Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
Contabilitate PFA
Thread poster: Georgeta Tosa
Big Ben
Big Ben
Local time: 01:55
Romanian to English
Registrul Unic Control! Apr 6, 2008

In urma cu 3 ani, am primit "vizita" a 3 comisari de la Garda Financiara! Motivul: o reclamatie trimisa la Garda Financiara de un birou de traduceri concurent, birou pt care eu tradusesem atit ca PFA cit si ca SRL. In reclamatie eram trecuti 8 agenti economici din domeniul traducerilor din localitate, atit PFA cit si SRL, toti firme concurente reclamantului! Nu va mirati, se practica metoda aceasta de sicanare a concurentei!:)

Trec peste onestitatea gestului reclamantului (firma de
... See more
In urma cu 3 ani, am primit "vizita" a 3 comisari de la Garda Financiara! Motivul: o reclamatie trimisa la Garda Financiara de un birou de traduceri concurent, birou pt care eu tradusesem atit ca PFA cit si ca SRL. In reclamatie eram trecuti 8 agenti economici din domeniul traducerilor din localitate, atit PFA cit si SRL, toti firme concurente reclamantului! Nu va mirati, se practica metoda aceasta de sicanare a concurentei!:)

Trec peste onestitatea gestului reclamantului (firma de traduceri "Elenicos"-Bacau -mare grija cei care colaborati cu respectivul birou) si ajung la miezul problemei... Registrul Unic de Control. Singura neregula constatata in cazul meu a fost "Lipsa R.U.C."! Mentionez ca acest control a vizat in prima faza SRL-ul, apoi aflind ca am si acest PFA, s-a extins. In cazul PFA am putut prezenta R.U.C., in cazul SRL-ului, din pacate, nu....

Am aflat atunci ca R.U.C. este obligatoriu pt ambele forme de activitate. In cazul PFA este acel caiet stampilat, legat cu sfoara, etc. In cazul SRL el are regim special si se cumpara de la Finante.

Binenteles ca in urma controlului, niciuna dintre firmele reclamate nu am scapat fara amenda, spre bucuria reclamantului:). In final, amenda minima pt lipsa R.U.C. a fost acum 3 ani 10 milioane (redusa la jumatate pt ca am platit pe loc). Nu stiu cit mai este acum si chiar nu sint curios sa aflu.:)

Referitor la codul CAEN, acesta este intr-adevar modificat. Nici un articol din cod nu a scapat fara modificare. Daca nu s-a modificat titulatura, atunci s-a modificat nr de cod... Adica toata lumea trebuie sa treaca pe la Registrul Comertului sa si-l schimbe. Deh, alti bani, alta distractie. Nu stiu in cazul PFA, dar in cazul SRL-urilor suma este cam aceeasi ca pt infiintarea unei noi societati 7 mil lei! Nu exista un termen limita de preschimbare dar sigur se va gasi un istet sa introduca prezentarea lui in forma noua ca si conditie obligatorie!



[Edited at 2008-04-06 16:40]
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 01:55
English to German
+ ...
Publicarea CAEN modificat - gratuit! Apr 7, 2008

Big Ben wrote:
Referitor la codul CAEN, acesta este intr-adevar modificat. Nici un articol din cod nu a scapat fara modificare. Daca nu s-a modificat titulatura, atunci s-a modificat nr de cod... Adica toata lumea trebuie sa treaca pe la Registrul Comertului sa si-l schimbe. Deh, alti bani, alta distractie. Nu stiu in cazul PFA, dar in cazul SRL-urilor suma este cam aceeasi ca pt infiintarea unei noi societati 7 mil lei! Nu exista un termen limita de preschimbare dar sigur se va gasi un istet sa introduca prezentarea lui in forma noua ca si conditie obligatorie!



[Edited at 2008-04-06 16:40]


Publicarea statutului cu noile CAEN-uri se face gratuit!
Măcar atît să ajute şi statul!


 
Big Ben
Big Ben
Local time: 01:55
Romanian to English
Detalii modificare Cod CAEN! Apr 8, 2008

Bogdan... acum 3 saptamini am avut nevoie de un act aditional de la Registrul Comertului pt SRL! Mi s-a spus clar ca nu mi se poate da decit dupa ce obtin noul cod caen de la ei. Cost cod caen nou cu printare, taxe, stampile, juristi, etc 7 mil lei! Asta pt ca sint asociat unic, la firmele cu 2 asociati 8 mil lei!...

Am sunat la Reg. Com azi si am aflat ca intre timp guvernul a decis prin HG publicata in 27.03.08 ca aceasta procedura sa se faca gratuit...dar atentie..pt cei care sol
... See more
Bogdan... acum 3 saptamini am avut nevoie de un act aditional de la Registrul Comertului pt SRL! Mi s-a spus clar ca nu mi se poate da decit dupa ce obtin noul cod caen de la ei. Cost cod caen nou cu printare, taxe, stampile, juristi, etc 7 mil lei! Asta pt ca sint asociat unic, la firmele cu 2 asociati 8 mil lei!...

Am sunat la Reg. Com azi si am aflat ca intre timp guvernul a decis prin HG publicata in 27.03.08 ca aceasta procedura sa se faca gratuit...dar atentie..pt cei care solicita acest lucru pina in martie 2009! Oricum, mi se pare o magarie sa inventezi tot soiul de modificari pt a mai lua bani de la agentii economici. Sper sa nu isi faca un obicei din asta!
Collapse


 
monica antohi
monica antohi
Local time: 01:55
Romanian to English
+ ...
control Apr 9, 2008

buna ziua,

stie cineva daca exista ceva legislatie in privinta controlului? cred ca ar trebui sa existe undeva niste precizari in ceea ce priveste controlul unui PFA: ce acte vor fi controlate, perioada...etc..etc...ca doar nu fac domnii inspectori cam ce vor ei in timpul unui control...sau asha se intampla?

multu


 
Radu2007
Radu2007
Local time: 01:55
Italian to Romanian
+ ...
Control Apr 10, 2008

In primul rand, se cere verificarea existentei Registrului unic de control, apoi registrul de casa, apoi chitantier / facturier. Acestea ar trebui sa fie completate corect, la zi.

Daca e sa fie un control riguros...ar fi multe de controlat, incepand cu afisarea preturilor pentru serviciile oferite, a orarului, a schemei de evacuare in caz de incendiu, a afisarii autorizatiilor, respectarea normelor de igiena - grupul sanitar.

In definitiv, orice articol din legile fisca
... See more
In primul rand, se cere verificarea existentei Registrului unic de control, apoi registrul de casa, apoi chitantier / facturier. Acestea ar trebui sa fie completate corect, la zi.

Daca e sa fie un control riguros...ar fi multe de controlat, incepand cu afisarea preturilor pentru serviciile oferite, a orarului, a schemei de evacuare in caz de incendiu, a afisarii autorizatiilor, respectarea normelor de igiena - grupul sanitar.

In definitiv, orice articol din legile fiscale care are legatura cu activitatea PFA, poate fi verificat. Asemenea si articolele din legile referitoare la autorizatiile sanitare, cele de protectie anti -incendiu...Cam atat. E mult? E putin?
Collapse


 
Big Ben
Big Ben
Local time: 01:55
Romanian to English
Control Apr 10, 2008

monica antohi wrote:

buna ziua,

stie cineva daca exista ceva legislatie in privinta controlului? cred ca ar trebui sa existe undeva niste precizari in ceea ce priveste controlul unui PFA: ce acte vor fi controlate, perioada...etc..etc...ca doar nu fac domnii inspectori cam ce vor ei in timpul unui control...sau asha se intampla?

multu


Din pacate ai intuit perfect raspunsul!

Problema cea mare e ca legislatia lasa loc de interpretari iar cei care o interpreteaza si o aplica, adeseori intr-o maniera proprie, sint tocmai cei veniti in control. Iti dai seama ca ei cunosc legislatia perfect iar tu esti victima sigura... Nu cred ca exista firma, nu mai vorbesc de PFA, care sa aiba tot pus la punct conform legislatiei. Salvarea ar fi sa ai un jurist bun, un contabil bun, dar ma indoiesc ca bugetul ti-ar permite.. si nici acest lucru nu iti garanteaza ca vei scapa basma curata.


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 01:55
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
...si mai controlati! Apr 10, 2008

Se mai controleaza ceva in plus fata de ce a mentionat Radu.
Se controleaza modul de evidenta a facturilor intocmite cu softuri dedicate, facturile intocmite pe calculator , tot ceea ce nu este pe formular tipizat!
..Si nu mai este un secret pentru nimeni ca inspectorii fiscali au o cota parte din amenzile pe care pe percep pt diverse (mici ) nereguli pe care le descopera la control la care se adauga dobanzi si penalizari, sub forma unui "bonus" la salariu(cerr uneori depaseste chi
... See more
Se mai controleaza ceva in plus fata de ce a mentionat Radu.
Se controleaza modul de evidenta a facturilor intocmite cu softuri dedicate, facturile intocmite pe calculator , tot ceea ce nu este pe formular tipizat!
..Si nu mai este un secret pentru nimeni ca inspectorii fiscali au o cota parte din amenzile pe care pe percep pt diverse (mici ) nereguli pe care le descopera la control la care se adauga dobanzi si penalizari, sub forma unui "bonus" la salariu(cerr uneori depaseste chiar salariul)!
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 01:55
English to German
+ ...
Desluşire Apr 10, 2008

Big Ben wrote:

Bogdan... acum 3 saptamini am avut nevoie de un act aditional de la Registrul Comertului pt SRL! Mi s-a spus clar ca nu mi se poate da decit dupa ce obtin noul cod caen de la ei. Cost cod caen nou cu printare, taxe, stampile, juristi, etc 7 mil lei! Asta pt ca sint asociat unic, la firmele cu 2 asociati 8 mil lei!...

Am sunat la Reg. Com azi si am aflat ca intre timp guvernul a decis prin HG publicata in 27.03.08 ca aceasta procedura sa se faca gratuit...dar atentie..pt cei care solicita acest lucru pina in martie 2009! Oricum, mi se pare o magarie sa inventezi tot soiul de modificari pt a mai lua bani de la agentii economici. Sper sa nu isi faca un obicei din asta!


Stai să nu amestecăm borcanele:
a) Din cauza faptului că Institutul Naţional de Statistică a recodificat activităţile din economia naţională, pentru a fi cît mai european cu putinţă (deci nu este o cerinţă a Guvernului României), statutele tuturor societăţilor comerciale, şi toate activităţile care folosesc, într-o formă sau alta Clasificarea Activităţilor din Economia Naţională, trebuie să-şi adapteze (modifice) statutele şi înregistrările în conformitate cu noua codificare.

b) Este, într-adevăr, anormal ca pentru o activitate pe care nu am solicitat-o, pentru care nu sînt responsabil şi pe care nu o pot controla, să trebuiască să plătesc taxe, fie ele oricît de mici. În acest context, plata pentru publicarea în Monitorul Oficial a actelor modificatoare ar fi trebuit să se facă gratuit sau cu o sumă modică - părerea mea.

c) Restul de servicii pe care le oferă Biroul Unic, un fel de căpuşă a Oficiului Registrului Comerţului, sînt cu totul altceva. În fond, nu te împiedica nimeni să mergi la un avocat, să-ţi negociezi un onorariu mai mic decît cel solicitat de Biroul Unic şi apoi, cu actul redactat de avocat şi care ARE ABSOLUT ACEEAŞI VALOARE - EI NU AU MONOPOL PE ACEASTĂ ACTIVITATE, mergeai să înregistrezi modificările.


 
Amalia Otet
Amalia Otet
Local time: 01:55
English to Romanian
+ ...
Începere activitate PFA Apr 29, 2008

Am si eu niste intrebari daca ma puteti ajuta:
sunt traducator aut, PFA, am si CIF nou si registru unic de control (sunt autorizata din 2005 dar am lucrat altceva pana acum) si ma intereseaza ce fac mai departe ca sa-mi pot incepe activitatea?

Mai am si chitantier si facturier dar dupa modelul vechi (adica cu CNP-ul meu imprimat). Le pot folosi pe acestea sau trebuie sa comand altele noi?

Multumesc

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un mode
... See more
Am si eu niste intrebari daca ma puteti ajuta:
sunt traducator aut, PFA, am si CIF nou si registru unic de control (sunt autorizata din 2005 dar am lucrat altceva pana acum) si ma intereseaza ce fac mai departe ca sa-mi pot incepe activitatea?

Mai am si chitantier si facturier dar dupa modelul vechi (adica cu CNP-ul meu imprimat). Le pot folosi pe acestea sau trebuie sa comand altele noi?

Multumesc

[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2008-04-29 21:20]
Collapse


 
Irena Vasiu
Irena Vasiu
Local time: 01:55
English to Romanian
+ ...
Cod CAEN actualizat May 16, 2008

Bună ziua!

Referitor la acest cod CAEN actualizat, bănuiesc că se aplică doar la SRL-uri sau PFA-uri care sunt înregistrate la Registrul Comerţului. PFA-ul traducător nu e, prin urmare mai trebuie să facă această cerere? Am încercat să sun la Finanţe să întreb, dar fiind vineri, cred că au program mai scurt. Dacă aflu ceva util, voi anunţa şi aici. Sau poate între timp mă poate lămuri cineva...

O altă întrebare: dacă nu e obligatoriu registrul
... See more
Bună ziua!

Referitor la acest cod CAEN actualizat, bănuiesc că se aplică doar la SRL-uri sau PFA-uri care sunt înregistrate la Registrul Comerţului. PFA-ul traducător nu e, prin urmare mai trebuie să facă această cerere? Am încercat să sun la Finanţe să întreb, dar fiind vineri, cred că au program mai scurt. Dacă aflu ceva util, voi anunţa şi aici. Sau poate între timp mă poate lămuri cineva...

O altă întrebare: dacă nu e obligatoriu registrul unic de control (pe care nici eu nu l-am luat, căci n-a fost pe lista indicată de cei de la Finanţe), ce document se foloseşte în schimb, la un control al Gărzii? Eu nu am avut încă niciun control, deşi am autorizaţie din 2004, dar încerc să mă pregătesc...

Vă mulţumesc şi vă doresc un sfârşit de săptămână plăcut!



[Editat la 2008-05-16 12:08]
Collapse


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 01:55
English to Romanian
+ ...
Normă de venit PFA-traducători May 21, 2008

Bună ziua

Ştie cineva care este norma de venit pentru traducători? Sau de unde aş putea afla? Online:D?


Mulţumesc!


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 00:55
Italian to Romanian
+ ...
Traducătorii nu May 21, 2008

Tatiana Neamţu wrote:

Bună ziua

Ştie cineva care este norma de venit pentru traducători? Sau de unde aş putea afla? Online:D?


Mulţumesc!


Bună Tatiana,
Traducătorii nu pot fi încadraţi la normă de venit.

Iată nomenclatorul:
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=39666

Cunosc cazuri de traducători care au fost încadraţi la normă, dar este o eroare a inspectorului de la Adm. Financiară care a făcut încadrarea şi nu aş vrea să fiu în pielea traducătorilor cărora li se va spune peste un timp că datorită încadrării incorecte trebuie să îşi calculeze retroactiv veniturile în vederea impunerii.


 
Irena Vasiu
Irena Vasiu
Local time: 01:55
English to Romanian
+ ...
Revin la codul CAEN May 29, 2008

Am reuşit până la urmă să sun la Finanţe şi mi-au zis de acolo că neavând ca PFA cod CAEN nu am ce actualiza. Concluzia: nu se aplică la PFA.

Toate cele bune!


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 01:55
German to Romanian
+ ...
Noul cod CAEN May 29, 2008

Irena Vasiu wrote:

Am reuşit până la urmă să sun la Finanţe şi mi-au zis de acolo că neavând ca PFA cod CAEN nu am ce actualiza. Concluzia: nu se aplică la PFA.

Toate cele bune!


Codul CAEN cel nou este 7430 - Activităţi de traducere scrisă şi orală (interpreţi)


http://www.cod-caen.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=90&Itemid=34

Cod CAEN au atât SRLurile de traduceri, cât şi PFAurile care se înscriu la Ad. Financiară în baza autorizaţiei de la Primărie, deci care desfăşoară o activitate economică.

Traducătorii autorizaţi de Ministerul Justiţiei nu desfăşoară o activitate economică, deci nu au cod CAEN. Nici notarii publici nu au cod CAEN şi nici alte profesii libere.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 01:55
English to German
+ ...
CAEN pentru activităţi liberale May 30, 2008

OvidiuKatz wrote:
http://www.cod-caen.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=90&Itemid=34

Cod CAEN au atât SRLurile de traduceri, cât şi PFAurile care se înscriu la Ad. Financiară în baza autorizaţiei de la Primărie, deci care desfăşoară o activitate economică.

Traducătorii autorizaţi de Ministerul Justiţiei nu desfăşoară o activitate economică, deci nu au cod CAEN. Nici notarii publici nu au cod CAEN şi nici alte profesii libere.


CAEN este abrevierea pentru "Clasificarea Activităţilor din Economia Naţională", cuprinzînd, deci, toate activităţile ce se desfăşoară pe teritoriul patriei noastre, nu doar cele "economice". În fond, ce înseamnă "activitate economică"?

Pe de altă parte, activitatea profesioniştilor liberi (avocaţi, notari, contabili, arhitecţi şi alţii asemenea) este clasificată:

6910 Activitati juridice
6920 Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal
administrative centralizate
7021 Activitati de consultanti in domeniul relatiilor publice si al comunicarii
7022 Activitati de consultanta pentru afaceri si management
7111 Activitati de arhitectura


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contabilitate PFA






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »