Pages in topic:   [1 2 3] >
Ödeme sorunu yaşıyan Çevirmen arkadaşlar: Paypal alternatifi Payoneeri tavsiye ediyorum
Thread poster: 1964
1964
1964  Identity Verified
Türkiye
Local time: 21:34
Member (2003)
English to Turkish
+ ...
Jul 17, 2016

Paypalın Türkiye operasyonlarını durdurmasıyla flreelance çevirmenler büyük sorun yaşadı. Bu sadece freelance çevirmenler için değil internet üzerinde ebay gibi yerlerden satış yapan tüm Türk satıcılar etkilendi onlar da paypal ile ödeme alamıyorlar.

Çok araştırıldı Türk satıcıların veya freelance çevirmenlerin kullanabileceği hiçbir yabancı ödeme sistemi YOK.

Mamafih PAYONEER özellikle freelance çalışanların dünya çapında ö
... See more
Paypalın Türkiye operasyonlarını durdurmasıyla flreelance çevirmenler büyük sorun yaşadı. Bu sadece freelance çevirmenler için değil internet üzerinde ebay gibi yerlerden satış yapan tüm Türk satıcılar etkilendi onlar da paypal ile ödeme alamıyorlar.

Çok araştırıldı Türk satıcıların veya freelance çevirmenlerin kullanabileceği hiçbir yabancı ödeme sistemi YOK.

Mamafih PAYONEER özellikle freelance çalışanların dünya çapında ödeme alabilmesi için en uygun sistemdir.
vakit geçirmeden üye olmanızı tavsiye edirim.
özellikleri.
1. Payoneer ile ödeme almanız için müşteriniz yani translation agencynin üye olması gerekmiyor. ödeme için bir invoice/payment link gönderiyorsunuz. üye olmadan kredi kartıyla adeta sanal pos gibi ödemeyi yapıyor.
2. ülkeye göre credit card, debit card, echeck ile ödeme yapabiliyorlar.
3. Payoneere üye olunca sizin adınıza üç adet banka hesabı açıyor. ingiltere, abd ve almanya. bunlar checking account denilen hesaplar. paralarınızı oraya yatırıyor.
4. paranın Türkiyeye transfer iki şekilde oluyor

i) para usd ise hem bankanıza TL olarak alabiliyorsunuz hem Payoneer size bir credit card/debit card çıkartıyor. başvurduğunuzda tabi. gönderiyor. para kartınıza yükleniyor. kartınızla gidib Türkiyede istediğiniz şube bankmatiğinden paranızı çekiyorsunuz. TL olarak. yüzde 4.8 gibi bir kesinti oluyor. aslında dolar olarak ödemeleri lazım ama Türkiyenin sistemi pek vatandaşın yanında değil. bankanın yanında
ii) eğer euro aldıysanız sadece bankanıza tl olarak transfer alabiliyorsunuz. bir şartı var en az 200 euro olmalı. yani 200 euroya gelene kadar beklemek gerekiyor. Dolar ile ödeme alıp kart aldıysanız böyle bir sınır yok 30-40 dolar bile olsa kartla çekiyorsunuz.

bazı kısıtlama ve şartları var. 20 dolar altında ödeme isteyemiyorsunuz. yani en az 20 dolar istemeniz gerekiyor. minimum işlem miktarı diyelim.
para kredi kartıyla ödenince çok kılı kırk yaran bir inceleme prosedürü var. 5 ila 8 gün bekliyorsunuz. ödeme approved oluyor, hesaba load oluyor falan filan. bu güvenlik açısından böyle yürüyor.
eğer birisinin tavsiyesi ile giderseniz 25 dolar vaadediyorlar. yani arkadaşınızı gönderirseniz... ben tenezzül etmedim
öyle işlerle uğraşmam
ödeme problemi olan arkadaşlar için iyi bir paypal alternatifi. Payoneer aynı zamanda google ve amazon.com un resmi ödeme sistemi

https://www.payoneer.com/main
Collapse

FATİH ORUÇ

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
teşekkür Jul 18, 2016

Bu yararlı sistemi tanıttığınız bu arada kişisel çıkarınız gözardı etttiğiniz için teşekkürler.

Bir de ufak eleştiri: tenezzül etmedim yerine gerewk görmedim vs veya arkadaşlarımın sırtından para kazanmak adetim değildir deseydiniz daha uygun olurdu

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Thanks Jul 19, 2016

1964 wrote:

Mamafih PAYONEER özellikle freelance çalışanların dünya çapında ödeme alabilmesi için en uygun sistemdir.
vakit geçirmeden üye olmanızı tavsiye edirim.
özellikleri.
1. Payoneer ile ödeme almanız için müşteriniz yani translation agencynin üye olması gerekmiyor. ödeme için bir invoice/payment link gönderiyorsunuz. üye olmadan kredi kartıyla adeta sanal pos gibi ödemeyi yapıyor.

https://www.payoneer.com/main

It looks it will work.

Aziz Kural
Aziz Kural  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
+ ...
skrill hala aktif Jul 20, 2016

Skrill Moneybookers'da Euro ile ödeme seçeneğini kullanmanız halinde hala sağlıklı gelir alışverişi yapılabiliyor. Farklı bir e-posta adresi ile başvurunuzu yaparken currency seçeneğini Euro (veya TL dışında hangi seçeneği isterseniz) seçmeniz halinde ve EURO banka hesabı ile Skrill hesabınız ilişkilendirmeniz halinde ücretlerinizi alabiliyorsunuz. Daha yaygın olması nedeniyle yazmayı uygun gördüm.
Selam

FATİH ORUÇ

1964
1964  Identity Verified
Türkiye
Member (2003)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
5 hazirandan sonra skrill ile ödeme aldınız mı? Jul 21, 2016

5 hazirana kadar paypaldan da ödeme alınabiliyordu.
skrill çok iyiydi hala kullanıcıyım ama en büyük sorunu
ABDde hemen hiç kullanıcısı yok. subscription istiyor.
yani siz üye iseniz parayı size ödeyecek şirket de üye olmak zorunda.
epey sıkı prosedürleri var ve her iş yaptığınız şirkete gel skrille üye ol diyemeyiz.

hiç kullanamıyorum. maalesef skrill de kendini geliştirmek gibi bir çaba içinde deği.
payoneer çok farkl
... See more
epey sıkı prosedürleri var ve her iş yaptığınız şirkete gel skrille üye ol diyemeyiz.

hiç kullanamıyorum. maalesef skrill de kendini geliştirmek gibi bir çaba içinde deği.
payoneer çok farklı ve gerçekten daha uygun.
zaten dünyanın en önemli freelancing siteleri payoneer kullanıyor. örneğin elance, yeni adıyla upwork.com da payoneer revaçta.
Collapse

FATİH ORUÇ

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
3-4 tane aldım Jul 21, 2016

1964 wrote:

zaten dünyanın en önemli freelancing siteleri payoneer kullanıyor. örneğin elance, yeni adıyla upwork.com da payoneer revaçta.

Benim yüklü ödemelerim vardı.
Onları çekmeden önce test etmek için son 1 ay içinde Skrill'den yoğun olarak irili ufaklı ödemeler çektim.
En son da yüklü ödemelerimden birisini çektim.

İki banka kullandım.
CepteTeb ve İş bankası.

Skrilden para talebi yaptıktan sonra Skrill'in talep onaylandı yazısından itibaren rekor CepteTeb'de.
24 saat içinde CepteTeb'e geçti
Yalnız Skrill sitesinden Para Çek (Withdraw) dediğiniz andan itibaren değil, para çekme onay işleminden sonraki süre (Skrill mail yolluyor parayı transfer ettik diye)

Skrill parayı gönderdik dedikten sonra CepteTeb'e 24 saat (en hızlı) 40 saat arasında zamanlarda geliyor para.
İş bankasına ise 48 saat ve üzerinde bir zamanda.
Ama sonuçta her ikisinde de 3 günü aşan bir zaman yok.

Para gönderme ücreti olarak 4 Euro kesiyor skrill (4 bin euro çektiğimde de aynı ücretti, 30 Euro çektiğimde de - ücret değişmiyor sanırım hiç)
İki Banka da kesinti yapmıyor.
Ancak İş banksının sanırım Döviz hesaplarından yıllık tahsil ettiği bir tutar var.
Onu bilemeyeceğim. Onu kesebilir belki.

Tavsiyem Enpara veya Cepteteb gibi tüm işlemlerin ücretsiz olduğu online banka hesapları kullanmanız.
Bunlarda tüm işlemler ücretsiz.

Bu şekilde denyimlerim.

Yaklaşık 6 transfer yaparak test ettim sistemi son 1 ay içinde.
Endişelenmeyin, bir sorun çıkmıyor.
Para en geç 3 gün içinde hesabınızda oluyor.

Ancak eğer online banka hesabı kullanacaksanız (En para veya Cepte teb gibi) sakın Skrill paranızı TL hesabınızın IBAN'ine çekmeyi denemeyin.
Bunu test etmedim.
Normal şubede olsa insan faktörü var, iban kime ait görür ve kimlik teyidiyle Euro gelen meblağı dönüştürüp TL hesabınıza aktarabilir.
Ancak bu online bankacılıkta da herşey otomatik olduğundan muhatap adam bulamayabilirsiniz.

Skrill'den tüm çıkışlar Euro oluyor.
Bir Euro hesabı açıp onun IBAN numarasını verin Skrill'e

Bir de Skrill'de kimlik, adres doğrulama prosedürü yapmadan para alıp gönderme işlerine başlamayın.
Hesabınızı doğrulayın, kimlik ve adres bilgileriniz onaylansın (3 gün sürüyor genelde) limitleriniz kalksın, onda sonra para işlemlerine başlayın.

Bir de kesinlikle Türk parası hesap açmayın Skrill'de, kur dönüşümü nedeniyle paranızı pul olur.
Hesap oluştururken Euro seçin.

Navigasyon cihazı gibi konuştum biraz, şöyle yapın böyle yapın diye
Ancak tonumu tavsiye tonu olarak algılarsanız sevinirim.
Emir tonu değil.

Saygılarımla,

M. Ali

[Edited at 2016-07-21 12:14 GMT]

FATİH ORUÇ

Abdullah Yetim
Abdullah Yetim  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Enpara Jul 21, 2016

Skrill den para çektiğimde Enpara 18 TL masraf alıyor. Yıllık hesap işletim ücreti almıyorlar.

Cepte TEB masraf almıyor mu?

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Hayır Jul 21, 2016

A. Sercan wrote:

Skrill den para çektiğimde Enpara 18 TL masraf alıyor. Yıllık hesap işletim ücreti almıyorlar.

Hayır almıyor.
En paranın da almaması lazım.
Cepte Teb ve En para hemen hemen aynı sistem.

Bu 18 TL'yi ne şekilde alıyor? Yani Euro geliyor ya Skrill'den.

1964
1964  Identity Verified
Türkiye
Member (2003)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Türkiyenin banka sistemi Jul 21, 2016

parayı eğer döviz cinsinden havale alırsanız wire transfer veya herneyse (şimdilik payoneerle döviz çekemiyorsun bankmatikte TLye çevirip alıyorsu kur merkezbankası kuru)
zaten eğer 15 günden önce çekerseniz epey bir komisyon kesiyorlar
15 gün beklerseniz bu kesilmez.
diyelim 15 gün beklemediniz , dövizinizi TLye çevirip alırsanız banka yine komisyon almıyor.
banka sistemi maalesef ne koparsam kardır diye bir anlayışa sahip

Abdullah Yetim
English to Turkish
+ ...
Masraf Jul 22, 2016

Ali Bayraktar wrote:

A. Sercan wrote:

Hayır almıyor.
En paranın da almaması lazım.
Cepte Teb ve En para hemen hemen aynı sistem.

Bu 18 TL'yi ne şekilde alıyor? Yani Euro geliyor ya Skrill'den.

18 tl karşılığı döviz kesiyorlar.

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Enteresan - Skrill para çekmesi 24 saat altına düştü Jul 28, 2016

Dün saat 19 gibi Skrill'den para çekme talimatı verdim

27/07/2016 18:03

Bugün saat 16'da (4 saat önce yani) Skrill para çekme onaylandı (confirmation) mesajını gönderdi.

Time & Date: 15:03, 28 Jul 2016 CET

Cepte Teb'den bana ise saat 18:50 gibi (telefon 1 hour ago diye gösteriyor notification'ı yani artı eksi 1-2 dakika) hesabınıza nakit girişi olmuştur mesajı geldi.

Kesinti olup olmadığına gelince

Skrill mesjaındaki meblağ

***5.21 EUR

Cepte Teb'de Euro hesabına giren tutar

***5.21 EUR

Yani şu anda Cepte Teb ile 23 küsür saatte Skrill parasını Euro hesabına aktardım. Kesinti falan da olmadı.

Bilgi amaçlı paylaşıyorum,
Saygılarımla

M. Ali

Abdullah Yetim
English to Turkish
+ ...
Aracı Bankalar Aug 4, 2016

Enpara 18 TL alıyorum diyor ancak Skrill den gelen paradan 25 Usd buharlaşmış. Anladığım kadarıyla Skrill den TR Banka hesabına para çekmede en uygunu CepteTeb.

Ali Bayraktar wrote:

1964 wrote:

Benim yüklü ödemelerim vardı.
Onları çekmeden önce test etmek için son 1 ay içinde Skrill'den yoğun olarak irili ufaklı ödemeler çektim.
En son da yüklü ödemelerimden birisini çektim.

İki banka kullandım.
CepteTeb ve İş bankası.

Skrilden para talebi yaptıktan sonra Skrill'in talep onaylandı yazısından itibaren rekor CepteTeb'de.
24 saat içinde CepteTeb'e geçti
Yalnız Skrill sitesinden Para Çek (Withdraw) dediğiniz andan itibaren değil, para çekme onay işleminden sonraki süre (Skrill mail yolluyor parayı transfer ettik diye)

Skrill parayı gönderdik dedikten sonra CepteTeb'e 24 saat (en hızlı) 40 saat arasında zamanlarda geliyor para.
İş bankasına ise 48 saat ve üzerinde bir zamanda.
Ama sonuçta her ikisinde de 3 günü aşan bir zaman yok.

Para gönderme ücreti olarak 4 Euro kesiyor skrill (4 bin euro çektiğimde de aynı ücretti, 30 Euro çektiğimde de - ücret değişmiyor sanırım hiç)
İki Banka da kesinti yapmıyor.
Ancak İş banksının sanırım Döviz hesaplarından yıllık tahsil ettiği bir tutar var.
Onu bilemeyeceğim. Onu kesebilir belki.

Tavsiyem Enpara veya Cepteteb gibi tüm işlemlerin ücretsiz olduğu online banka hesapları kullanmanız.
Bunlarda tüm işlemler ücretsiz.

Bu şekilde denyimlerim.

Yaklaşık 6 transfer yaparak test ettim sistemi son 1 ay içinde.
Endişelenmeyin, bir sorun çıkmıyor.
Para en geç 3 gün içinde hesabınızda oluyor.

Ancak eğer online banka hesabı kullanacaksanız (En para veya Cepte teb gibi) sakın Skrill paranızı TL hesabınızın IBAN'ine çekmeyi denemeyin.
Bunu test etmedim.
Normal şubede olsa insan faktörü var, iban kime ait görür ve kimlik teyidiyle Euro gelen meblağı dönüştürüp TL hesabınıza aktarabilir.
Ancak bu online bankacılıkta da herşey otomatik olduğundan muhatap adam bulamayabilirsiniz.

Skrill'den tüm çıkışlar Euro oluyor.
Bir Euro hesabı açıp onun IBAN numarasını verin Skrill'e

Bir de Skrill'de kimlik, adres doğrulama prosedürü yapmadan para alıp gönderme işlerine başlamayın.
Hesabınızı doğrulayın, kimlik ve adres bilgileriniz onaylansın (3 gün sürüyor genelde) limitleriniz kalksın, onda sonra para işlemlerine başlayın.

Bir de kesinlikle Türk parası hesap açmayın Skrill'de, kur dönüşümü nedeniyle paranızı pul olur.
Hesap oluştururken Euro seçin.

Navigasyon cihazı gibi konuştum biraz, şöyle yapın böyle yapın diye
Ancak tonumu tavsiye tonu olarak algılarsanız sevinirim.
Emir tonu değil.

Saygılarımla,

M. Ali

[Edited at 2016-07-21 12:14 GMT]

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Yurt içi kullanın bence Aug 4, 2016

A. Sercan wrote:

Enpara 18 TL alıyorum diyor ancak Skrill den gelen paradan 25 Usd buharlaşmış. Anladığım kadarıyla Skrill den TR Banka hesabına para çekmede en uygunu CepteTeb.

İş Bank ve Cepteteb'de hiç kesinti yaşanmadığını kesin olarak biliyoruz. (Ancak iş bankası yıllık hesap işletim ücreti alıyor, onu ne zaman ne kadar keserler takip etmek lazım)

Bence bunlardan Cepteteb'e çekin paranızı.
Eğer illaki En para kullanmak isterseniz, cepteteb'e gelen paranızı TL'ye çevirip yurt içinde ücretsiz Enparaya aktarabilirsiniz.
Gerçi cepteteb'le de yurt içi tüm işlemler ücretsiz (havale transfer vs)

18 TL kesinti yapacaklarını belirtiyorlar sitelerinde.
Sizin bahsettiğiniz rakam 75 TL.
Bunun hesabını sormalısınız.

Saygılar,

M. Ali

[Edited at 2016-08-04 22:07 GMT]

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Test için Feb 20, 2017

1964 wrote:

parayı eğer döviz cinsinden havale alırsanız wire transfer veya herneyse (şimdilik payoneerle döviz çekemiyorsun bankmatikte TLye çevirip alıyorsu kur merkezbankası kuru)
zaten eğer 15 günden önce çekerseniz epey bir komisyon kesiyorlar
15 gün beklerseniz bu kesilmez.
diyelim 15 gün beklemediniz , dövizinizi TLye çevirip alırsanız banka yine komisyon almıyor.
banka sistemi maalesef ne koparsam kardır diye bir anlayışa sahip

Merhaba,
Siz bizzat para alma ve banka hesabınıza çekme işlemini gerçekleştirdiniz mi?
Bu konuda sormak istediğim bir kaç püf nokta var da...

Saygılar,

M. Ali

1964
1964  Identity Verified
Türkiye
Member (2003)
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Türk bankacılık sistemi maalesef vatandaşı tavuk gibi yolma üzerine kurulu Feb 20, 2017

payoneere kart başvurusu yapıyorsunuz. size fiyakalı bir kart gönderiyor. aynen kredi kartı.
paranızı Türk banka sisteminden çekerken TLye çevirme parası olarak yüksek komisyon kesiyorlar bankmatikte bile
ayrıca %5 komisyon daha kesiyorlar. yaklaşık %8 kazık yiyorsunuz. bankaların cebine.
ilginç yanı sizin diyelim abd dolarınız var. bunu iki şekilde alabilirsiniz
1. gönderdikleri kartla herhangi bir banka şubesinin herhangi bir bankmatiğinden para
... See more
payoneere kart başvurusu yapıyorsunuz. size fiyakalı bir kart gönderiyor. aynen kredi kartı.
paranızı Türk banka sisteminden çekerken TLye çevirme parası olarak yüksek komisyon kesiyorlar bankmatikte bile
ayrıca %5 komisyon daha kesiyorlar. yaklaşık %8 kazık yiyorsunuz. bankaların cebine.
ilginç yanı sizin diyelim abd dolarınız var. bunu iki şekilde alabilirsiniz
1. gönderdikleri kartla herhangi bir banka şubesinin herhangi bir bankmatiğinden parayı çekersiniz. direkt hesabınıza bağlayınor. işin ilginci dolarınız için karşınıza ingiliz sterling hesabı çıkarıyorlar. sanıyorum bankacılık sistemi ingiltere üzerinden hesap görüyor.
2. dolar veya euro hesabınıza havale alabilirisiniz. bunda yukarıda bahsettiğim durum söz konusu. bildiğim yani hesabınıza para geçtiğinde bir şey kesmiyorlar ama 15 gün beklerseniz.

ben kartla çektiğim için sadece bir miktar Euro vardı onu transferle bankaya aldım.
dikkat edilmesi gereken mesele şu, sadece doları istediğiniz miktarda kartla çekebilirsiniz. 30 dolar var hesabınızda bunu çekebilirsiniz. ama euro ise kartla çekemiyorsunuz. banka hesabınıza payoneerdeki Euroyu transfer etmek için en az 200 euroya tamamlanması lazım. 200 euro altını çekemiyorsunuz.

alternatif olarak goshopier ödeme sistemi var. bununlada para alabilirsiniz. mamafih bu yerel bir sistem. Türkiyenin.
onun maliyeti de aynı oluyor yüzde 8lere geliyor.
neyana dönsen kazık yiyoruz.
Collapse

Pages in topic:   [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ödeme sorunu yaşıyan Çevirmen arkadaşlar: Paypal alternatifi Payoneeri tavsiye ediyorum

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »