţia de pe Moşilor (în cazul Bucureştiului, de care vorbea Diana), ci este suficient un simplu caiet cu foaie velină format A5, pe care îl şnuruiesc şi îl vizez la adm.fin.

Doamna inspector de la informaţii (e drept, trei camere mai încolo), şi care se ocupă la mine la sector cu vizatul registrelor, mi-a spus că trebuie neapărat să îmi iau RUC-ul oficial din Calea Moşilor.

În concluzie iau în considerare cea mai restrictivă condiţie şi îl iau pe cel oficial.

O poveste asemănătoare a fost şi cu Registrul Inventar, după unii inspectori nu trebuie să mi-l iau până nu am ceva de trecut în el, după alţii sunt pasibil de amendă dacă nu îl vizez în termen de 30 de zile.

Eu l-am luat, diseară bag bormaşina în el şi luni mă duc să le satisfac nevoile puerile ale celor de la adm.fin.

Dacă apar noutăţi interesante, mai povestesc eu!

Apropo ... era să uit ... am întrebat: unde găsesc nişte norme cu privire la ce pot să deduc şi ce nu şi în ce cuantum? Răspunsul a fost: nu există, în principiu totul se bazează pe bun simţ ... M-am cam înverzit, dacă trebuie să apelez la bunul simţ al unui inspector fiscal, în fine poate oi avea noroc. Mi-au spus: nu poţi să scazi peste un rezervor de benzină pe lună, am răspuns: ştiţi, eu merg de două luni la Satu Mare pentru un client (de la Bucureşti înseamnă 3 rezervoare doar drumul ăsta), mi s-a răspuns: încercaţi să dovediţi asta la un control, faceţi un referat şi vi se aprobă.
Collapse


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 14:02
English to Romanian
+ ...
cheltuieli Feb 10, 2007

Nicolae Zarna wrote:

Apropo ... era să uit ... am întrebat: unde găsesc nişte norme cu privire la ce pot să deduc şi ce nu şi în ce cuantum? Răspunsul a fost: nu există, în principiu totul se bazează pe bun simţ ... M-am cam înverzit, dacă trebuie să apelez la bunul simţ al unui inspector fiscal, în fine poate oi avea noroc. Mi-au spus: nu poţi să scazi peste un rezervor de benzină pe lună, am răspuns: ştiţi, eu merg de două luni la Satu Mare pentru un client (de la Bucureşti înseamnă 3 rezervoare doar drumul ăsta), mi s-a răspuns: încercaţi să dovediţi asta la un control, faceţi un referat şi vi se aprobă.




Nu pot să-ţi spun exact ce anume se poate deduce dar în principiu trebuie să fie ceva legat de activitatea ta - calculator, dicţionare, consumabile (inclusiv ceva protocol ).
La cuantumuri m-a lămurit tot doamna consilier pentru contribuabili de la AF:
Poţi trece la cheltuieli orice sumă în valoare de până la 100 RON pe baza unui simplu bon fiscal. Sumele cuprinse între 100 şi 1500 RON se pot, de asemenea, înregistra ca şi cheltuieli dar numai pe bază de factură şi chitanţă/bon.
Sumele peste 1500 RON intră la categoria amortizări (pe 36 luni, împărţind suma la 36 şi adăugând lunar acea fracţiune obţinută la cheltuieli, timp de 36 de luni).



Diana: Mulţumesc pentru detaliile legate de încasări în valută. Ce nu înţeleg, totuşi, este de ce se trece suma la cursul BNR când valuta din cont PFA se retrage în lei în urma vânzării la licitaţie şi nu la curs BNR, cu alte cuvinte poţi încasa efectiv mai puţin decât treci în registru


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 14:02
German to Romanian
+ ...
Registrele Feb 11, 2007

Diana Wright wrote:

Eu nu sunt sigură că se poate cumpăra chiar aşa, de la orice librărie. Eu a trebuit să merg direct la Direcţia Generală a Finanţelor Publice (în Bucureşti e în Moşilor) cu copii după autorizaţie şi CI (dacă îmi aduc aminte bine). Acolo m-a înregistrat un domn, a pus data pe el şi mi-a aplicat o ştampilă dreptunghiulară cu textul:'
'M.F.P.-D.G.F.P.-M.B.
Registru Unic de Control
C.N.P........................''


La noi registrul unic de control cică trebuie cumpărat de la o anumită trezorerie, aşa mi-a zis şi doamna de la ad. financiară de la informaţii şi mi-a şi dat, cum ziceam într-o postare anterioară, o foaie cu ce mai trebuie să am:

http://de.geocities.com/ovidiu_katz/registre0001.jpg

Foaia are toate hârţoagele care trebuie teoretic pt. contabilitate în partidă simplă, iar pe ea îţi însemnează ce îţi trebuie practic, conform specificului activităţii tale. Şi în foaia asta scrie că la trezoreria de la gară ar trebui cumpărat; habar nu am care e aia, o să merg în recunoaştere zilele astea. Celelealte registre cică ar trebui să se găsească la orice librărie.

După aceea a trebuit să-l numerotez, să-l ŞNURUIESC şi să-l înregistrez la Circa Financiară, la fel ca şi Registrul de Încasări şi Plăţi.


Na, asta iarăşi e o noutate pentru mine: mie mi-a zis doamna de la ad. financiară că trebuie să înregistrez la ea registrul de inventar, deci nu registrul unic de control. De asta mi l-a şi subliniat pe foaie, ca să ştiu că ăla e care trebuie şi înregistrat, iar restul doar le-a încercuit la capăt de rând. Ba mai mult, acuma, uitându-mă iar la foaie, am observat că scrie şi în paranteză la registrul de inventar că se înregistrează la informaţii la ad. financiară; asta nu bălegasem de seamă din prima. Deci a avut dreptate femeia să îmi şi zică şi să îmi şi sublinieze, nu cumva să îmi scape acest aspect.

Deci iar e valabilă zicala cu câte bordeie atâtea obiceie, sau altfel zis: câte administraţii (financiare) atâtea indicaţii.

Încă nu am apucat să le cumpăr. Cică se dau fără nimica, adică nu trebuie să îţi iei în prealabil certificat de atestare fiscală cum era la chitanţiere, facturiere etc.

Am auzit zvonindu-se că ar fi foarte costisitoare registrele astea. E adevărat? Cam cât pot să coste, mai ales că sunt atât de inutile? Mă rog, cel unic de control mai scrie cineva în el din an în paşte, când ai control; la noi nu vine acasă, ţi se dă telefon să te duci tu la ei în ziua Z ora H camera X. Dar altfel, cum ziceau şi alţii: le ţii registrele astea în sertar degeaba; dacă nu ai chestii de băgat la inventar, de ce ţi-o trebui să mai dai bani şi pe un registru de inventar, de pildă? Iar registrul-jurnal de operaţiuni diverse habar n-am ce e, n-am mai avut şi nici măcar n-am mai văzut în viaţa mea. Oi vedea când l-oi cumpăra, iar dacă nu mă prind eu din prima la ce e bun, o să-i mai fac o vizită la informaţii să întreb ce trebuie să scriu în el.

[Bearbeitet am 2007-02-11 00:29]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 14:02
German to Romanian
+ ...
Acolo e şnur special Feb 11, 2007

Bogdan Burghelea wrote:

OvidiuKatz wrote:

Vorba lui Ruxi, e incredibil că azi a trebuit să fac aşa ceva, adică în secolul 21 să leg un registru cu sfoară. Cred că dacă ar vedea cineva de afară aşa ceva, s-ar prăpădi de râs.


Oi wei, că începem să facem confuzii!

Păi, în ţara în care locuieşte Ruxi, aproape toate actele notariale se şnuruiesc şi nu cred că rîde nimeni.


Aşa este, în Germania toate actele notariale care au mai mai mult de o pagină sau filă se şnuruiesc şi se sigilează cu etichetă autocolantă cu timbru sec (sigiliu sec), că aşa prevede §44 BeurkG - pt. cei care nu ştiu germană, asta e abrevierea standard de la Beurkundungsgesetz, adică legea notarilor de acolo, deci cam cum e la noi Legea nr. 36/1995. Şnurul este textil, împletit, bi- sau tricolor şi musai să fie un şnur special, nu sfoară de asta obişnuită. În §30 DONot - Dienstordnung für Notarinnen und Notare, care e ca un fel de regulament privind activitatea notarială - zice că şnurul trebuie să fie în culorile landului. Pr. Renania de Nord - Westfalia se precizează suplimentar că şnurul musai să fie verde-roşu-alb şi că şnuruirea trebuie musai făcută în treimea superioară a marginii actului, astfel că dacă actul e găurit pt. îndosariere să nu se strice şnurul.

Asta e, au şi nemţii ale lor.

[Bearbeitet am 2007-02-11 01:26]


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Iar sunt derutată Feb 11, 2007

1. N-am umblat aici pe la notariate. Acolo este posbil să fie altfel.
2. Am invăţat aici la un curs si despre metode de arhivare, dar nimic despre şnuruială. E posibil să fie folosit numai la arhivare finală (deci nu în birouri, ci pentru arhive).
Şi tot mi se pare ciudat, deşi din pct. de vedere tehnic înţeleg rostul.
Şi la contabilitate totul se face pe program de calculator, doar facturile se îndosariază separat, după ce au fost prelucrate. Poate nu ne-a spus
... See more
1. N-am umblat aici pe la notariate. Acolo este posbil să fie altfel.
2. Am invăţat aici la un curs si despre metode de arhivare, dar nimic despre şnuruială. E posibil să fie folosit numai la arhivare finală (deci nu în birouri, ci pentru arhive).
Şi tot mi se pare ciudat, deşi din pct. de vedere tehnic înţeleg rostul.
Şi la contabilitate totul se face pe program de calculator, doar facturile se îndosariază separat, după ce au fost prelucrate. Poate nu ne-a spus nouă, că nu ne-ar trebui în activitatea zilnică de birou.
3. Problema este că n-am auzit aici de toate aceste registre despre care vorbiţi voi. Colegii de pe froumul german n-au purtat asemenea discuţii şi când am întrebat în legătură cu toate problemele de freelance, nu mi-a răspuns nimeni aşa ceva.
Mă rog, poate că erau chestiuni prea de amănunt. Am să întreb.
Nu ştiu în ce măsură aici se pune accentul pe documente scrise, când se informatizează tot mai mult.
În fond şi registrele le poţi ţine pe un program de calculator, apoi le listezi (eventual) şi le legi în mod normal, sau le arăţi la Finanzamt tot pe calculator (online chiar). Mai evoluăm puţin şi în acest domeniu. Sau nu?
Collapse


 
Diana Wright
Diana Wright  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:02
Romanian to English
+ ...
Cursul de schimb Feb 11, 2007

FlorinU wrote:

Ce nu înţeleg, totuşi, este de ce se trece suma la cursul BNR când valuta din cont PFA se retrage în lei în urma vânzării la licitaţie şi nu la curs BNR, cu alte cuvinte poţi încasa efectiv mai puţin decât treci în registru.



Beats me De fapt, nici nu m-am gândit la asta, să fiu sinceră. Dar cam ai dreptate. Data viitoare când trec pe la circa financiară, am să întreb dacă e OK să facem calculul la cursul de schimb pe care-l obţinem de fapt la schimbarea valutei. Ar trebui să se poată, dacă ăsta-i cursul real pe care-l obţinem (demonstrabil cu actele de la bancă). Acum mă întreb dacă nu cumva inspectorul a menţionat cursul BNR ca exemplu, iar eu am luat-o ca pe o regulă.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contabilitate PFA






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »