Pages in topic:   [1 2 3 4] >
PayPal versus Moneybookers
Thread poster: Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Oct 29, 2007

A folosit cineva ambele servicii? Care ar fi diferenţele şi avantajele/dezavantajele fiecăruia dintre ele?

Din câte am citit pe forumurile de limba engleză, PayPal pare mai dezavantajos dacă îl foloseşti pentru a primi bani, în sensul că fiecare sumă primită trebuie transferată către bancă separat, cu comisionul de rigoare (nu am reuşit totuşi să găsesc această informaţie pe site-ul PayPal). La Moneybookers, după cum ştiţi probabil, poţi cumula sumele primit
... See more
A folosit cineva ambele servicii? Care ar fi diferenţele şi avantajele/dezavantajele fiecăruia dintre ele?

Din câte am citit pe forumurile de limba engleză, PayPal pare mai dezavantajos dacă îl foloseşti pentru a primi bani, în sensul că fiecare sumă primită trebuie transferată către bancă separat, cu comisionul de rigoare (nu am reuşit totuşi să găsesc această informaţie pe site-ul PayPal). La Moneybookers, după cum ştiţi probabil, poţi cumula sumele primite de la mai mulţi clienţi într-un singur transfer către bancă, cu un singur comision.

I-aş mai ruga pe cei care şi-au deschis cont la PayPal să ne spună în ce monedă apar sumele în cont şi cum se pot transfera. La Moneybookers, dacă moneda implicită a contului este USD, toate sumele pe care le primeşti (EUR, GPB etc.) sunt convertite automat în USD. În schimb, ei ajung în contul bancar, obligatoriu, în RON (la Moneybookers nu (mai) poţi înregistra decât conturi bancare în RON). Cum stau lucrurile la PayPal?

Mulţumesc anticipat.

Mihai


[Edited at 2007-10-29 14:48]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 18:18
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
diferenţe Oct 29, 2007

Până acum nu am făcut decât plăţi prin PayPal. N-o să mă axez prea tare pe Moneybookers, pentru că probabil eşti familiarizat cu modul de funcţionare. La PayPal poţi retrage bani numai pe un card ataşat contului de PayPal. O să revin asupra retragerii după ce fac prima încasare prin PayPal. În cont apar trei monede cu trei solduri separate, aşadar probabil încasările se însumează în mai multe monede, nu într-una singură.
Probabil că principalul avantaj este că ai
... See more
Până acum nu am făcut decât plăţi prin PayPal. N-o să mă axez prea tare pe Moneybookers, pentru că probabil eşti familiarizat cu modul de funcţionare. La PayPal poţi retrage bani numai pe un card ataşat contului de PayPal. O să revin asupra retragerii după ce fac prima încasare prin PayPal. În cont apar trei monede cu trei solduri separate, aşadar probabil încasările se însumează în mai multe monede, nu într-una singură.
Probabil că principalul avantaj este că ai o modalitate de plată / o opţiune în plus. Fiecare serviciu are unele avantaje şi dezavantaje, esenţial este să le foloseşti în beneficiul tău.
HTH
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc! Oct 29, 2007

Mulţumesc pentru informaţii, Cristina. Prin urmare, cei de la PayPal au o abordare diferită. Într-un fel, este mai firesc să existe conturi separate pentru fiecare monedă. Cât despre retragere, dacă nu se pot retrage bani decât pe card, bănuiesc că aceştia sosesc într-o singură monedă (posibil RON).

Problema cu aceste servicii este că dau bătăi de cap contabile (practic, nu există reglementări privind modul în care trebuie tratate aceste conturi din punct de ved
... See more
Mulţumesc pentru informaţii, Cristina. Prin urmare, cei de la PayPal au o abordare diferită. Într-un fel, este mai firesc să existe conturi separate pentru fiecare monedă. Cât despre retragere, dacă nu se pot retrage bani decât pe card, bănuiesc că aceştia sosesc într-o singură monedă (posibil RON).

Problema cu aceste servicii este că dau bătăi de cap contabile (practic, nu există reglementări privind modul în care trebuie tratate aceste conturi din punct de vedere contabil). Dacă-i spun contabilului meu că mai deschid un cont asemănător celui de Moneybookers, cred că o să-şi ia câmpii. De aceea, încerc să mă hotărăsc la unul singur.


[Edited at 2007-10-29 15:36]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 18:18
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
despre conturi şi monede Oct 29, 2007

Nu ştiu dacă m-am exprimat clar: nu sunt conturi diferite, poţi primi sume în diferite monede în acelaşi cont PayPal, iar acestea îţi rămân în monedele respective (nu sunt schimbate într-o monedă dată la un curs anume, ca la Moneybookers). Există mai multe solduri, unul pentru euro (pentru sume primite în euro), unul pentru USD etc. De exemplu, poţi avea 3 euro şi 100 USD etc. în contul tău de PayPal. Nu ştiu exact cum se vor retrage, aştept să văd. Am înţeles că separ... See more
Nu ştiu dacă m-am exprimat clar: nu sunt conturi diferite, poţi primi sume în diferite monede în acelaşi cont PayPal, iar acestea îţi rămân în monedele respective (nu sunt schimbate într-o monedă dată la un curs anume, ca la Moneybookers). Există mai multe solduri, unul pentru euro (pentru sume primite în euro), unul pentru USD etc. De exemplu, poţi avea 3 euro şi 100 USD etc. în contul tău de PayPal. Nu ştiu exact cum se vor retrage, aştept să văd. Am înţeles că separat pentru fiecare intrare, indiferent de monedă.

La Moneybookers noi ne-am cam fript cu conturile. Au avut noroc cei care şi-au setat contul de la început în lei. Dacă ai cont Moneybookers în valută, practic suma suferă două conversii valutare până ajunge în contul bancar. Asta nu e întotdeauna în avantajul nostru.

Da, sunt probleme cu contabilizarea lor. Practic şi logic e ca şi cum ai avea un alt cont bancar. Contabiliceşte însă, fiecare interpretează cum consideră. Sunt utile ca alternativă pentru cecuri, aşa că din două rele...
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Am vorbit ca un contabil :D Oct 29, 2007

Te-ai exprimat suficient de clar. Eu am preluat limbajul contabilului meu. El spune că şi la Moneybookers, din punct de vedere contabil, are de a face cu trei conturi (de fapt, trei conturi virtuale, în care sunt evidenţiate separat intrările şi ieşirile în USD, EUR şi GPB).

Cristiana Coblis wrote:

La Moneybookers noi ne-am cam fript cu conturile. Au avut noroc cei care şi-au setat contul de la început în lei. Dacă ai cont Moneybookers în valută, practic suma suferă două conversii valutare până ajunge în contul bancar. Asta nu e întotdeauna în avantajul nostru.



Cred că problema asta are o rezolvare destul de simplă. Desfiinţezi contul şi deschizi unul nou.


[Edited at 2007-10-29 16:35]


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 18:18
English to Romanian
+ ...
Atenţie la retragerea banilor! Oct 30, 2007

Am cont PayPal de ceva vreme şi, în sfârşit, am făcut şi prima încasare prin acest cont.
Cardul pe baza căruia am deschis contul PP este un MasterCard în euro. Când am încercat să retrag banii din contul PP pe card, surpriza! Nu se poate retrage decât pe Visa! Şi asta mi-au confirmat-o şi cei de la serviciul de asistenţă pentru clienţi în urma unui mesaj al meu în care le ceream lămuriri. Mi se pare foarte ciudat din moment ce cardul de pe care fac plăţi prin PayPal
... See more
Am cont PayPal de ceva vreme şi, în sfârşit, am făcut şi prima încasare prin acest cont.
Cardul pe baza căruia am deschis contul PP este un MasterCard în euro. Când am încercat să retrag banii din contul PP pe card, surpriza! Nu se poate retrage decât pe Visa! Şi asta mi-au confirmat-o şi cei de la serviciul de asistenţă pentru clienţi în urma unui mesaj al meu în care le ceream lămuriri. Mi se pare foarte ciudat din moment ce cardul de pe care fac plăţi prin PayPal este MasterCard dar de retras pe el nu se poate.

(La PayPal nu poţi retrage în cont bancar (decât daca ai un cont la o bancă din SUA). E musai să ai card şi sunt acceptate maxim două carduri.)
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 18:18
Italian to Romanian
Contact PayPal Oct 30, 2007

Florin, cum ai reuşit să-i contactezi? Eu nu am reuşit să găsesc o adresă e-mail pe tot situl lor, şi am neapărată nevoie. Ai putea să postezi adresa aici? Mulţumesc anticipat!:)

 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 18:18
English to Romanian
+ ...
Contact PayPal Nov 7, 2007

Cei de la PayPal nu afişează o adresă email, contactarea lor se face prin intermediul sitului, mai precis în pagina Help (găseşti meniul Help sus, în dreapta, pe pagina principală). Pe această pagină, undeva în partea dreaptă, sub „Helpful Resources”, scrie „Have a question? Contact us”. Le laşi acolo mesajul şi te contactează ei în câteva zile; mie mi-au scris după vreo 3 zile. Succes!

 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 18:18
English to Romanian
+ ...
Retragere... Feb 6, 2008

Am acceptat de curând o mică plată în Paypal tocmai pentru a testa şi eu acest serviciu, însă am făcut operaţiunea de retragere de pe 24 ianuarie (card VISA), şi nici astăzi nu au intrat încă... Aveţi idee ce se întâmplă de fapt? Aş aprecia orice sugestie. În contul bancar îmi arată doar că am în aşteptare 1 RON care va fi luat pt. tranzacţia respectivă, iar în contul Paypal tranzacţia e marcată "pendi... See more
Am acceptat de curând o mică plată în Paypal tocmai pentru a testa şi eu acest serviciu, însă am făcut operaţiunea de retragere de pe 24 ianuarie (card VISA), şi nici astăzi nu au intrat încă... Aveţi idee ce se întâmplă de fapt? Aş aprecia orice sugestie. În contul bancar îmi arată doar că am în aşteptare 1 RON care va fi luat pt. tranzacţia respectivă, iar în contul Paypal tranzacţia e marcată "pending" ! Nu pricep ce se întâmplă de fapt.

Mulţumesc de ajutor!
Collapse


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 18:18
English to Romanian
+ ...
PayPal Feb 6, 2008

Bună, Ioana!

Îţi recomand să le scrii celor de la PayPal (prin intermediul paginii lor de asistenţă).
Eu am folosit PayPal mai mult pentru plăţi. Am încercat să retrag pe cardul MasterCard de pe care făceam plăţile dar se pare că încasările nu se pot face decât pe Visa.
De atunci nici măcar nu am încercat să verific dacă pe Visa merge.
Ce pot să îţi spun este că plăţile merg fulger! Îţi ia banii instantaneu....
See more
Bună, Ioana!

Îţi recomand să le scrii celor de la PayPal (prin intermediul paginii lor de asistenţă).
Eu am folosit PayPal mai mult pentru plăţi. Am încercat să retrag pe cardul MasterCard de pe care făceam plăţile dar se pare că încasările nu se pot face decât pe Visa.
De atunci nici măcar nu am încercat să verific dacă pe Visa merge.
Ce pot să îţi spun este că plăţile merg fulger! Îţi ia banii instantaneu.

[Edited at 2008-02-06 15:20]
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 18:18
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Retragerea merge bine pe VISA Feb 7, 2008

Ioana, n-ar trebui să dureze atât de mult. De obicei, retragerea ajunge foarte repede, 1-2 zile.

 
Ioana Bostan
Ioana Bostan  Identity Verified
Local time: 18:18
English to Romanian
+ ...
Mulţumesc! Feb 7, 2008

Am scris un mesaj de pe site, aşa cum mi-a recomandat Florin şi aştept să vedem ce vor spune. Da, Cristiana, păi asta mă miră şi pe mine. Mă gândeam acum ce puteam să completez eu greşit în profil, însă dacă nu accepta tipul de card, sau mai ştiu eu ce, imediat trimiteau un mesaj de refuz, deci nu pricep ce poate fi. Să vedem ce răspund.

 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Sigur-sigur?? Feb 7, 2008

FlorinU wrote:
(La PayPal nu poţi retrage în cont bancar (decât daca ai un cont la o bancă din SUA).


Eu nu am cont la o bancă din SUA, dar PayPal merge strună şi la încasări, şi la plăţi, şi la trecerea banilor din contul PayPal în contul bancar. Dacă mai e cineva în situaţia mea, adică fără cont american, îl/o rog să ne spună dacă lucrurile funcţionează normal, că pe mine m-a alarmat un pic postarea lui Florin Nu e un reproş, I just want to double check


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Aşa spune pe site-ul lor Feb 7, 2008

Ioana Costache wrote:

FlorinU wrote:
(La PayPal nu poţi retrage în cont bancar (decât daca ai un cont la o bancă din SUA).


Eu nu am cont la o bancă din SUA, dar PayPal merge strună şi la încasări, şi la plăţi, şi la trecerea banilor din contul PayPal în contul bancar. Dacă mai e cineva în situaţia mea, adică fără cont american, îl/o rog să ne spună dacă lucrurile funcţionează normal, că pe mine m-a alarmat un pic postarea lui Florin Nu e un reproş, I just want to double check


Eu încă nu am cont Paypal, dar aşa spune pe site-ul lor.

"Send. Receive. Withdraw to a U.S. Bank Account or a card.

Send and receive payments in these countries. Withdraw from your PayPal account to a U.S. bank account. In addition, withdraw to a credit, debit, or prepaid card in countries marked with a ()." https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_display-approved-signup-countries-outside

La această categorie apare şi România. Oricum, cardul trebuie să aibă şi el un cont bancar ataşat. Deci până la urmă banii tot într-un cont ajung, nu?

Apropo, poate explica cineva ce înseamnă să retragi banii pe un card? Cum decurge operaţiunea?

[Edited at 2008-02-07 09:35]


 
Ioana Costache
Ioana Costache  Identity Verified
Romania
Member (2007)
English to Romanian
+ ...
Depinde de site, pare-se :) Feb 7, 2008

Site-ul folosit de mine zice aşa:

Q How does PayPal work?
A PayPal can be used to send and receive payments online. On
... See more
Site-ul folosit de mine zice aşa:

Q How does PayPal work?
A PayPal can be used to send and receive payments online. Once you sign up for PayPal, you can send money to anyone with an email address. You can use money from your PayPal balance or from another payment method of your choice, such as a credit card, debit card or your bank account. Recipients are then notified by email that they have received a payment from you.

Nici vorbă de vreo limitare geografică...

În ce priveşte procedura de retragere, sper ca acest răspuns să-ţi fie util
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2 3 4] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


PayPal versus Moneybookers






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »