Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
Contabilitate PFA
Thread poster: Georgeta Tosa
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 14:56
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
codul CAEN pentru traducători autorizaţi May 30, 2008

Codul CAEN este comun traducătorilor sub orice formă de organizare: SRL, PFA în baza legii 300 sau în baza legii 178/97. Îmi aminetsc perfect că apare pe marea majoritate a formularelor şi declaraţiilor pe care le depun ca traducător autorizat, inclusiv la înregistrare a trebuit completat un câmp cu codul CAEN (pe care nu-l ştiam şi mi l-a comunicat doamna de la ghişeu). Diferenţa este că PFA nu are un document aparte, ca SRL-ul, în care sunt enumerate codurile CAEN ale activit�... See more
Codul CAEN este comun traducătorilor sub orice formă de organizare: SRL, PFA în baza legii 300 sau în baza legii 178/97. Îmi aminetsc perfect că apare pe marea majoritate a formularelor şi declaraţiilor pe care le depun ca traducător autorizat, inclusiv la înregistrare a trebuit completat un câmp cu codul CAEN (pe care nu-l ştiam şi mi l-a comunicat doamna de la ghişeu). Diferenţa este că PFA nu are un document aparte, ca SRL-ul, în care sunt enumerate codurile CAEN ale activităţilor sale, pentru simplul motiv că un PFA nu are decât un obiect de activitate, cel pentru care este autorizat.Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 14:56
English to Romanian
+ ...
Situaţie încurcată Jun 1, 2008

Nu cred să existe situaţie mai încurcată decât cea a traducătorilor. Sau poate există, mai ştii?! Faptul se datorează legislaţiei stufoase şi pline de ambiguităţi, de unde reiese ideea că activitatea de traducător se poate exercita sub mai multe forme. Care sunt exact acestea rămâne de văzut. De aici şi încurcături în ce priveşte contabilitatea.

Eu, am mai spus-o şi o repet, am avut la un moment dat 3 autorizaţii: cea de la MJ, una de la Consiliul Judeţean
... See more
Nu cred să existe situaţie mai încurcată decât cea a traducătorilor. Sau poate există, mai ştii?! Faptul se datorează legislaţiei stufoase şi pline de ambiguităţi, de unde reiese ideea că activitatea de traducător se poate exercita sub mai multe forme. Care sunt exact acestea rămâne de văzut. De aici şi încurcături în ce priveşte contabilitatea.

Eu, am mai spus-o şi o repet, am avut la un moment dat 3 autorizaţii: cea de la MJ, una de la Consiliul Judeţean şi alta de la Primărie. Prin 2003, după ce a apărut Legea 507/2002- cu activităţile economice-, exista în norme şi un nomenclator al profesiilor exercitate în baza unor legi speciale (în prezent acestea două sunt abrogate), mi s-a spus la AF că voi merge mai departe pe o singură autorizaţie, cea de la MJ. Au greşit ei, nu ştiu! Eu tot am întrebat şi tot aşa mi-au răspuns, cu toate că nu fac numai traduceri legalizate. Am să mai întreb!

Ceea ce este clar e că acest cod CAEN (şi implicit înregistrarea la Registrul Comerţului) nu se aplică în prezent profesiilor liberale.

Legea 300/2004 preciza (abrogată!) insuficient de clar acest lucru:
Art.1 (2) Persoanele fizice si asociatiile familiale pot fi autorizate sa desfasoare activitati economice in toate domeniile, meseriile si ocupatiile, cu exceptia celor reglementate prin legi speciale.

OUG 44/2008 (prin care se abrogă legea de mai sus) privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale precizează destul de clar:
Art.1 (2) Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica profesiilor liberale, precum si acelor activitati economice a caror desfasurare este organizata si reglementata prin legi speciale.
Collapse


 
Alexandra Macrea
Alexandra Macrea
Local time: 14:56
German to Romanian
+ ...
Contract pentru furnizari servicii Jun 12, 2008

Buna ziua,

de curand m-am inregistrat la Administratia Financiara si am devenit PFA (ma gandesc). Acum trebuie sa emit prima mea factura si am o multime de nelamuriri. La unele probleme le-am gasit raspuns, la altele inca ma mai invart prin ceata.
As vrea sa stiu, avand in vedere ca traducatorii sunt furnizori de servicii, daca pentru fiecare factura emisa unui anumit client trebuie incheiat si un contract de prestari servicii. As fi foarte recunoscatoare daca cineva ar avea
... See more
Buna ziua,

de curand m-am inregistrat la Administratia Financiara si am devenit PFA (ma gandesc). Acum trebuie sa emit prima mea factura si am o multime de nelamuriri. La unele probleme le-am gasit raspuns, la altele inca ma mai invart prin ceata.
As vrea sa stiu, avand in vedere ca traducatorii sunt furnizori de servicii, daca pentru fiecare factura emisa unui anumit client trebuie incheiat si un contract de prestari servicii. As fi foarte recunoscatoare daca cineva ar avea un asemenea contract cadru si l-ar oferi drept exemplu celor neinitiati.

Multumesc
Alexandra Macrea
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 14:56
English to German
+ ...
Lămurire CAEN Jun 13, 2008

Dasa Suciu wrote:
Ceea ce este clar e că acest cod CAEN (şi implicit înregistrarea la Registrul Comerţului) nu se aplică în prezent profesiilor liberale.


CAEN este acronimul de la "Clasificarea Activităţilor din Economia Naţională" şi denumeşte o bază de date creată, menţinută şi publicată de Institutul Naţional de Statistică.

Scopul CAEN este de a simplifica şi unifica descrierea activităţilor din economia românească şi, mai departe, europeană.

CAEN-ul este folosit cel mai mult, dar NU EXCLUSIV, pentru clasificarea activităţilor societăţilor comerciale. Dar aceasta NU ÎNSEAMNĂ CĂ ALTE ACTIVITĂŢI, NECOMERCIALE ÎN ESENŢA LOR, NU POT FI CUPRINSE DE CAEN.

CAEN este doar un cod STATISTIC, aşa încît tipul activităţii (comercială, liberală, guvernamentală) nu are relevanţă în ceea ce priveşte folosirea CAEN-ului.

Pe vremea cînd m-am înregistrat ca avocat la Administraţia Finanţelor Publice, mai întîi am primit un cod statistic, în care activitatea de avocat era descrisă cu ajutorul CAEN.

Într-adevăr, activităţile liberale (numite aşa, pentru a le deosebi de cele comerciale, între altele) nu se înregistrează (logic, nu?) la Registrul COMERŢULUI.


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 14:56
English to Romanian
+ ...
Traducătorii autorizaţi MJ nu au cod CAEN Jun 15, 2008

[quote]Bogdan Burghelea wrote:

CAEN este doar un cod STATISTIC, aşa încît tipul activităţii (comercială, liberală, guvernamentală) nu are relevanţă în ceea ce priveşte folosirea CAEN-ului.
Pe vremea cînd m-am înregistrat ca avocat la Administraţia Finanţelor Publice, mai întîi am primit un cod statistic, în care activitatea de avocat era descrisă cu ajutorul CAEN.
End quote

Când încă era în vigoare străvechea legislaţie (L 54/1990), am avut şi eu cod CAEN şi autorizaţie de la Primărie unde era menţionat acest cod, pe lângă autorizaţia de la MJ. Când a apărut L 507/2002, autorizaţia de la Primărie nu mi-a mai fost eliberată, pentru că traducătorii autorizaţi de MJ au fost trecuţi în categoria acelor profesii reglementate prin legi speciale, exceptate de la aplicarea legii 507. Apoi a apărut L 300/2004 care a păstrat aceeaşi idee. Acum este valabilă doar OUG 44/2008, din care am dat citatele de mai sus.

Conform OUG 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către PFA, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, iată care sunt definiţiile pentru
- activitate economică
- cod CAEN
- PFA

Art. 2. - In sensul prezentei ordonante de urgenta, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
a) activitate ECONOMICA - activitatea agricola, industriala, COMERCIALA, desfasurata pentru obtinerea unor bunuri sau servicii a caror valoare poate fi exprimata in bani si care sunt destinate vanzarii ori schimbului pe pietele organizate sau unor beneficiari determinati ori determinabili, in scopul obtinerii unui profit;
b) Codul CAEN - Clasificarea activitatilor din ECONOMIA nationala, aprobata prin Hotararea Guvernului nr. 656/1997 privind aprobarea Clasificarii activitatilor din economia nationala - CAEN, cu modificarile ulterioare;
....
i) persoana fizica autorizata - persoana fizica autorizata sa desfasoare orice forma de activitate economica permisa de lege, folosind in principal forta sa de munca;

Acum am să reiau discuţia în alt fir care mi se pare mai potrivit: http://www.proz.com/forum/romanian/28199-profesii_liberale_unde_e_traducatorul-page2.html

[Edited at 2008-06-15 19:21]


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:56
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
pentru cei care sunt anul acesta inspectati de catre fisc, garda financiara Jun 20, 2008

un articol , bine documentat ,din "Capitalul" despre "targeturile"(cum se spune in vanzari!) inspectorilor fiscali cu ocazia oricarei vizite/ inspectii.

http://www.capital.ro/articol/secretele-salariului-modest-de-bugetar-107746.html


 
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 14:56
English to Romanian
control si iar control... Jun 22, 2008

Radu2007 wrote:

In primul rand, se cere verificarea existentei Registrului unic de control, apoi registrul de casa, apoi chitantier / facturier. Acestea ar trebui sa fie completate corect, la zi.

Daca e sa fie un control riguros...ar fi multe de controlat, incepand cu afisarea preturilor pentru serviciile oferite, a orarului, a schemei de evacuare in caz de incendiu, a afisarii autorizatiilor, respectarea normelor de igiena - grupul sanitar.

In definitiv, orice articol din legile fiscale care are legatura cu activitatea PFA, poate fi verificat. Asemenea si articolele din legile referitoare la autorizatiile sanitare, cele de protectie anti -incendiu...Cam atat. E mult? E putin?


Avem nevoie de autorizatie sanitara pentru spatiul in care lucram?

Eu lucrez in apartamentul in care si locuiesc. Dar traduc foarte rar, deoarece am un job full-time. Traducerile pe care le mai fac din cand in cand, le primesc prin cunoscuti sau de la fostii angajatori. Nu am pus afis pe usa apartamentului ca sunt traducator autorizat.

Ce altceva mai verifica inspectorii la un eventual control?

Nici eu nu am Registrul Unic de Control. Cand m-am inregistrat la Finante mi s-a spus ca doar persoanele juridice trebuie sa-si achizitioneze acest RUC.

Macar suntem instiintati in cazul unui control? Sau ne trezim cu inspectorii la usa?
In cazul meu ar trebui sa vina dupa ora 20 ca sa ma gaseasca acasa.


 
Big Ben
Big Ben
Local time: 14:56
Romanian to English
Control Jun 22, 2008

Mariana.. uite cite ceva din experienta mea.

Nu, nu e nevoie de autorizatie sanitara. Exceptind autorizatia de functionare eliberata de primarie, restul autorizatiilor (sanitara, pompieri, etc) nu sint necesare. In situatii extreme, se poate da o declaratie pe proprie raspundere.

Daca apartamentul in care iti desfasori activitatea nu este proprietatea ta, ai nevoie de un acord al proprietarului si de un contract de comodat intre voi. Atentie: fara acest contract, nu po
... See more
Mariana.. uite cite ceva din experienta mea.

Nu, nu e nevoie de autorizatie sanitara. Exceptind autorizatia de functionare eliberata de primarie, restul autorizatiilor (sanitara, pompieri, etc) nu sint necesare. In situatii extreme, se poate da o declaratie pe proprie raspundere.

Daca apartamentul in care iti desfasori activitatea nu este proprietatea ta, ai nevoie de un acord al proprietarului si de un contract de comodat intre voi. Atentie: fara acest contract, nu poti deduce cheltuielile facute cu locatia in care iti desfasori activitatea.

Daca apartam. este proprietatea ta, va trebui delimitat clar cit anume din spatiu il dedici activitatii profesionale, 1 camera, 2 camere, baie, etc. Inca un aspect: nu poti deduce ca si cheltuiala consumul de energie pt intreg apartamentul ci doar procentual pt ceea ce folosesti tu. La fel cu toate utilitatile si cu toate imbunatatirile care le aduci locatiei/apartamentului.

Ai grija ce cheltuieli inregistrezi in contabilitate... nu toate sint deductibile si nu integral.

Legat de autorizatii, un punct sensibil sint licentele pt programele utilizate. Amenzile sint usturatoare. Controlul pe aceasta linie e f. simplu de efectuat siu se poate face on line. Mai exact cind ajung la domiciliul tau, deja se stie ce licente ai si mai ales ce nu ai....

Atentie la incasarile care le faci. Ele nu trebuie amestecate cu banii tai personali. Daca ai bani in locatia destinata activitatii (camera), ei trebuie sa corespunda cu suma din chitantier. Daca ai in plus, se confisca si se lasa cu amenda, mai grav dosar de evaziune fiscala. Daca ai in minus si nu ii poti justifica cu acte, e iar amenda.

Controalele sint anuntate cu minim 24 de ore... exceptie face controlul la reclamatie unde te trezesti cu "organul" in casa!:)

Nu stiu acum, dar in urma cu ani buni cind am inceput eu activitatea ca pfa, reg unic de control era obligatoriu. Cred ac e si acum altfel unde va trece "organul" rezultatul controlului? Unde va mentiona ce a constatat si ce amenzi a dat?

Cam asta e ce mi se pare util de stiut. Inca ceva... as vrea sa le atrag atentia colegilor pfa asupra unui aspect extrem de important. Cotizatiile CAS si PENSIE. Putini stiu ca acestea sint OBLIGATORII chiar daca ai si un job fulltime si ele se achita procentual in functie de veniturile inregistrate ca PFA. Daca nu le-ati platit la timp, penalitatile sint maricele si veti fi obligati sa platiti la zi din urma, pe toata perioada in care ati inregistrat venituri. Contributia se plateste in functie de declaratia de vebit anuala eliberata de finante.

Sper ca am putut sa iti fiu de folos. Nu e dracul atit de negru. Oricum, cind ai control, slabe sperante sa scapi fara o mica amenda. face parte din regulile jocului!:)
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 14:56
German to Romanian
+ ...
Cum treci contribuţia la Casa de Pensii? Jun 22, 2008

Eu am datorie din urmă la Casa de Pensii, fiindcă nu am ştiut de la început că e obligatorie; şi cum e datoria e cam mare, nu am platit-o pe toată deodată, o platesc treptat. Contribuţiile la Casa de Pensii intră la cheltuieli deductibile. Deci ar trebui să le trec în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi. Problemă: cum le trec, având în vedere că la suma datorată s-au adăugat penalităţi, dobânzi etc., care se ştie că nu intră la cheltuieli deductibile? Adică dacă ... See more
Eu am datorie din urmă la Casa de Pensii, fiindcă nu am ştiut de la început că e obligatorie; şi cum e datoria e cam mare, nu am platit-o pe toată deodată, o platesc treptat. Contribuţiile la Casa de Pensii intră la cheltuieli deductibile. Deci ar trebui să le trec în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi. Problemă: cum le trec, având în vedere că la suma datorată s-au adăugat penalităţi, dobânzi etc., care se ştie că nu intră la cheltuieli deductibile? Adică dacă eu achit acuma o sumă, o parte din datorie, de unde ştiu cât din ea să trec în registru? Toată nu am cum să o trec, normal ar fi să scad din ea penalităţi, dobânzi etc., dar de unde să ştiu eu cât să scad? Ce banală pare o simplă scădere, şi totuşi ce nasoală e! Iacăcă-mă-s că nu ştiu s-o fac!

Am întrebat la Casa de Pensii şi mi-au zis că problema nu e de competenţa lor şi că să întreb la Administraţia Financiară. Acolo am întrebat la ghişeul de informaţii şi domnul respectiv a stat un pic, s-a gândit şi a zis că pot să trec toate sumele, dar după aia dacă am control o să îmi scadă. Păi nu o să am probleme iarăşi? Adică mă pune după aia să plătesc şi impozit în plus, plus penalizări, amendă sau cien ştie mai ce? Am mai întrebat lume, dar până acuma nimeni nu ştie. Oare cum ar trebui să trec sumele astea în registru? Cel mai nasol e că restul de datorie se mai măreşte în timp, că aşa e, de aia am şi mai mari dubii, fiindcă oricum totul e variabil, nimic nu rămâne la fel. Grea e matematica asta, doamne fere!

[Bearbeitet am 2008-06-22 22:08]
Collapse


 
Big Ben
Big Ben
Local time: 14:56
Romanian to English
Contab. PFA Jun 27, 2008

Ovidiu.. imi pare rau dar n-am idee. Eu am renuntat la PFA si lucrez ca SRL. Nu m-am confruntat cind lucram PFA cu situatia ta. Acum am un contabil f. bun si un jurist f. bun .. ei se ocupa de problemele acestea. Ei fac partea de contab., platile, depunerile de acte la autoritati, etc. Am scapat de plimbarile pe la ghisee si de durerile de cap!:)

 
Rose Marie Matei (X)
Rose Marie Matei (X)
Local time: 13:56
English to Romanian
+ ...
Inregistrare plati Jun 30, 2008

OvidiuKatz wrote:

Eu am datorie din urmă la Casa de Pensii, fiindcă nu am ştiut de la început că e obligatorie; şi cum e datoria e cam mare, nu am platit-o pe toată deodată, o platesc treptat. Contribuţiile la Casa de Pensii intră la cheltuieli deductibile. Deci ar trebui să le trec în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi. Problemă: cum le trec, având în vedere că la suma datorată s-au adăugat penalităţi, dobânzi etc., care se ştie că nu intră la cheltuieli deductibile? Adică dacă eu achit acuma o sumă, o parte din datorie, de unde ştiu cât din ea să trec în registru? Toată nu am cum să o trec, normal ar fi să scad din ea penalităţi, dobânzi etc., dar de unde să ştiu eu cât să scad? Ce banală pare o simplă scădere, şi totuşi ce nasoală e! Iacăcă-mă-s că nu ştiu s-o fac!

Am întrebat la Casa de Pensii şi mi-au zis că problema nu e de competenţa lor şi că să întreb la Administraţia Financiară. Acolo am întrebat la ghişeul de informaţii şi domnul respectiv a stat un pic, s-a gândit şi a zis că pot să trec toate sumele, dar după aia dacă am control o să îmi scadă. Păi nu o să am probleme iarăşi? Adică mă pune după aia să plătesc şi impozit în plus, plus penalizări, amendă sau cien ştie mai ce? Am mai întrebat lume, dar până acuma nimeni nu ştie. Oare cum ar trebui să trec sumele astea în registru? Cel mai nasol e că restul de datorie se mai măreşte în timp, că aşa e, de aia am şi mai mari dubii, fiindcă oricum totul e variabil, nimic nu rămâne la fel. Grea e matematica asta, doamne fere!

[Bearbeitet am 2008-06-22 22:08]


Acum cativa ani am patit ceva similar: din neatentie( dar si din indiferenta functionarului de la ghiseu, care niciodata nu mi-a atras atentia ) am achitat contributia la sanatate dupa data de 15 a lunilor martie, iunie, etc. Bineanteles s-au adunat ceva penalitati. Fata de la ghiseu a fost insa corecta si mi-a trecut in josul chitantei ( pe care era trecuta suma totala: principal + penalitati) defalcarea: cat este contributie si cat penalitati. Ca urmare, am inregistrat doar suma principala, nu si penalitatile, dar am justificarea.
Cred ca asa este logic, si ai putea insista sa iti elibereze chitantele cu aceasta defalcare, la fiecare plata efectuata. Oricum ei vad in calculator, cat este plata principala, si cat penalitate. E doar o chestie de bun simt si bunavointa, sau poate chiar asa ar trebui eliberat dar nu o fac din comoditate.


 
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 14:56
English to Romanian
control si amezi Jul 20, 2008

Big Ben wrote:

Atentie la incasarile care le faci. Ele nu trebuie amestecate cu banii tai personali. Daca ai bani in locatia destinata activitatii (camera), ei trebuie sa corespunda cu suma din chitantier. Daca ai in plus, se confisca si se lasa cu amenda, mai grav dosar de evaziune fiscala. Daca ai in minus si nu ii poti justifica cu acte, e iar amenda.

Controalele sint anuntate cu minim 24 de ore... exceptie face controlul la reclamatie unde te trezesti cu "organul" in casa!:)

Nu stiu acum, dar in urma cu ani buni cind am inceput eu activitatea ca pfa, reg unic de control era obligatoriu. Cred ac e si acum altfel unde va trece "organul" rezultatul controlului? Unde va mentiona ce a constatat si ce amenzi a dat?


Sincer, m-am cam pierdut in toate chestiile astea legate de PFA. Adevarul e ca nu am un contabil si probabil de aceea mi-e mai greu. Faza asta cu verificatul banilor din locatia unde iti desfasori activitatea e chiar aiurea.
Adica, daca eu incasez niste bani cash, dau chitanta si cand vine controlul eu ar trebui sa am banii respectivi in casa? Nu pot sa-i depun la banca sau sa-i cheltui daca vreau? Atata timp cat am impozitele platite la zi, ce treaba au ei unde-mi sunt banii?
Trebuie sa justific ce fac cu veniturile din traduceri? Nu pot sa-i folosesc in scop personal?

eu imi desfasor activitatea in apartmentul proprietate personala si decat in primul an de pfa mi-am trecut cheltuieli de intretinere in contabilitate (50%) ca asa mi-a zis o tanti de la adm. financiara.
Dar de 2 ani nu mai trec nicio cheltuiala. la cheltuieli deductibile trec 0. cred ca as fi iesit in pierdere. si m-am hotarat sa fac asta ca imi simplific contabilitatea. O fi bine, o fi rau?! Ar trebui sa platesc CAS-ul dar nici vorba. Cand or sa vina o sa platesc din urma.

Mai e o chestie: eu imi folosesc contul de pf unde mi se vireaza salariul si pt PFA. Am inteles ca nu e tocmai bine. Dar pana la urma daca poti justifica sumele care mai apar pe extrasul de cont, care ar fi problema?


 
Manu_C
Manu_C
Romania
Local time: 14:56
English to Romanian
+ ...
deducere cheltuieli chirie Sep 24, 2008

Stie cineva daca se pot deduce cheltuieli cu chiria si intretinerea, bineinteles cota-parte din cat imi revine? Ideea este ca PFA-ul il am inregistrat pe alta adresa si m-am mutat cu chirie, contractul semnandu-l pe PFA in ideea sa deduc din cheltuilile de intretinere.

N-as vrea sa comit o ilegalitate continuand sa tai facturi cu vechea adresa...

Multumesc anticipat!

[Editat la 2008-09-24 22:06]

[Editat la 2008-09-24 22:08]


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 14:56
English to Romanian
+ ...
O părere Sep 25, 2008

Cred că ar fi trebuit să depuneţi o declaraţie cu noul domiciliu fiscal, cum se numeşte acum. Trebuie să vă interesaţi la biroul de asistenţă contribuabili din cadrul administraţiei fiscale unde platiti impozitul.

 
Delia Georgescu
Delia Georgescu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:56
English to Romanian
+ ...
Despre deduceri şi impozite Dec 5, 2008

O discuţie interesantă despre deduceri se desfăşoară pe forumul francez:
http://www.proz.com/forum/french/120637-payer_moins_dimpôts_en_belgique.html.

Cred că este interesant de văzut mai ales ce acceptă şi ce nu acceptă contabilii şi Fiscul în alte ţări.

Weekend plăcut!
Delia


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contabilitate PFA






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »