Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
PayPal versus Moneybookers
Thread poster: Mihai Badea (X)
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 09:30
Italian to Romanian
+ ...
Verificare identitate May 6, 2008

Tatiana Neamţu wrote:
Este prima dată când vreau să folosesc serviciul Moneybookers şi nu am înţeles exact dacă trebuie să aştept să primesc o scrisoare de confirmare


Tatiana, uite aici s-a mai discutat:
http://www.proz.com/forum/romanian/42269-metode_de_plata_pentru_romania.html?start=60&float=

La acel moment se cerea verificarea identităţii (acum nu ştiu, dar probabil că nu s-a schimbat) prin mai multe metode, la alegerea solicitantului. Eu am ales-o pe cea prin poştă.
După 2 solicitări - la prima nu am avut niciun răspuns, cred că a fost o problemă electronică - am primit scrisoarea respectivă în vreo săptămână. Scrisoarea conţinea un cod dacă bine îmi amintesc, pe care a trebuit să îl introduc undeva în contul meu, iar apoi am reuşit să retrag banii.

Oricum discuţiile din firul indicat de mine sunt interesante şi instructive
Baftă


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 10:30
English to Romanian
+ ...
Scrisoarea de confirmare Moneybookers May 6, 2008

Monica Tuduce wrote:

Oricum discuţiile din firul indicat de mine sunt interesante şi instructive
Baftă


Am citit deja firul respectiv. Tocmai de aia mi-am pus problema, pentru că nu am primit nicio astfel de scrisoare, de fapt nici nu-mi amintesc să mi se fi cerut. Şi nu ştiu cum să procedez mai departe .....

Mulţumesc mult pentru răspunsuri


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 10:30
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
scrisoarea de verificare May 7, 2008

Când vei dori să retragi o sumă din contul de Moneybookers o să ţi se solicită să verifici contul printr-una dintre cele trei modalităţi, printre care se numără şi scrisoarea aceasta. Scrisoarea este cea mai simplă şi cea mai sigură modalitate de verificare după părerea mea (şi după câteva tentative prin celelalte metode).

Deci etapa de verificare intervine când vei avea ceva bănuţi în contul Mb pe care vei dori să îi descarci într-un cont bancar.

HTH


 
Tatiana Neamţu
Tatiana Neamţu
Romania
Local time: 10:30
English to Romanian
+ ...
Re: scrisoarea de verificare May 7, 2008

Mulţumesc, Cristiana şi tuturor pentru răspunsuri.


Acuma am priceput.


 
wordbridge
wordbridge  Identity Verified
Romania
Local time: 10:30
English to Romanian
+ ...
scrisoare de verificare May 7, 2008

sunt intru totul de acord cu Cristiana. Am folosit aceasta metoda de verificare si a durat foarte putin.
Insa eu am o nelamurire cu Paypal-ul: ati trimis o copie scanata dupa cartea de identitate pentru a va ridica limita de primire de bani? Daca nu trimit aceasta copie scanata pot sa primesc cati bani vreau prin Paypal?

Va multumesc anticipat!


 
wordbridge
wordbridge  Identity Verified
Romania
Local time: 10:30
English to Romanian
+ ...
moneybookers reply Jul 31, 2008

ar trebui sa primesti reply prin posta. eu am primit.

 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 10:30
Italian to Romanian
Verificare identitate şi adresă Aug 30, 2008

victor ghiculescu wrote:

Insa eu am o nelamurire cu Paypal-ul: ati trimis o copie scanata dupa cartea de identitate pentru a va ridica limita de primire de bani? Daca nu trimit aceasta copie scanata pot sa primesc cati bani vreau prin Paypal?

Va multumesc anticipat!


Tocmai am trecut prin asta. Ieri, am primit un e-mail cu următorul conţinut:
„We are sending you this notice because you have received more than $1,300.00 USD in total payments to your PayPal account.
PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations to collect information from customers when they receive more than the set limit in total payments. Please log into your account, go to the Account Overview page, and follow the instructions there about how to provide the required information. These steps need to be completed as soon as possible to comply with this regulation”.
Tot ieri, le-am trimis cartea de identitate şi o factură de energie electrică, în copie scanată (se încarcă direct pe sit). Acum, am primit confirmarea că au făcut verificarea şi că starea contului a revenit la normal.
Prin urmare, nu pare a fi vorba despre vreo limită la primirea de bani, aparent nu există nicio limită sau sancţiune, cu excepţia faptului că, până la verificarea contului, acesta nu poate fi închis.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 10:30
English to German
+ ...
Sistemul folosit de PayPal Aug 30, 2008

victor ghiculescu wrote:
Insa eu am o nelamurire cu Paypal-ul: ati trimis o copie scanata dupa cartea de identitate pentru a va ridica limita de primire de bani? Daca nu trimit aceasta copie scanata pot sa primesc cati bani vreau prin Paypal?
Va multumesc anticipat!


În cazul meu (cont deschis la PayPal în august 2007), pentru a înlătura restricţia privind plăţile mai mari de un anumit nivel, am solicitat PayPal să-mi verifice card-ul bancar, mi-au retras 1,5 euro, eu le-am transmis numărul tranzacţiei şi mi-au restituit banii după verificare.

În acest fel mi-au verificat identitatea cu ajutorul card-ului şi concomitent pot să retrag banii din contul PayPal în contul pentru care este emis card-ul.

Nu mi-au cerut niciodată să-mi dovedesc identitatea.


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 10:30
Italian to Romanian
Verificare PayPal Sep 3, 2008

Bogdan Burghelea wrote:

În cazul meu (cont deschis la PayPal în august 2007), pentru a înlătura restricţia privind plăţile mai mari de un anumit nivel, am solicitat PayPal să-mi verifice card-ul bancar, mi-au retras 1,5 euro, eu le-am transmis numărul tranzacţiei şi mi-au restituit banii după verificare.

În acest fel mi-au verificat identitatea cu ajutorul card-ului şi concomitent pot să retrag banii din contul PayPal în contul pentru care este emis card-ul.

Nu mi-au cerut niciodată să-mi dovedesc identitatea.


Eu mi-am deschis contul în septembrie 2007. Am urmat procedura verificării cardului bancar pentru a putea retrage banii din cont, nu pentru înlăturarea vreunei restricţii. În general, am folosit contul pentru încasări mici (nu prea am clienţi din USA iar, în rest, prefer transferul bancar, care este gratis). În orice caz, cu ocazia ultimei primiri de bani, mi s-a cerut să trimit copia unui act de identitate şi a unei facturi de utilităţi în vederea conformării la reglementările europene citate în postul meu anterior. Aceasta a fost experienţa mea cu PayPal care, în altă ordine de idei, mi se pare un serviciu scump, mai ales la primirea de bani prin card bancar (limitat la două încasări pe an, în cazul conturilor personale), dar şi la retragerea banilor şi, oricum, în comparaţie cu transferul bancar (gratis, cel puţin la BCR) şi cu Moneybookers. Până acum, nu am făcut plăţi nici prin PayPal, nici prin Moneybookers, aşa că nu pot să mă pronunţ.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 10:30
English to German
+ ...
Plăţi cu PayPal şi Moneybookers Sep 3, 2008

Lucia Abil wrote:
Până acum, nu am făcut plăţi nici prin PayPal, nici prin Moneybookers, aşa că nu pot să mă pronunţ.


Tocmai mi-am cumpărat Wordfast şi calitatea de membru ProZ plătind din contul PayPal.

Tranzacţia nu a decurs chiar fără probleme, dar nimic din cale-afară. Nota acordată: 7 din 10.

Din contul Moneybookers nu am făcut altceva decît am retras bani, dar am fost foarte mulţumit: comisioane mici şi promptitudine. Nota acordată: 8 din 10.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Moneybookers, băieţi nu chiar aşa de buni Sep 4, 2008

La mine a decurs totul bine până la un moment dat, dar am încetat să folosesc serviciul după ce au decis în mod unilateral să-mi modifice tipul de cont. Noul tip de cont (merchant account) presupune nişte comisoane suplimentare destul de consistente, care îţi taie orice chef să mai foloseşti serviciul. Urât din partea lor a fost că nu m-au informat de la bun început care sunt noile comisioane şi nici pe site nu erau afişate. A trebuit să le cer eu şi mi-au trimis un PDF.
... See more
La mine a decurs totul bine până la un moment dat, dar am încetat să folosesc serviciul după ce au decis în mod unilateral să-mi modifice tipul de cont. Noul tip de cont (merchant account) presupune nişte comisoane suplimentare destul de consistente, care îţi taie orice chef să mai foloseşti serviciul. Urât din partea lor a fost că nu m-au informat de la bun început care sunt noile comisioane şi nici pe site nu erau afişate. A trebuit să le cer eu şi mi-au trimis un PDF.

Nu mi-au spus de ce schimbarea asta, dar bănuiesc că este legată de sumele rulate prin cont.

Vedeţi şi discuţia de pe acest fir de limba engleză: http://www.proz.com/forum/money_matters/113305-paypal_or_moneybookers.html



[Edited at 2008-09-04 10:36]
Collapse


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 10:30
English to Romanian
+ ...
Cont (re)blocat... MB Sep 14, 2008

Nu ştiu dacă se mai confruntă cineva cu această problemă. Încerc de vreo două săptămâni să-i contactez pe cei de la Moneybookers, după ce, accesând contul într-o zi, m-am blocat observând că am contul blocat, din nou!!! Mi-au mai solicitat cu ceva luni în urma dovada unor acte, ca acum pur şi simplu fără nicio notificare să-l închidă din nou. Ştiu că se mai întâmplă uneori aşa ceva dacă greşeşti de 3 ori parola sau user... dar nu s-a întâmplat. Problema este că... See more
Nu ştiu dacă se mai confruntă cineva cu această problemă. Încerc de vreo două săptămâni să-i contactez pe cei de la Moneybookers, după ce, accesând contul într-o zi, m-am blocat observând că am contul blocat, din nou!!! Mi-au mai solicitat cu ceva luni în urma dovada unor acte, ca acum pur şi simplu fără nicio notificare să-l închidă din nou. Ştiu că se mai întâmplă uneori aşa ceva dacă greşeşti de 3 ori parola sau user... dar nu s-a întâmplat. Problema este că le tot scriu şi le trimit ce cer ei acolo şi nu primesc niciun răspuns!
A mai trecut cineva printr-o păţanie similară?
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 10:30
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Cont Moneybookers blocat Sep 14, 2008

Şi mie mi-au blocat contul acum câteva luni, tot aşa fără notificare. M-am trezit numai că e blocat, nici nu ştiu sigur când l-au blocat. Practic au blocat contul fără să-mi dea niciun motiv: verificări pentru siguranţa mea. Apoi au încercat să mă forţeze să trec la cont de business (sau cum s-o numi), eu nu am acceptat, dar nici nu am renunţat la cont, comisioanele sunt mici şi avantajoase faţă de PayPal sau ... See more
Şi mie mi-au blocat contul acum câteva luni, tot aşa fără notificare. M-am trezit numai că e blocat, nici nu ştiu sigur când l-au blocat. Practic au blocat contul fără să-mi dea niciun motiv: verificări pentru siguranţa mea. Apoi au încercat să mă forţeze să trec la cont de business (sau cum s-o numi), eu nu am acceptat, dar nici nu am renunţat la cont, comisioanele sunt mici şi avantajoase faţă de PayPal sau de bancă. Într-adevăr, răspund mai greu la mesajele acelea şi singurul mod de a-i contacta este prin intermediul mesajelor de pe interfaţa aceea. La mine nici nu a mers ca lumea interfaţa, a durat vreocâteva zile până am putut să încarc documentele în interfaţa aceea. În afară de asta, de fiecare dată îmi răspundea altă persoană, în total cred că au fost vreo patru indivizi diferiţi, şi trebuia să recit toată problema de la capăt. După a doua persoană, am copiat în Note ticketul original şi îl copiam de fiecare dată... Toată chestia a durat destul de mult, peste o săptămână. În tot acest timp, contul nu poate fi folosit decât ca să răspunzi la acele tichete, alt lucru pe care nu l-am înţeles. Nu am rămas impresionată de toată întâmplarea şi am vaga senzaţie că nu va fi ultima dată când vor face chestia asta...

La PayPal mi-au solicitat recent să verific nişte date pentru a-mi ridica limita, dar nu au blocat contul, putem totuşi să-l folosesc, singura restricţie era că nu puteam să-l şterg. Cei de la PayPal au răspuns în mai puţin de 24 de ore, aproape imediat de fapt, într-o zi de week-end. Dar comisioanele sunt cam măricele. Avantajul este că poţi plăti cu PayPal aproape peste tot online, fapt ce te scuteşte să-ţi laşi datele cardului peste tot. Cu Moneybookers nu prea poţi plăti nicăieri.

[Editat la 2008-09-14 15:45]
Collapse


 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 10:30
English to Romanian
+ ...
Se poartă deci... Sep 14, 2008

Să ne blocheze aşa tam-nesam conturile, foarte neplăcut... Mai ales când nu-ţi răspunde neam, nimeni, la niciun mesaj după ce umbli prin modul lor stufos de contactat. Problema e că nu am niciun ticket number. Mă gândesc să reiau toată tărăşenia poate-poate primesc vreunul şi să mă ţin de el. Mă tem însă - ameninţau pe undeva nu reţin pe unde, că dacă se reia acelaşi mesaj rişti să stai iar la coadă cu tichetul tău cu tot, a naibii de urâtă treabă!

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 10:30
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
ce interfaţă foloseşti? Sep 14, 2008

Mi se pare totuşi extrem de lung, două săptămâni fără să-ţi răspundă, după ce le-ai scris de mai multe ori... Foloseşti cumva interfaţa în limba română? Eu nu ţi-aş recomanda, am observat că nu prea funcţionează cum trebuie, am impresia că e ceva în neregulă cu codul. Eu am avut nişte probleme la un moment dat şi ţin minte că mi le-am rezolvat imediat schimbând limba interfeţei: în engleză acelaşi buton funcţiona, pe când în română dădea rateuri... Greu de... See more
Mi se pare totuşi extrem de lung, două săptămâni fără să-ţi răspundă, după ce le-ai scris de mai multe ori... Foloseşti cumva interfaţa în limba română? Eu nu ţi-aş recomanda, am observat că nu prea funcţionează cum trebuie, am impresia că e ceva în neregulă cu codul. Eu am avut nişte probleme la un moment dat şi ţin minte că mi le-am rezolvat imediat schimbând limba interfeţei: în engleză acelaşi buton funcţiona, pe când în română dădea rateuri... Greu de înţeles. Încearcă să treci pe limba engleză, dacă eşti pe română. Ştiu că te bagă direct pe română, dacă nu setezi altfel, tot ca să te ajute

Într-adevăr şi eu am rămas cam dezamăgită de Mb după toată tărăşenia.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PayPal versus Moneybookers






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »