Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
Contabilitate PFA
Thread poster: Georgeta Tosa
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 19:21
Romanian to English
+ ...
CAS Sep 1, 2012

Din câte ştiu, nu au fost aduse modificări recente la cota contribuţiilor de sănătate.
Cum spunea Maria, se plătesc pentru toate veniturile, indiferent din câte surse, iar pensia se plăteşte o singură dată (dacă eşti angajată, nu mai plăteşti contribuţie la pensii pentru veniturile din PFA). Despre şomaj, aşa ştiu că nu prea are de-a face cu activitatea noastră - păi dacă am o lună-două fără nicio comandă, pot să solicit indemnizaţie de şomaj? Nu prea cred.
... See more
Din câte ştiu, nu au fost aduse modificări recente la cota contribuţiilor de sănătate.
Cum spunea Maria, se plătesc pentru toate veniturile, indiferent din câte surse, iar pensia se plăteşte o singură dată (dacă eşti angajată, nu mai plăteşti contribuţie la pensii pentru veniturile din PFA). Despre şomaj, aşa ştiu că nu prea are de-a face cu activitatea noastră - păi dacă am o lună-două fără nicio comandă, pot să solicit indemnizaţie de şomaj? Nu prea cred.

Singura modificare importantă este că plăţile au trecut sub controlul ANAF, din iulie anul acesta. Cel puţin la Tg. Mureş, declaraţiile se predau în continuare la casa de asigurări - aceasta se ocupă doar de hârtii, iar plăţile se fac la trezorerie.
Collapse


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 19:21
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Apropo de CAS Sep 11, 2012

Până la urmă cum se plăteşte contribuţia de aigurare socială (pensie) de la 1 iulie 2012?
Ştiu că la Trezorerie, în loc de Casa de Pensii, dar tot 232 lei/lună?
Trimestrial, până pe 25 a ultimei luni din trimestru?
Sper că nu procent din venitul net, ca la sănătate...


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 19:21
German to Romanian
+ ...
Contribuţia pt. Casa de Pensii Sep 12, 2012

Mihaela Buruiana wrote:

Până la urmă cum se plăteşte contribuţia de aigurare socială (pensie) de la 1 iulie 2012?
Ştiu că la Trezorerie, în loc de Casa de Pensii, dar tot 232 lei/lună?
Trimestrial, până pe 25 a ultimei luni din trimestru?


Contribuţia pt. Casa de Pensii acuma se plăteşte la Trezorerie, iar plata se poate face fie prin transfer bancar într-un cont, fie în numerar, pe loc, la sediul Trezoreriei contra chitanţă de plată - personal, eu prefer această ultimă variantă, că e mai sigur, plus că la mine e şi în drum şi am văzut că de regulă nu e coadă.

Da, suma de plată este tot aia, 232 ron, dar plata nu e trimestrială, ci lunară. Trebuie achitată până în ziua 25 a lunii următoare celei pe care se datorează contribuţia, că altfel se calculează majorări de întârziere etc. etc.

Nu mai trebuie depus niciun formular pt. asta, cel puţin anul acesta, decât de către presoanele care încep activitatea independentă anul acesta şi nu au mai plătit contribuţia asta până acum.

Informaţiile de mai sus le am de la Administraţia Financiară, unde am fost cam pe la începutul lui iulie, ca să ştiu ce să fac, fiindcă de la Casa de Pensii nu primisem nicio lămurire concretă, decât o scrisoare prin care mă înştiinţau că de la 1 iulie 2012 plata nu se mai face la ei, ci la ANAF şi că trebuie să merg la ei să îmi dea acasă carnetul de muncă. Iar când am fost la ei şi am luat carnetul de muncă, i-am întrebat de plata contribuţiei şi mi-au zis să întreb la ANAF - care mi-a dat lămuririle de mai sus. Până acum am făcut deja 2 astfel de plăţi la Trezorerie, o dată în iulie şi o dată în august şi totul a fost ok.

Cu plata contribuţiei la Casa de Sănătate încă nu ştiu cum e, că acolo am apucat deja la începutul anului să achit dinainte contribuţia pe tot anul, cum am obiceiul, şi atunci încă se plătea direct la ei; deci abia de la anul viitor o să am treabă cu asta.


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 19:21
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Mulţumesc pentru răspuns. Sep 12, 2012

Deci singura schimbare e locul de plată, trezorerie în loc de casa de pensii. Citisem mai multe surse şi mă zăpăcisem cu totul.

Din câte ştiu eu, la sănătate nu s-a schimbat nimic.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 19:21
English to Romanian
Plată Sănătate Sep 27, 2012

Dragi colegi,

Vreau să îmi plătesc contribuţia pentru Sănătate, dar mă aflu în alt oraş decât în cel de domiciliu. Am contul Casei de Sănătate a localităţii de domiciliu, cum procedez, unde mă duc cu el, la Trezoreria din acest alt oraş sau la Poştă sau la bancă sau unde?

Dacă ştie cineva...

Mulţumesc.


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 19:21
Italian to Romanian
Plata contribuțiilor sociale Sep 27, 2012

Pe site-ul ANAF găsiți Ghidul privind declararea și plata contribuțiilor sociale, precum și conturile bugetare în care se virează contribuțiile sociale.

Sper că aceste informații sunt utile.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 19:21
English to Romanian
Plata contribuţiei sociale Sep 27, 2012

Serenity wrote:

Dragi colegi,

Vreau să îmi plătesc contribuţia pentru Sănătate, dar mă aflu în alt oraş decât în cel de domiciliu. Am contul Casei de Sănătate a localităţii de domiciliu, cum procedez, unde mă duc cu el, la Trezoreria din acest alt oraş sau la Poştă sau la bancă sau unde?

Dacă ştie cineva...

Mulţumesc.


Poţi plăti prin ordin de plată, deci mergi la bancă, ceri ordin de plată şi îl completezi. Nu uita să treci la menţiuni trimestrul - perioada de timp pentru care faci plata şi CNP-ul tău, să ştie clar care este persoana pentru care se face plata.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 19:21
English to Romanian
Trimestru? Oct 5, 2012

Nu ştiu pe ce trimestru, din neglijenţă, nu am plătit până acum Sănătatea în calitate de PFA. Pur şi simplu nu am ştiut că trebuie să plătesc de două ori, şi în calitate de angajat, şi în calitate de PFA. De sistemul medical am avut nevoie, dar am plătit mai mereu, pentru că aşa a fost situaţia. În sistemul SIUI apar ca asigurată.

În 26-27 august a.c. aveam de plată 553 de lei.

Mulţumesc pentru ajutor!

[Edited at 2012-10-05 18:19 GMT]


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 19:21
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Declaraţia 600 Jan 16, 2013

Dragi colegi,

Tocmai am aflat de o nouă declaraţie introdusă de statul român pentru contribuţia la sistemul de pensii.
Detalii aici:
See more
Dragi colegi,

Tocmai am aflat de o nouă declaraţie introdusă de statul român pentru contribuţia la sistemul de pensii.
Detalii aici:
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_29440/ANAF-a-introdus-un-nou-formular-fiscal-formularul-600-Cine-trebuie-sa-il-depuna.html#axzz2I82fXFQo

Din câte am înţeles eu, nu este suficient că am precizat în contractul încheiat cu casa de pensii care este venitul asigurat şi, deci, care este contribuţia lunară (acei 232 lei), acum va trebui să trimit anual până la 31 ianuarie declaraţia asta, ca să spun practic acelaşi lucru.

Întrebarea este ce trec acum la punctul III - detaliat pe fiecare lună în parte? Cu alte cuvinte, care este venitul bază de calcul?

"Venitul bază de calcul este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat  şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig."

Adică cât?
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 19:21
English to Romanian
+ ...
Contribuţia la pensie Jan 16, 2013

Mihaela Buruiana wrote:

"Venitul bază de calcul este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat  şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig."

Adică cât?


În contractul încheiat cu Casa de Pensii trebuie să scrie şi venitul pentru care te-ai asigurat. Dacă ai plătit 232 lei pe lună, înseamnă că venitul declarat pentru care te-ai asigurat este cel minim obligatoriu, adică 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, adică 741 ((adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat - 2117 lei)). Asta nu înseamnă că nu te poţi asigura pentru un venit mai mare, care trebuie să îl declari cu ocayia unei noi declaraţii. Atenţie! Venitul minim obligatoriu pentru care trebuie să te asiguri se poate modifica în timp, în funcţie de o eventuală modificare a câştigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat. De această eventuală modificare nu te anunţă nimeni! În cazul în care nu ai plătit cât trebuie, se calculează penalităţi din urmă. După câte ştiu eu, se poate cere o situaţie a plăţilor contribuţiei la Casa de Pensii a judeţului de care aparţii.

[Edited at 2013-01-16 11:33 GMT]


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 19:21
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
741 Jan 19, 2013

Mulţumesc, Daşa, deci trec 741 lei în fiecare lună, dacă nu s-a schimbat cumva salariul mediu brut.

 
Sabina P.
Sabina P.
Romania
Local time: 19:21
Romanian to English
+ ...
o nelamurire Jan 20, 2013

De la 1 iulie sunt cateva schimbari:
Daca pe luna ai venit mai mic de 741lei si anual de 8892 atunci nu se mai plateste CAS. Pe unele siteuri am intalnit aceste informatii ca ar fi din venitul brut pe unele din venitul net.

De pe forumul avocatnet s-a postat ca modificarile de la 1 iulie ar fi aceasta: inainte era asa: daca aveai venit brut pe luna 741 si anual brut de 8892 atunci nu se mai platea. Schimbarea de la 1 iulie ar fi ca nu mai este venit brut ci netul(brut-cheltuie
... See more
De la 1 iulie sunt cateva schimbari:
Daca pe luna ai venit mai mic de 741lei si anual de 8892 atunci nu se mai plateste CAS. Pe unele siteuri am intalnit aceste informatii ca ar fi din venitul brut pe unele din venitul net.

De pe forumul avocatnet s-a postat ca modificarile de la 1 iulie ar fi aceasta: inainte era asa: daca aveai venit brut pe luna 741 si anual brut de 8892 atunci nu se mai platea. Schimbarea de la 1 iulie ar fi ca nu mai este venit brut ci netul(brut-cheltuieli)

Ce stiti?

uitati aici surse
http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage/topicID_328008/Plata-pensie-la-PFA.html

http://contana.ro/noutati/precizari-importante-privind-contributiile-sociale-datorate-de-pfa-uri-de-la-1-iulie-2012-contabilitate.html

De pe siteul oficial anaf:
ART. 296^22 Baza de calcul

(1) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este venitul declarat, care nu poate fi mai mic de 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig; contribuabilii al căror venit rămas după deducerea din venitul total realizat a cheltuielilor efectuate în scopul realizării acestui venit, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub nivelul minim menţionat, nu datorează contribuţie de asigurări sociale.

Cei care stiu mai bine, ma lamuriti?:D
Multumesc

[Edited at 2013-01-20 11:29 GMT]
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 19:21
English to Romanian
+ ...
Contribuţie pensie Jan 27, 2013

Trebuie făcută o distincţie între:
- contribuţia obligatorie, dacă venitul este peste 35% din castigul salarial mediu brut, care se calculează la minim 741 de lei venit (adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat)
- contribuţia pe care vrea s-o plătească un contribuabil, care nu poate fi sub minimul de mai sus, dar poate fi mai mare şi calculată la ce venit doreşte, dar care să nu depăşească maximul.... See more
Trebuie făcută o distincţie între:
- contribuţia obligatorie, dacă venitul este peste 35% din castigul salarial mediu brut, care se calculează la minim 741 de lei venit (adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat)
- contribuţia pe care vrea s-o plătească un contribuabil, care nu poate fi sub minimul de mai sus, dar poate fi mai mare şi calculată la ce venit doreşte, dar care să nu depăşească maximul.

Alte lămuriri:
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_29534/PFA-si-contributiile-sociale-Ce-s-a-schimbat-de-la-1-iulie.html
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_29686/Cum-iti-declari-venitul-asigurat-la-sistemul-de-pensii.html
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 19:21
English to Romanian
+ ...
reminder Jan 28, 2013

Pentru cine are răbdare să citească şi să înţeleagă...
See more
Pentru cine are răbdare să citească şi să înţeleagă...
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_31869/Persoanele-fizice-cu-venituri-din-activitati-independente-trebuie-sa-isi-declare-baza-de-calcul-pentru-CAS-pana-la-31-ianuarie.html#axzz2JBNxdCjy
Collapse


 
Andreea Boldura
Andreea Boldura  Identity Verified
Romania
Local time: 19:21
English to Romanian
+ ...
Venitul minim asigurat pe 2013 = 778 RON Jan 31, 2013

Am depus astăzi declaraţia 600 la administraţia financiară de aici, din Oradea. Într-adevăr, bănuiesc că e obligatorie, având în vedere că, la ghişeul unde se depune (cel unde se depun de obicei şi cele de venit, 200 etc.), adăugaseră cu pixul şi "600" Se vede treaba că e o chestie nouă şi pentru ei...

În fine, m-am dus cu formularul completat, mai puţin rubricile privind venitul luat ca bază de
... See more
Am depus astăzi declaraţia 600 la administraţia financiară de aici, din Oradea. Într-adevăr, bănuiesc că e obligatorie, având în vedere că, la ghişeul unde se depune (cel unde se depun de obicei şi cele de venit, 200 etc.), adăugaseră cu pixul şi "600" Se vede treaba că e o chestie nouă şi pentru ei...

În fine, m-am dus cu formularul completat, mai puţin rubricile privind venitul luat ca bază de calcul - cel defalcat pe luni, pe care nu-l ştiam cu siguranţă. Doamna de la ghişeu mi-a spus că anul acesta e 778 (pe lună). S-a modificat, aşadar, cum mă şi aşteptam, de altfel, faţă de anul trecut. Ceea ce înseamnă, evident, şi o contribuţie lunară mai mare, undeva în jur de 244 RON, cred. Asta dacă nu ne vor obliga să plătim contribuţia la un venit mai apropiat de cel realizat efectiv - e posibil ca într-acolo să se îndrepte această declaraţie 600.

Oricum, eu vă sfătuiesc să mergeţi cât mai repede, dacă mai aveţi timp şi pentru asta, să o depuneţi (cei care realizaţi venituri ca PFA), să sperăm că nu se vor aplica amenzi. E drept că am uitat să întreb dacă azi e ultima zi (aşa cum scrie pe site-ul ANAF), dar era cam mare vânzoleală, plus nervozitate, pe acolo.

Succes!
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contabilitate PFA






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »