Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
Contabilitate PFA
Thread poster: Georgeta Tosa
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 04:04
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
778 sau 761? Jan 31, 2013

Andreea Boldura wrote:

Doamna de la ghişeu mi-a spus că anul acesta e 778 (pe lună).



Ştiu de la un coleg că în Bucureşti, sectorul 3, consiliera de la Finanţe i-a spus că venitul minim luat ca bază de calcul pentru plata contribuţiei la pensii este 761 RON / lună.

???


 
Andreea Boldura
Andreea Boldura  Identity Verified
Romania
Local time: 04:04
English to Romanian
+ ...
Simpatic :-) Jan 31, 2013

[/quote]

Ştiu de la un coleg că în Bucureşti, sectorul 3, consiliera de la Finanţe i-a spus că venitul minim luat ca bază de calcul pentru plata contribuţiei la pensii este 761 RON / lună.

???
[/quote]

Nu ştiu de ce, dar mă aşteptam la asta Mă aşteptam ca nici această informaţie să nu fie bătută în cuie şi valabilă peste tot.

Am căutat pe net, inclus
... See more
[/quote]

Ştiu de la un coleg că în Bucureşti, sectorul 3, consiliera de la Finanţe i-a spus că venitul minim luat ca bază de calcul pentru plata contribuţiei la pensii este 761 RON / lună.

???
[/quote]

Nu ştiu de ce, dar mă aşteptam la asta Mă aşteptam ca nici această informaţie să nu fie bătută în cuie şi valabilă peste tot.

Am căutat pe net, inclusiv pe site-ul ANAF, mfinante etc., o referire la venitul stabilit pentru 2013, dar n-am găsit nimic (e posibil să nu se fi adoptat încă), de aceea am întrebat direct la ghişeu.

Iată, însă, că mai sunt şi alţii care dau aceeaşi sumă, primul link e de pe un forum pentru PFA-uri, iar al doilea e un articol dintr-un ziar, e drept, orădean Care articol e deja contestat într-un comentariu la subsol. Aşa că nu ştiu ce să zic...

http://www.pfa.whd.ro/forum/viewtopic.php?id=4158

http://www.bihon.ro/declararea-veniturilor-pentru-contributia-la-pensie/1240320

Eu aşa am completat, a fost vizat de ei, urmează să primesc o decizie, până prin martie când o vor trimite, probabil, bănuiesc că vor şti cu toţii mai multe. N-ar fi prima oară când se întâmplă aşa. Cel mai bine e să întrebaţi. Vorba aia cu bordeiele şi obiceiele e încă de actualitate
Collapse


 
Dasa Suciu
Dasa Suciu  Identity Verified
Local time: 04:04
English to Romanian
+ ...
Câstigul salarial mediu brut Jan 31, 2013

Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2013 va fi foarte probabil în sumă de 2.223 lei faţă de 2117 lei cât a fost anul trecut. Acest lucru rezultă din proiectul de lege al bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2013 care a fost pe site-ul ANAF. Deci 35% din 2223 este 778 lei.

Cele de mai sus intră în vigoare după publicarea legii în Monitorul Oficial.

Cine doreşte detalii poate apela
... See more
Câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2013 va fi foarte probabil în sumă de 2.223 lei faţă de 2117 lei cât a fost anul trecut. Acest lucru rezultă din proiectul de lege al bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2013 care a fost pe site-ul ANAF. Deci 35% din 2223 este 778 lei.

Cele de mai sus intră în vigoare după publicarea legii în Monitorul Oficial.

Cine doreşte detalii poate apela Centrul de asistenţă contribuabili 031.403.91.60 (reţea RDS) - de pe pagina ANAF

[Edited at 2013-01-31 16:09 GMT]

[Edited at 2013-01-31 16:10 GMT]
Collapse


 
Iulia Rolle
Iulia Rolle  Identity Verified
Romania
Local time: 04:04
Romanian to Italian
+ ...
Peste o lună se va şti sigur Feb 2, 2013

Bună dimineata!
Mie la Brăila mi s-a spus că momentan nu se ştie baza de calcul şi am fost sfătuită să amân depunerea declaraţiei 600 cu o lună, când se va şti cu exactitate, in loc sa depun ceva greşit şi apoi rectificativă. Cât despre penalităţi, mi-a spus să nu-mi fac griji că nu vor fi (sau vor fi nesemnificative, mă rog) - că teoretic 31 ianuarie este într-adevăr termenul limită dar nu-i mare bai dacă se depăşeşte, mai ales în situaţia confuză de faţ�
... See more
Bună dimineata!
Mie la Brăila mi s-a spus că momentan nu se ştie baza de calcul şi am fost sfătuită să amân depunerea declaraţiei 600 cu o lună, când se va şti cu exactitate, in loc sa depun ceva greşit şi apoi rectificativă. Cât despre penalităţi, mi-a spus să nu-mi fac griji că nu vor fi (sau vor fi nesemnificative, mă rog) - că teoretic 31 ianuarie este într-adevăr termenul limită dar nu-i mare bai dacă se depăşeşte, mai ales în situaţia confuză de faţă.

Aş avea în schimb o întrebare şi aş fi foarte recunoscătoare celor care mi-ar putea răspunde. Până în noiembrie 2012 am avut şi contract de muncă pe lângă PFA şi nu am plătit contribuţia la pensie. După 1 noiembrie când am rămas doar cu PFA-ul m-am dus la Casa de pensii pentru a mă interesa ce trebuie să fac, dar am fost expediată foarte repede spunându-mi-se că au predat atribuţiile la Finanţe. Totuşi, am fost pe acest thread o referire la contract cu Casa de Pensii.
Mi-aţi putea spune vă rog dacă este obligatoriu acest contract, dacă se poate face şi retroactiv, dacă existe consecinţe dacă nu l-am făcut şi într-un cuvânt care ar fi calea de urmat? Menţionez că aparţin de finanţele din Brăila dar locuiesc în Cluj aşa că drumurile încolo nu îmi sunt prea la îndemână...deci aş vrea să amân pe cât posibil să merg.

Mulţumesc foarte mult!
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 04:04
Italian to Romanian
Declarația 600 Feb 2, 2013

Iulia Rolle wrote:

Până în noiembrie 2012 am avut şi contract de muncă pe lângă PFA şi nu am plătit contribuţia la pensie. După 1 noiembrie când am rămas doar cu PFA-ul m-am dus la Casa de pensii pentru a mă interesa ce trebuie să fac, dar am fost expediată foarte repede spunându-mi-se că au predat atribuţiile la Finanţe. Totuşi, am fost pe acest thread o referire la contract cu Casa de Pensii.
Mi-aţi putea spune vă rog dacă este obligatoriu acest contract, dacă se poate face şi retroactiv, dacă existe consecinţe dacă nu l-am făcut şi într-un cuvânt care ar fi calea de urmat? Menţionez că aparţin de finanţele din Brăila dar locuiesc în Cluj aşa că drumurile încolo nu îmi sunt prea la îndemână...deci aş vrea să amân pe cât posibil să merg.

Mulţumesc foarte mult!


Pentru informații privind contribuţiile sociale obligatorii a se consulta Ghidul publicat pe site-ul ANAF: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/GHID_plata_contrib_sociale_PFA_2012.pdf

Nu trebuie să încheiați contract cu casa de pensii, ci să depuneți declarația 600:

Termen de depunere
„Declaraţia privind venitul asigurat la sistemul public de pensii” – formularul 600 se depune anual, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului pentru care se datorează contribuţia de asigurări sociale.
NOTĂ 1
Contribuabilii care se încadrează la lit. a) - e) şi care încep o activitate în cursul anului, au obligaţia completării şi depunerii declaraţiei în termen de 15 zile de la data producerii evenimentului.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 04:04
German to Romanian
+ ...
Minimul actual încă e 741 ron Feb 2, 2013

Eu am depus Declaraţia 600 pe 30 ianuarie; o completasem de acasă, mai puţin acolo la venitul bază de calcul. Am întrebat la ghişeu ce trebuie să scriu acolo şi răspunsul a fost să trec tot 741 lei, că deocamdată nu s-a majorat actualul minim. De asemenea, doamna de la ghişeu mi-a mai zis că oricum şi dacă s-o mări, nu e nicio problemă că n-o să se încadreze în limite, fiindcă îmi corectează ei din oficiu. Aşa că am depus-o cu 741 pe toate lunile.

 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 04:04
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Abonament medical Feb 11, 2013

Ştie cineva dacă abonamentul medical privat (deci direct la furnizorul de servicii medicale, nu asigurare de sănătate încheiată cu un broker) poate fi considerat cheltuială deductibilă?

Am citit ceva despre asigurarea voluntară de sănătate, dar nu ştiu dacă este acelaşi lucru şi pentru abonament.
http://www.pfa.whd.ro/forum/viewtopic.php?id=2034
<
... See more
Ştie cineva dacă abonamentul medical privat (deci direct la furnizorul de servicii medicale, nu asigurare de sănătate încheiată cu un broker) poate fi considerat cheltuială deductibilă?

Am citit ceva despre asigurarea voluntară de sănătate, dar nu ştiu dacă este acelaşi lucru şi pentru abonament.
http://www.pfa.whd.ro/forum/viewtopic.php?id=2034

Am întrebat o contabilă şi mi-a zis că este deductibil, fără plafon, din câte ştie ea, dar să mai întreb.

Mulţumesc.
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 04:04
English to Romanian
Formulare Feb 11, 2013

Dragi colegi,

Am completat declaratiile 200, 220 si 392B, toate 3 in cate 2 exemplare.

Pentru plata contributiei la Sanatate trebuie sa completez vreun formular, gen 610 si/sau 620?

Ghidul zice asa:

Stabilirea obligaţiilor de plată privind contribuţiile sociale se realizează de către
organul fiscal competent, prin decizia de impunere.
Prin Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală
nr.891/2012, p
... See more
Dragi colegi,

Am completat declaratiile 200, 220 si 392B, toate 3 in cate 2 exemplare.

Pentru plata contributiei la Sanatate trebuie sa completez vreun formular, gen 610 si/sau 620?

Ghidul zice asa:

Stabilirea obligaţiilor de plată privind contribuţiile sociale se realizează de către
organul fiscal competent, prin decizia de impunere.
Prin Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală
nr.891/2012, publicat în Monitorul Oficial nr.429/28.06.2012, s-a aprobat formularul 610
- "Decizie de impunere privind obligaţii de plată cu titlu de contribuţii de asigurări
sociale" şi respectiv formularul 620 "Decizie de impunere pentru plăţi anticipate cu titlu
de contribuţii de asigurări sociale de sănătate", al căror model şi conţinut se află postat
pe site-ul ANAF, la adresa: www.anaf.ro/asistenta contribuabili/toate formularele cu
explicaţii.
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 04:04
English to Romanian
Declaratia 600 Feb 11, 2013

Ovidiu, tu ai activitate de mult, din cate stiu.

Uite ce am gasit eu:

http://contabilul.manager.ro/a/7494/declaratia-600-si-declaratia-620-in-cazul-pfa-obligatii-si-plati.html

De asemenea, dupa cum se specifica la art. 2 din OPANAF/OPCNPP 874/221/2012 pentru anul 2012 declaratia se depune numa
... See more
Ovidiu, tu ai activitate de mult, din cate stiu.

Uite ce am gasit eu:

http://contabilul.manager.ro/a/7494/declaratia-600-si-declaratia-620-in-cazul-pfa-obligatii-si-plati.html

De asemenea, dupa cum se specifica la art. 2 din OPANAF/OPCNPP 874/221/2012 pentru anul 2012 declaratia se depune numai in situatia in care persoanele care exercita activitati independente obtin venituri din aceste actvitati incepand cu data de 1 iulie 2012.

In concluzie, daca activitate PFA (in sistem real si norma de venit) a inceput inainte de 01 iulie 2012 nu aveti obligatia depunerii declaratiei 600.

Foarte ciudat.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 04:04
German to Romanian
+ ...
Lămuriri declaraţii Feb 12, 2013

Serenity wrote:

... dupa cum se specifica la art. 2 din OPANAF/OPCNPP 874/221/2012 pentru anul 2012 declaratia se depune numai in situatia in care persoanele care exercita activitati independente obtin venituri din aceste actvitati incepand cu data de 1 iulie 2012.


Păi cele de mai sus se referă la obligativitatea depunerii Declaraţiei 600 pe 2012, care da, trebuia depusă numai de cei care obţin venituri din activităţi independente de la data de 1 iulie 2012 încolo.

Acum, respectiv până la 31 ianuarie 2013, trebuia depusă Declaraţia 600 pe 2013. Deci dacă nu ai depus-o, trebuie s-o depui cât mai repede. Şi la fel va trebui depusă an de an şi în viitor.

Serenity wrote:

Am completat declaratiile 200, 220 si 392B, toate 3 in cate 2 exemplare.

Pentru plata contributiei la Sanatate trebuie sa completez vreun formular, gen 610 si/sau 620?


Declaraţia 220 nu trebuie depusă decât de persoanele care abia şi-au început activitatea. La restul persoanelor, plăţile anticipate cu titlu de impozit pe anul în curs se calculează automat conform veniturilor realizate în anul precedent; de exemplu, plăţile anticipate cu titlu de impozit pe 2013 se calculează în funcţie de veniturile obţinute în 2012, deci cele din Declaraţia 200 pe 2012. La fel, plăţile anticipate cu titlu de impozit pe 2012 s-au calculat conform veniturilor obţinute în 2011 etc. La mine aşa e de ani de zile. Într-un an, parcă anul trecut sau acum 2 ani, am şi întrebat la ANAF dacă trebuie să depun şi 220, că tot am văzut aici pe proz.com că scria lumea de ea, iar răspunsul lor a fost că nu, fiindcă deja lucrez de ani de zile, nu sunt în primul an de activitate.

Legat de cealaltă problemă, contribuţia la asigurările de sănătate, formularele
respective, adică 610 şi 620, alea nu le depui, ci sunt deciziile de impunere pe care le primeşti tu de la ANAF, ca să ştii cât ai de plată. Exact cum primeşti ca decizie de impunere pt. impozit formularul 250 - decizia de impunere anuală şi respectiv 260 - decizia de impunere pentru plăţi anticipate cu titlu de impozit. Deci şi ce primim de la ANAF sunt tot formulare tip, nu doar ce depunem noi la ei.

[Bearbeitet am 2013-02-12 14:05 GMT]


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 04:04
English to Romanian
Declaratii si plata Sanatate Feb 13, 2013

Ovidiu, ti-am spus si anul trecut: la Cluj mi s-a cerut de fiecare data si 220. Fara sa conteze faptul ca sunt PFA din 2003. Am fost si certata ca nu am depus-o (eu luandu-ma dupa ceea ce am citit aici). Ii incurcasem pe ei in evidente. Din cauza asta, am platit si o mica penalizare. Vreo 3 lei.

Cu 600 nu am treaba, eu.

Multumesc pentru lamuririle legate de celelalte formulare. N-am fost atenta la numarul formularelor trimise de ANAF catre mine, habar n-am daca au avut
... See more
Ovidiu, ti-am spus si anul trecut: la Cluj mi s-a cerut de fiecare data si 220. Fara sa conteze faptul ca sunt PFA din 2003. Am fost si certata ca nu am depus-o (eu luandu-ma dupa ceea ce am citit aici). Ii incurcasem pe ei in evidente. Din cauza asta, am platit si o mica penalizare. Vreo 3 lei.

Cu 600 nu am treaba, eu.

Multumesc pentru lamuririle legate de celelalte formulare. N-am fost atenta la numarul formularelor trimise de ANAF catre mine, habar n-am daca au avut vreodata numar, ca nu mi-a atras atentia, stiam ca se numesc decizii si atat.

Cat platim la Sanatate, procentual vorbind? 5,5% sau 0,85% sau cum se calculeaza? Eu am platit integral la sfarsitul anului trecut si am acoperit tot ce era de plata.

Sanatatea se plateste lunar sau trimestrial sau anual?
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 04:04
Romanian to English
+ ...
Contribuţie sănătate şi concedii medicale Feb 14, 2013

Serenity wrote:
Cat platim la Sanatate, procentual vorbind? 5,5% sau 0,85% sau cum se calculeaza? Eu am platit integral la sfarsitul anului trecut si am acoperit tot ce era de plata.

Sanatatea se plateste lunar sau trimestrial sau anual?


Contribuţia la sănătate se plăteşte trimestrial, 5,5% din venitul net. 0,85% este contribuţia la fondul de concedii medicale, nu o plăteşti automat, ci doar dacă închei contract cu ei. Merită în cazul în care urmează să intri în concediu de maternitate (cele 126 zile de concediu pre- şi postnatal).


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 04:04
English to Romanian
5,5% o singura data? Feb 15, 2013

Annamaria Amik wrote:

Contribuţia la sănătate se plăteşte trimestrial, 5,5% din venitul net. 0,85% este contribuţia la fondul de concedii medicale, nu o plăteşti automat, ci doar dacă închei contract cu ei. Merită în cazul în care urmează să intri în concediu de maternitate (cele 126 zile de concediu pre- şi postnatal).


Adica se calculeaza o singura data, 5,5% din venitul net, dupa care se esaloneaza (adica se imparte la 4)?

Vreau sa calculez cat o sa am de plata pe 2012.


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 04:04
Romanian to English
+ ...
Contribuţie sănătate Feb 15, 2013

Serenity wrote:

Annamaria Amik wrote:

Contribuţia la sănătate se plăteşte trimestrial, 5,5% din venitul net. 0,85% este contribuţia la fondul de concedii medicale, nu o plăteşti automat, ci doar dacă închei contract cu ei. Merită în cazul în care urmează să intri în concediu de maternitate (cele 126 zile de concediu pre- şi postnatal).


Adica se calculeaza o singura data, 5,5% din venitul net, dupa care se esaloneaza (adica se imparte la 4)?

Vreau sa calculez cat o sa am de plata pe 2012.


Da, se calculează 5,5% din venitul anual net. Plăteşti trimestrial în baza venitului estimat la începutul anului, apoi la sfârşitul anului, când depui declaraţia pe venitul efectiv realizat (D200), se face o regularizare (ca la impozit), iar diferenţa se achită sau se restituie într-un anumit termen. Dacă nu ai depus D220, contribuţia pentru anul curent se calculează în baza venitului realizat anul trecut.


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 04:04
English to Romanian
Plati Feb 15, 2013

Multumesc, Annamaria.

Sa inteleg ca, daca am platit in decembrie 2012 suma de 600 de lei exclusiv pentru Sanatate, aceasta suma a fost pentru contributia la Sanatate pentru anul 2011?

Sau o fi fost contributia pe 2012, calculata anticipat?

Sau amandoua?

Nu mai pricep mare lucru.

Suma respectiva includea si penalizari, am platit-o integral in noiembrie, in decembrie nu mai figuram cu niciun fel de datorii la Sanatate.

N
... See more
Multumesc, Annamaria.

Sa inteleg ca, daca am platit in decembrie 2012 suma de 600 de lei exclusiv pentru Sanatate, aceasta suma a fost pentru contributia la Sanatate pentru anul 2011?

Sau o fi fost contributia pe 2012, calculata anticipat?

Sau amandoua?

Nu mai pricep mare lucru.

Suma respectiva includea si penalizari, am platit-o integral in noiembrie, in decembrie nu mai figuram cu niciun fel de datorii la Sanatate.

Nu am depus niciodata D200 la finele anului, ci la inceputul anului urmator pentru anul trecut.

http://www.cabinetexpert.ro/2013-02-07/termen-depunere-declaratia-200-in-anul-2013-pentru-anul-fiscal-2012.html

Astfel, termenul de depunere pentru D 200 in anul 2013 este:

‐ anual, pentru fiecare an fiscal, până la data de 25 mai inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului – RESPECTIV 25.05.2013;

Si am depasit termenul de 31 ianuarie pentru 220. Dar nu cu mult.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contabilitate PFA






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »