Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
Contabilitate PFA
Thread poster: Georgeta Tosa
Georgeta Tosa
Georgeta Tosa  Identity Verified
Local time: 21:47
English to French
+ ...
Jan 9, 2007

Buna ziua!
Sunt traducatoare autorizata inregistrata ca PFA din 11 noiembrie 2006 si nu stiu cum se efectueaza contabilitatea. Eu lucrez la domiciliu. O colega mi-a spus ca pot deduce 25% din cheltuielile de intretinere si cheltuielile cu telefonul fix. Sunt suficiente chitantele pt. inregistrarea acestor cheltuieli in contabilitate?
Mai am o intrebare. Chitantele pt. contributiile CAS trebuie introduse in registrul incasari-plati in luna aferenta lor sau in luna in care au fost emi
... See more
Buna ziua!
Sunt traducatoare autorizata inregistrata ca PFA din 11 noiembrie 2006 si nu stiu cum se efectueaza contabilitatea. Eu lucrez la domiciliu. O colega mi-a spus ca pot deduce 25% din cheltuielile de intretinere si cheltuielile cu telefonul fix. Sunt suficiente chitantele pt. inregistrarea acestor cheltuieli in contabilitate?
Mai am o intrebare. Chitantele pt. contributiile CAS trebuie introduse in registrul incasari-plati in luna aferenta lor sau in luna in care au fost emise?

[Editat la 2007-01-09 17:15]
Collapse


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:47
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
contabilitate in simpla partida Jan 18, 2007

Am gasit un pic mai tarziu acest topic , de asta raspund cu intarziere.
Contabilitatea PFA se tine in simpla partida, se inregistreaza chitante+ facturi sau bonuri de casa cu stampila in limita valorilor de 100 RON.
Daca ai biroul acasa iti poti deduce cheltuielile la utilitati (intretinere, electricitate, telefon fix ) sau cheltuieli strict legate de activitate: rechizite, Cd sau dischete, cartuse imprimata, telefon mobil , etc.
In privinta chetuielilor cu utilitatile depinde
... See more
Am gasit un pic mai tarziu acest topic , de asta raspund cu intarziere.
Contabilitatea PFA se tine in simpla partida, se inregistreaza chitante+ facturi sau bonuri de casa cu stampila in limita valorilor de 100 RON.
Daca ai biroul acasa iti poti deduce cheltuielile la utilitati (intretinere, electricitate, telefon fix ) sau cheltuieli strict legate de activitate: rechizite, Cd sau dischete, cartuse imprimata, telefon mobil , etc.
In privinta chetuielilor cu utilitatile depinde de nr.camerelor din apartament sau casa alocate activitatii PFA .Tu ai biroul de traduceri in una din camerele apartementului tau.Daca apartamentul are 2 camere poti deduce jumatate din valoarea facturilor, daca are 3 camere poti deduce o treime.Oricum in declaratia de la adm financiara ai o limitare a cheltuielilor si este bine sa te incadrezi in ea , deoarece este primul lucru verificat la un control al garzii financiare.Mult succes!
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Contabilitate PFA Jan 18, 2007

Dacă vrem să fim feriţi de probleme majore la un eventual control, cred că este recomandabil să avem un contabil.

Acum câţiva ani, contabilitatea PFA era relativ simplă, însă odată cu publicarea normelor din 2004*, s-a complicat destul de mult. Până acum nu am auzit de persoane fizice autorizate care să aibă probleme ca urmare a unor controale/verificări. Asta şi pentru că nu prea s-au făcut controale la PFA. Am înţeles însă că au în plan să introducă un f
... See more
Dacă vrem să fim feriţi de probleme majore la un eventual control, cred că este recomandabil să avem un contabil.

Acum câţiva ani, contabilitatea PFA era relativ simplă, însă odată cu publicarea normelor din 2004*, s-a complicat destul de mult. Până acum nu am auzit de persoane fizice autorizate care să aibă probleme ca urmare a unor controale/verificări. Asta şi pentru că nu prea s-au făcut controale la PFA. Am înţeles însă că au în plan să introducă un fel de verificări periodice pentru toţi agenţii economici, indiferent dacă sunt PFA sau firme. Prin urmare, ar fi bine să avem contabilitatea în ordine.


*Ordin nr. 1040 din 8 iulie 2004
pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile în partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
http://www.softagency.ro/cf/imp_venit/ordin1040.html
Collapse


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:47
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
tot patitul e priceput! Jan 19, 2007

Nu e vorba de necunoasterea legii ci de aplicarea ei.
Pentru mentiunile mele de mai sus cu cota de 1/2 si 1/3 din valoarea respectivelor facturi , sotul meu economist de profesie si PFA din 2000 , a platit amenda la un control al garzii financiare in 2003 in valoare de 4 mil lei vechi. Este vorba de niste norme metodologice pe care noi ca simpli muritori nu le cunoastem , dar functionarii de la fisc si garda da si uite asa le facem planul la amenzi din care isi iau respectivii functionari
... See more
Nu e vorba de necunoasterea legii ci de aplicarea ei.
Pentru mentiunile mele de mai sus cu cota de 1/2 si 1/3 din valoarea respectivelor facturi , sotul meu economist de profesie si PFA din 2000 , a platit amenda la un control al garzii financiare in 2003 in valoare de 4 mil lei vechi. Este vorba de niste norme metodologice pe care noi ca simpli muritori nu le cunoastem , dar functionarii de la fisc si garda da si uite asa le facem planul la amenzi din care isi iau respectivii functionari bonusul la salariu. La doi -trei ani de activitate PFA te poti astepta la un control al garzii financiare si orice neregula se amendeaza , amenda la care platesti dobinzi si penalizari.Daca suntem informati e mai greu sa fim pacaliti!
Collapse


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 21:47
English to Romanian
+ ...
Facturi Jan 19, 2007

M-am gândit că nu are rost să deschid un nou fir pentru întrebarea asta. Am citit în Codul Fiscal se eliberează facturile de pe calculator. Dar mă întreb: au apărut normele de aplicare? A emis cineva vreo factură în acest mod? Eu ar trebui să emit una curând şi mă întreb: pot sau nu încă? Pentru că un inspector ieri când am fost să completez 070 mi-a spus că nu au apărut încă normele că nu ştie să-mi spună. Dar că ei aşteaptă noul program, că mai are un singur fa... See more
M-am gândit că nu are rost să deschid un nou fir pentru întrebarea asta. Am citit în Codul Fiscal se eliberează facturile de pe calculator. Dar mă întreb: au apărut normele de aplicare? A emis cineva vreo factură în acest mod? Eu ar trebui să emit una curând şi mă întreb: pot sau nu încă? Pentru că un inspector ieri când am fost să completez 070 mi-a spus că nu au apărut încă normele că nu ştie să-mi spună. Dar că ei aşteaptă noul program, că mai are un singur facturier şi apoi nu mai eliberează până nu le vine programul pentru cele emise de ei.
Deci: să emit sau nu?
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:47
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
emite facturile normale Jan 19, 2007

Şi eu am aceleaşi informaţii: încă nu au apărut normele de aplicare. Deci mai aşteptăm...
Până atunci, folosim în continuare facturile tradiţionale, dacă ne-au mai rămas.


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:47
English to Romanian
+ ...
100 RON? Jan 20, 2007

Contabilitatea PFA se tine in simpla partida, se inregistreaza chitante+ facturi sau bonuri de casa cu stampila in limita valorilor de 100 RON.


De unde vine limita asta de 100 RON? Eu nu imi aduc aminte de vreo prevedere legala in acest sens.


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:47
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
numai pt bon de casa limita sumei e de 100 RON Jan 22, 2007

Prevederea e de la inceputul anului 2005.Nu o mai am in format electronic , dar am sigur un formular printat. O sa om caut si o scanez.
A fost o nebunie atunci ca nu se mai accepta bon de casa ci numai factura+chitanta. Sa vad eu cine ia de la librarie factura + chitanta pt rechizite de 2.5-3 RON ca cica atata costa si formularul (e o scuza pe care am intalnit-o des!) .

Referitor la valabilitatea formularelor facturilor si chitantelor, formularele pe care le avem se folosesc
... See more
Prevederea e de la inceputul anului 2005.Nu o mai am in format electronic , dar am sigur un formular printat. O sa om caut si o scanez.
A fost o nebunie atunci ca nu se mai accepta bon de casa ci numai factura+chitanta. Sa vad eu cine ia de la librarie factura + chitanta pt rechizite de 2.5-3 RON ca cica atata costa si formularul (e o scuza pe care am intalnit-o des!) .

Referitor la valabilitatea formularelor facturilor si chitantelor, formularele pe care le avem se folosesc pana la epuizare- mentiune in "ORDIN pentru utilizarea unor formulare financiar- contabile prevazute in art.1 din Legea Contabilitatii nr. 82/1991, republicata " din MO 1056/30.12.2006. Iarasi prietenii de la adm fiscala ne "aburesc" desi stiu normele, sau nu se obosesc sa le citeasca .
Collapse


 
Dan Topor
Dan Topor  Identity Verified
Romania
Local time: 21:47
Member (2010)
English to Romanian
+ ...
Facturi pe PC Jan 24, 2007

Tatiana Neamţu wrote:

M-am gândit că nu are rost să deschid un nou fir pentru întrebarea asta. Am citit în Codul Fiscal se eliberează facturile de pe calculator. Dar mă întreb: au apărut normele de aplicare? A emis cineva vreo factură în acest mod? Eu ar trebui să emit una curând şi mă întreb: pot sau nu încă? Pentru că un inspector ieri când am fost să completez 070 mi-a spus că nu au apărut încă normele că nu ştie să-mi spună. Dar că ei aşteaptă noul program, că mai are un singur facturier şi apoi nu mai eliberează până nu le vine programul pentru cele emise de ei.
Deci: să emit sau nu?


Conform noului cod fiscal (şi informaţiilor primite de la un inspector financiar), de la 1.01.2007 este permisă eliberarea facturilor proprii (vezi şi OMF nr. 2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile) al căror conţinut obligatoriu este specificat în art. 155, alin. 5 din Codul Fiscal; de asemenea, la alin. 6 al aceluiaşi articol se specifică în mod expres faptul că semnarea şi ştampilarea facturilor nu mai este obligatorie. După cum am înţeles, numerotarea şi înserierea facturilor rămâne la latitudinea fiecărui agent economic (depart. contabil) respectiv persoană fizică autorizată, însă încă nu ştiu exact cum rămâne cu declararea/înregistrarea la administraţia financiară a facturilor emise. Mi s-a spus ca va trebui să depun trimestrial o declaraţie referitor la facturile emise în trimestrul respectiv (anterior), însă nu am încă nici un document oficial la care să mă raportez.
Deci, după părerea mea, poţi să emiţi liniştită... eu aşa voi face.


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 21:47
English to Romanian
+ ...
Nu e chiar aşa.. Jan 29, 2007

ailioiu wrote:

Contabilitatea PFA se tine in simpla partida, se inregistreaza chitante+ facturi sau bonuri de casa cu stampila in limita valorilor de 100 RON.


De unde vine limita asta de 100 RON? Eu nu imi aduc aminte de vreo prevedere legala in acest sens.




Azi am fost la finanţe la un consilier pentru contribuabili şi m-a lămurit în felul următor:

1. Bunurile în valoare de până la 100 RON pot fi înregistrate drept cheltuieli pe baza unui simplu bon fiscal (eventual ştampilat).

2. Bunurile în valoare de până la 1500 RON (15 mil. lei vechi) pot fi de asemenea înregistrate drept cheltuieli însă numai pe baza unei facturi + bon fiscal/chitanţă!

3. Bunurile în valoare de peste 1500 RON intră sub incidenţa aceleiaşi legi însă la categoria „amortizare” - suma (să presupunem un calculator în valoare de 3000 RON) se amortizează pe durata a 36 de luni; suma se împarte la cele 36 de luni iar fracţiunea obţinută (în exemplul de mai sus 3000 / 36= 83.34 ron) se înregistrează lunar ca şi cheltuieli.

4. Spre deosebire de SRL-uri care înregistrează o factură la încasări imediat după momentul emiterii acesteia, persoana fizică autorizată nu face acest lucru decât în momentul efectiv al încasării - adică, dacă am emis anul trecut o factură şi am primit banii doar anul acesta, nu o înregistrez în registrul jurnal de încasări şi plăţi decât anul acesta, în momentul încasării efective.

5. Nu ştiu dacă ştiaţi sau nu dar pentru mine a fost o surpriză: registrul jurnal de încasări şi plăţi trebuie numerotat (inclusiv filele, din 1 în 1) şi înregistrat la Finanţe!!

6. În privinţa încasărilor în valută (aici s-a cam bâlbâit ) zicea doamna consilier că ar trebui să avem şi un registru de casă în valută în care să trecem valoarea în euro/usd etc., echivalentul în lei la cursul BNR din ziua emiterii documentului şi, de abia apoi, acea valoare in RON, în registrul jurnal de încasări şi plăţi.

Dacă ştiţi alte detalii vă rog să le adăugaţi.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:47
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
înregistrare registru încasări şi plăţi Jan 29, 2007

Ah, stai să vezi surpriză! Mergi la un inspector cu jurnalul şi să vezi ce frumoasă procedură de şnuruire trebuie aplicată La vremea când am luat eu jurnalul, nu era găurit pentru a putea introduce şnurul, ci trebuia să prestezi munca de găurire tu însuţi, cu un instrument la îndemână, după posibilităţi Eu m-am chinuit câteva ore şi am în... See more
Ah, stai să vezi surpriză! Mergi la un inspector cu jurnalul şi să vezi ce frumoasă procedură de şnuruire trebuie aplicată La vremea când am luat eu jurnalul, nu era găurit pentru a putea introduce şnurul, ci trebuia să prestezi munca de găurire tu însuţi, cu un instrument la îndemână, după posibilităţi Eu m-am chinuit câteva ore şi am înjurat all the way. Recomand achiziţionarea unui jurnal cu găurile aferente, în caz contrar... căutaţi sârme sau andrele pe la bunicaCollapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:47
English to Romanian
Procedura de şnuruire Jan 29, 2007

Cristiana Coblis wrote:
Recomand achiziţionarea unui jurnal cu găurile aferente, în caz contrar... căutaţi sârme sau andrele pe la bunica


Or fi şi de-astea... eu nu am găsit cu găuri. Dar am apelat la un cizmar, plasat strategic pe aceeaşi stradă cu administraţia financiară, care îşi făcuse a doua carieră din găurirea şi şnuruirea jurnalelor de încasări şi plăţi


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 21:47
English to Romanian
+ ...
Crisitiana şi Maria.. Jan 29, 2007

..am auzit şi eu de asta dar credeam că-i o glumă! Deci să m-apuc de ceaprazărie! Cum nu mă prea pricep la meseria asta, mi-e să nu dau vreo gaură (la propriu) în buget
Ca la noi la nimeni! Cred că Europa ar râde şi cu dosul la asemenea cerinţe!

O veste bună e că
... See more
..am auzit şi eu de asta dar credeam că-i o glumă! Deci să m-apuc de ceaprazărie! Cum nu mă prea pricep la meseria asta, mi-e să nu dau vreo gaură (la propriu) în buget
Ca la noi la nimeni! Cred că Europa ar râde şi cu dosul la asemenea cerinţe!

O veste bună e că la ridicarea certificatului cu noul cod de înregistrare fiscală (CIF - îmi place cum sună ) nu e coadă, cel puţin la CJ.
Collapse


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 20:47
Italian to Romanian
+ ...
Procedura de găurire Jan 29, 2007

Ah.. şi să nu vă spun eu de câte ori am fost la Adm. Fin. din cauză că nu am efectuat CORECT găurirea şi şnuruirea şi cât de cu dispreţ am fost privită pentru că nu am fost în stare să efectuez o operaţiune atât de simplă, normală şi utilă...).
Sforile cu pricina trebuie scoase nu prin ultima copertă, ci înainte de ea!!!...
See more
Ah.. şi să nu vă spun eu de câte ori am fost la Adm. Fin. din cauză că nu am efectuat CORECT găurirea şi şnuruirea şi cât de cu dispreţ am fost privită pentru că nu am fost în stare să efectuez o operaţiune atât de simplă, normală şi utilă...).
Sforile cu pricina trebuie scoase nu prin ultima copertă, ci înainte de ea!!!
Dau consultanţă... gratis:d
Collapse


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 21:47
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Registru electronic Jan 29, 2007

Eu am vorbit cu o contabilă şi am înţeles că se acceptă şi registrul de încasări şi plăţi pe calculator şi ca este perfect legal. Eu sunt destul de nouă ca freelancer şi nu am avut încă nici un control. Văd că nu a menţionat nimeni această posibilitate. În primul an am completat şi eu registrul clasic (şnuruit, numerotat etc.), dar în al doilea (deocamdată ultimul) l-am făcut pe calculator în excel. Sper că vorbim despre acelaşi document.

 
Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contabilitate PFA






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »