Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
Contabilitate PFA
Thread poster: Georgeta Tosa
Diana Wright
Diana Wright  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 12:40
Romanian to English
+ ...
Tot registre ... Feb 11, 2007

OvidiuKatz wrote:

mie mi-a zis doamna de la ad. financiară că trebuie să înregistrez la ea registrul de inventar



Da, ai dreptate, trebuie numerotat, şnuruit şi înregistrat şi Registrul inventar, mi-a scăpat mie în postul anterior.



Am auzit zvonindu-se că ar fi foarte costisitoare registrele astea. E adevărat? Cam cât pot să coste, mai ales că sunt atât de inutile?



Nu-mi mai amintesc preţul, dar nu sunt costisitoare, don't worry. În plus, sunt deductibile


 
Emina Popovici
Emina Popovici  Identity Verified
Sweden
Local time: 13:40
English to Romanian
+ ...
tot despre registre... Feb 12, 2007

Urmaresc de cateva zile mesajele despre acest teribil registru unic de control si sunt mai mult decat nedumerita.

Eu nu am primit asa ceva cand m-am inregistrat, tin minte foarte clar ca inspectorul mi-a scris pe o coala de hartie toti pasii de urmat pentru inregistrare ca PFA si toate hartoagele pe care trebuie sa le aduc sau sa fac rost de ele.
Conform indicatiilor, am cumparat un registru de incasari si plati si un registru de inventar, dupa care m-am dus la administratie
... See more
Urmaresc de cateva zile mesajele despre acest teribil registru unic de control si sunt mai mult decat nedumerita.

Eu nu am primit asa ceva cand m-am inregistrat, tin minte foarte clar ca inspectorul mi-a scris pe o coala de hartie toti pasii de urmat pentru inregistrare ca PFA si toate hartoagele pe care trebuie sa le aduc sau sa fac rost de ele.
Conform indicatiilor, am cumparat un registru de incasari si plati si un registru de inventar, dupa care m-am dus la administratie ca sa mi le inregistreze si sa mi le semneze/numeroteze.
Nici vorba de celebrul registru cu snur!

De atunci am mai fost de "n" ori la administratia finantelor si nu am mai auzit asa ceva...e posibil oare ca la Timisoara sa nu se practice snuruitul???

Lamuriti-ma si pe mine, va rog!
Collapse


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 14:40
English to Romanian
+ ...
Este posibil.... Feb 12, 2007

Da, este posibil. Nici eu nu l-am şnuruit pe al meu. Din simplul motiv că s-a nimerit de am cumpărat unul care avea un şnur impletit pe spate. Semn că a fost şnuruit probabil din producţie. Şi eu l-am numerotat şi mi l-au ştampilat. Nici mie nu mi-au spus de registrul unic, dar ştiu că este obligatoriu unul în relaţia cu fiscul/garda sau cine-o mai veni în control. Dacă vine la persoane juridice şi este obligatoriu, este logic să fie obligatoriu şi la persoanele fizice, pentru... See more
Da, este posibil. Nici eu nu l-am şnuruit pe al meu. Din simplul motiv că s-a nimerit de am cumpărat unul care avea un şnur impletit pe spate. Semn că a fost şnuruit probabil din producţie. Şi eu l-am numerotat şi mi l-au ştampilat. Nici mie nu mi-au spus de registrul unic, dar ştiu că este obligatoriu unul în relaţia cu fiscul/garda sau cine-o mai veni în control. Dacă vine la persoane juridice şi este obligatoriu, este logic să fie obligatoriu şi la persoanele fizice, pentru că şi ele sunt supuse controalelor.
Ah, dacă tot sunt aici: am început să emit facturi interne. Am aflat inclusiv de la un inspector financiar că se poate. Deci am emis.
Collapse


 
Elena Iercoşan
Elena Iercoşan
Romania
Local time: 14:40
English to Romanian
+ ...
Şi iarăşi facturi externe... Feb 12, 2007

Diana Wright wrote:

În ceea ce priveşte încasările din străinătate, inspectorul meu fiscal a spus că este suficient să ataşez factura externă în valută la factura românească (asta pe tipizatele vechi), iar pe aceasta din urmă să scriu suma în lei la data intrării banilor în contul meu, cu precizarea că este conformă cu factura externă seria.../nr.../data.... şi că suma în lei a fost calculată la cursul BNR al zilei. Şi, eventual, să precizez şi cursul BNR pe ea, deşi acesta se poate afla uşor ulterior, dacă vor să verifice. Iar în Registrul de încasări şi plăţi apare înscrisă, desigur, suma în lei de pe factura internă.


Şi factura în română când o redactezi? După ce îţi intră banii în cont? Asta înseamnă că îi trimiţi clientului din străinătate doar factura „externă”? Şi apoi, pe aceasta cu ce număr o înregistrezi? N-ar trebui să poarte acelaşi număr cu factura în română?

Scuze pentru atâtea întrebări, dar simt că deja îmi explodează capul de atâta contabilitate şi acte


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 13:40
Italian to Romanian
+ ...
Citez din Ordinul nr. 1040/2004 Feb 20, 2007

Incitată (şi îngrijorată) de incertitudinea în care se pare că ne scăldăm şi de cele aflate de Ovidiu, am dat fuga (azi dimineaţă) la Administraţia Financiară de care aparţin şi m-am prezentat în faţa inspectorului meu fiscal cu lista de întrebări. Şi mi-a zis că no way, nu ne trebuie Jurnalul de operaţiuni diverse de pe lista lui Ovidiu, ci doar Registrul jurnal de încasări şi plăţi, Registrul de inventar şi Registrul unic de control (pe lângă facturi şi chitanţe... See more
Incitată (şi îngrijorată) de incertitudinea în care se pare că ne scăldăm şi de cele aflate de Ovidiu, am dat fuga (azi dimineaţă) la Administraţia Financiară de care aparţin şi m-am prezentat în faţa inspectorului meu fiscal cu lista de întrebări. Şi mi-a zis că no way, nu ne trebuie Jurnalul de operaţiuni diverse de pe lista lui Ovidiu, ci doar Registrul jurnal de încasări şi plăţi, Registrul de inventar şi Registrul unic de control (pe lângă facturi şi chitanţe, desigur). Şi pe acestea le am de la început (şi sunt în regulă şi cu şnuruiala), pentru că se pare că inspectorul meu a fost, la momentul respectiv, mai darnic în informaţii decât alţii.

Acuma chiar nu ştiu ce să zic, nu ştiu cum se poate să ţi se ceară documente diferite de la un oraş la altul. Presupun că fiecare dintre noi va trebui să se conformeze informaţiilor şi cerinţelor pe care le primeşte de la circa financiară de care aparţine, pentru că, la urma urmelor, ei sunt cei care vin în control.


"40. Totalurile lunare din Fisa pentru operatiuni diverse se vor înregistra în Jurnalul privind operatiuni diverse (cod 14-6-17/c), grupate pe feluri de activitati. Totalul veniturilor din Jurnalul privind operatiuni diverse reprezinta venitul contribuabilului. În cazul contribuabililor care realizeaza venituri dintr-o singura activitate, totalul veniturilor se regaseste în Fisa pentru operatiuni diverse (cod 14-6-22/b), pe rândul "Total", nemaifiind necesara deschiderea Jurnalului privind operatiuni diverse (cod 14-6-17/c).
Contribuabilii care încaseaza în numerar toate veniturile realizate pot sa evidentieze aceste venituri numai în Registrul-jurnal de încasari si plati, nemaifiind obligatorie întocmirea Fisei pentru operatiuni diverse si, implicit, a Jurnalului privind operatiuni diverse."

Rezultă aşadar că Jurnalul pentru operaţiuni diverse se întocmeşte numai de către cei care realizează venituri din mai multe genuri de activităţi.
Iar din al doilea alineat rezultă că Fişa pentru operaţiuni diverse se întocmeşte dacă încasările sunt şi în numerar şi prin bancă.
Collapse


 
iancu_florin
iancu_florin
Local time: 14:40
English
Problema ! Jan 15, 2008

Azi am fost la finanţe la un consilier pentru contribuabili şi m-a lămurit în felul următor:



5. Nu ştiu dacă ştiaţi sau nu dar pentru mine a fost o surpriză: registrul jurnal de încasări şi plăţi trebuie numerotat (inclusiv filele, din 1 în 1) şi înregistrat la Finanţe!!




Buna seara,

As dori sa stiu daca ma puteti ajuta cu o informatie la o problema urgenta:
Pentru un cabinet individual de avocatura
... See more
Azi am fost la finanţe la un consilier pentru contribuabili şi m-a lămurit în felul următor:



5. Nu ştiu dacă ştiaţi sau nu dar pentru mine a fost o surpriză: registrul jurnal de încasări şi plăţi trebuie numerotat (inclusiv filele, din 1 în 1) şi înregistrat la Finanţe!!




Buna seara,

As dori sa stiu daca ma puteti ajuta cu o informatie la o problema urgenta:
Pentru un cabinet individual de avocatura care avea obligatia sa obtina certificatul de inregistrare fiscala de la ANAF la 1 ianuarie 2007 (pana atunci au putut functiona in baza CNP-ului) dar a facut acest lucru de abia in luna a 8-a 2007, cum poate sa evidentieze veniturile din ianuarie 2007 pana in august 2007 cand va depune anul acesta decizia de impunere pe 2007? Este legal ?

Stiti daca avea dreptul sa mai functioneze fara acest certificat fiscal?
Cand a obtinut certificatul fiscal ar fi trebuit sa mearga sa obtina noi facturiere si chitantiere cu noul CUI ?

Jurnalele de incasari si plati nu trebuiesc vizate niciodata de Administratia Financiara (sfarsitul anului sau ceva de genul acesta) ? Din cate am inteles aici trebuiesc inregistrate doar cand se obtin prima data iar stampila dreptunghiulara se aplica pe prima fila
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 14:40
English to Romanian
+ ...
Din experienţa mea Jan 16, 2008

Eu când am obţinut noul CIF am făcut altă ştampliă cu acest cod şi am aplicat ştampila pe vechile facturi şi chitanţe care au CNP-ul şi pe care le putem folosi până la epuizare.

Şi eu am întârziat cu obţinerea noului CIF, câteva luni, dar nu mi-a zis nimeni de la AF că nu aş mai avea dreptul să funcţionez din această cauză.

Registrul de încasări şi plăţi este vizat de inspectorul fiscal în urma inspecţiei, la data când a fost făcută de acesta.


 
tatyana13
tatyana13
Romanian
din experienta Feb 21, 2008

[quote]Emina Popovici wrote:

Urmaresc de cateva zile mesajele despre acest teribil registru unic de control si sunt mai mult decat nedumerita.

Eu nu am primit asa ceva cand m-am inregistrat, tin minte foarte clar ca inspectorul mi-a scris pe o coala de hartie toti pasii de urmat pentru inregistrare ca PFA si toate hartoagele pe care trebuie sa le aduc sau sa fac rost de ele.
Conform indicatiilor, am cumparat un registru de incasari si plati si un registru de inventar, dupa care m-am dus la administratie ca sa mi le inregistreze si sa mi le semneze/numeroteze.
Nici vorba de celebrul registru cu snur!

De atunci am mai fost de "n" ori la administratia finantelor si nu am mai auzit asa ceva...e posibil oare ca la Timisoara sa nu se practice snuruitul???

Lamuriti-ma si pe mine, va rog! [/quot

acum doua zile am avut control in urma suspendarii activitate pf...am fost intrebata de RUC...de cateva ore caut pe internet lamuriri in legatura cu acest RUC...legea spune ca este obligatoriu pentru persoanele juridice,deci pentru cele inscrise in registrul comertului cu J...pentru ceilalti contribuabili este optional...legea 252/2003...sper sa fie asa

[Upraveno: 2008-02-21 13:17]


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 14:40
English to German
+ ...
Registru Unic de Control Feb 21, 2008

tatyana13 wrote:

acum doua zile am avut control in urma suspendarii activitate pf...am fost intrebata de RUC...de cateva ore caut pe internet lamuriri in legatura cu acest RUC...legea spune ca este obligatoriu pentru persoanele juridice,deci pentru cele inscrise in registrul comertului cu J...pentru ceilalti contribuabili este optional...legea 252/2003...sper sa fie asa

[Upraveno: 2008-02-21 13:17]


Cel puţin pentru avocaţi este obligatoriu.


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 14:40
English to Romanian
+ ...
Registrul unic de control Feb 21, 2008

Numai pentru persoanele juridice:
http://www.taxeimpozite.ro/codul-fiscal/articol/id_27/Legea_nr._252/2003_privind_registrul_unic_de_control.html
Pentru cei care vin în control şi nu ştiu legea, trebuie să le-o spunem noi, asta e concluzia. Eventual arătat concret textul drept dovadă pentru a nu mai avea ce c
... See more
Numai pentru persoanele juridice:
http://www.taxeimpozite.ro/codul-fiscal/articol/id_27/Legea_nr._252/2003_privind_registrul_unic_de_control.html
Pentru cei care vin în control şi nu ştiu legea, trebuie să le-o spunem noi, asta e concluzia. Eventual arătat concret textul drept dovadă pentru a nu mai avea ce comenta.
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 14:40
English to Romanian
Formulare pentru PFA Feb 22, 2008

Salutare!

Sa va expun situatia mea, poate ma lamuriti, ca nu mai pricep nimic.

1. Sunt inregistrata la Finante Cluj-Napoca din februarie 2003. Atunci, pe baza unui certificat de achizitionare a formularelor cu regim special, eliberat de la Finante, mi-am cumparat chitantier si facturier, pe care le-am folosit foarte putin (n-am avut de lucru) si le-am abandonat. Atunci, cei de la Finante nu mi-au spus ca ar mai trebui sa am si alte formulare cu regim special.

... See more
Salutare!

Sa va expun situatia mea, poate ma lamuriti, ca nu mai pricep nimic.

1. Sunt inregistrata la Finante Cluj-Napoca din februarie 2003. Atunci, pe baza unui certificat de achizitionare a formularelor cu regim special, eliberat de la Finante, mi-am cumparat chitantier si facturier, pe care le-am folosit foarte putin (n-am avut de lucru) si le-am abandonat. Atunci, cei de la Finante nu mi-au spus ca ar mai trebui sa am si alte formulare cu regim special.

2. In momentul in care a fost vanzoleala cu formularele personalizate (daca mai tineti minte), cand se faceau cereri la anumite firme si dadeai datele care sa fie imprimate la tipografie pe formulare, ca sa nu mai ai tu de scris de mana, am aflat ca nu mai sunt bune chitantierele si facturierele vechi. Nu mi-am comandat dintr-alea noi, pentru ca nu aveam activitate, eram mereu plecata.

3. Din 2006 incoace, mi-am reluat activitatea, dar lucrez sporadic, mai mult pentru edituri, cu care inchei un contract si care imi trimit, la momentul potrivit, o adeverinta din care reies veniturile incasate. Practic, nu emit chitanta si factura. Veniturile le declar la Finante si platesc impozit dupa ele, nicio problema aici. N-am avut niciun control, nici nu mai sunt in Cluj de o buna bucata de vreme, doar buletinul imi mai este de Cluj.

4. In 2007 am primit si certificatul de inregistrare fiscala.

Acum, intrebarile mele:

1. Este adevarat ca, de la 1 ianuarie 2008, s-au modificat codurile CAEN si ca trebuie ca noi, traducatorii, sa trecem pe la ORC si sa solicitam emiterea unui alt certificat de inregistrare fiscala, din cauza acestei modificari?

2. In situatia mea, daca nu emit chitanta si factura (editurile cu care colaborez nu au nevoie), mai trebuie sa-mi cumpar formulare cu regim special? Daca da, care sunt acestea?

3. Ce fac in urma cumpararii formularelor cu regim special?

4. Avand in vedere ca, in calitate de traducator autorizat - PFA, noi nu putem face intrerupere de activitate la Finante, si platim impozit indiferent daca avem activitate sau nu, impozit returnat in anul urmator, eu pot sa solicit acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la 2 ani pe baza activitatii de PFA?

Multumesc anticipat de ajutor.
Collapse


 
tatyana13
tatyana13
Romanian
pt serenity Feb 24, 2008

Serenity wrote:

Salutare!

Sa va expun situatia mea, poate ma lamuriti, ca nu mai pricep nimic.

1. Sunt inregistrata la Finante Cluj-Napoca din februarie 2003. Atunci, pe baza unui certificat de achizitionare a formularelor cu regim special, eliberat de la Finante, mi-am cumparat chitantier si facturier, pe care le-am folosit foarte putin (n-am avut de lucru) si le-am abandonat. Atunci, cei de la Finante nu mi-au spus ca ar mai trebui sa am si alte formulare cu regim special.

2. In momentul in care a fost vanzoleala cu formularele personalizate (daca mai tineti minte), cand se faceau cereri la anumite firme si dadeai datele care sa fie imprimate la tipografie pe formulare, ca sa nu mai ai tu de scris de mana, am aflat ca nu mai sunt bune chitantierele si facturierele vechi. Nu mi-am comandat dintr-alea noi, pentru ca nu aveam activitate, eram mereu plecata.

3. Din 2006 incoace, mi-am reluat activitatea, dar lucrez sporadic, mai mult pentru edituri, cu care inchei un contract si care imi trimit, la momentul potrivit, o adeverinta din care reies veniturile incasate. Practic, nu emit chitanta si factura. Veniturile le declar la Finante si platesc impozit dupa ele, nicio problema aici. N-am avut niciun control, nici nu mai sunt in Cluj de o buna bucata de vreme, doar buletinul imi mai este de Cluj.

4. In 2007 am primit si certificatul de inregistrare fiscala.

Acum, intrebarile mele:

1. Este adevarat ca, de la 1 ianuarie 2008, s-au modificat codurile CAEN si ca trebuie ca noi, traducatorii, sa trecem pe la ORC si sa solicitam emiterea unui alt certificat de inregistrare fiscala, din cauza acestei modificari?

2. In situatia mea, daca nu emit chitanta si factura (editurile cu care colaborez nu au nevoie), mai trebuie sa-mi cumpar formulare cu regim special? Daca da, care sunt acestea?

3. Ce fac in urma cumpararii formularelor cu regim special?

4. Avand in vedere ca, in calitate de traducator autorizat - PFA, noi nu putem face intrerupere de activitate la Finante, si platim impozit indiferent daca avem activitate sau nu, impozit returnat in anul urmator, eu pot sa solicit acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la 2 ani pe baza activitatii de PFA?

Multumesc anticipat de ajutor.



am facut cerere de suspendare temporara la PF si tot m`au trimis la ORC pt schimbare certificat, ca nu puteam sa stau 3 ani suspendata fara noul cod caen

[Edited at 2008-02-24 19:12]


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 14:40
English to Romanian
Cod CAEN - ORC Feb 25, 2008

tatyana, sa inteleg ca ai facut recent cererea de intrerupere a activitatii? Adica in ianuarie - februarie 2008?

Daca s-a modificat codul CAEN, banuiesc ca va trebui, atunci cand si daca iti reiei activitatea, sa treci iar pe la Administratia Financiara de care apartii si sa faci o noua cerere de eliberare a unui certificat de inregistrare fiscala... Ceea ce inseamna ca va trebui sa facem cu totii acest lucru...


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 14:40
English to German
+ ...
ORC Feb 26, 2008

Serenity wrote:

tatyana, sa inteleg ca ai facut recent cererea de intrerupere a activitatii? Adica in ianuarie - februarie 2008?

Daca s-a modificat codul CAEN, banuiesc ca va trebui, atunci cand si daca iti reiei activitatea, sa treci iar pe la Administratia Financiara de care apartii si sa faci o noua cerere de eliberare a unui certificat de inregistrare fiscala... Ceea ce inseamna ca va trebui sa facem cu totii acest lucru...


Ce are Oficiul Registrului Comerţului de a face cu o persoană fizică autorizată? Pentru ce ar trebui mers la O. R. C.?


 
macovei2000
macovei2000
Romania
Local time: 14:40
Romanian to Greek
referitor la gaurire Apr 2, 2008

Monica Tuduce wrote:

Ah.. din cauză că nu am efectuat CORECT găurirea
Dau consultanţă... gratis:d



referitor la gauri, ma bag si eu, e gratis?


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contabilitate PFA






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »