SDL Trados hata mesajı: the requested data file could not be located
Thread poster: Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk  Identity Verified
Türkiye
Local time: 11:27
French to Turkish
+ ...
Jan 17, 2019

Sabah SDL Trados'a gireyim dedim ama ''the requested data file could not be located'' diye bir hata aldım. Programı kaldırıp bir daha yükledim ama sorun çözülmedi. Sonra internetten bulduğum ''gizliliği kaldır'' gibi bir çözümü denedim yine olmadı. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba? Bu sorunu nasıl çözebilirim? Teşekkür ederim. (Trados 2019 kullanıyorum)

Adnan Özdemir

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
faydası olur mu bilmem Jan 17, 2019

1) https://community.sdl.com/product-groups/translationproductivit... See more
1) https://community.sdl.com/product-groups/translationproductivity/f/93/t/13955

2) https://www.proz.com/forum/sdl_trados_support/155140-t2009_error_the_requested_data_file_could_not_be_located.html?print=1

Trados uzmanı değilim, bu bağlantıları göndermek istedim.

[Edited at 2019-01-17 12:46 GMT]
Collapse

Recep Kurt

Mustafa Ozturk
Türkiye
French to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
. Jan 17, 2019

Teşekkür ederim. Bunlara baktım ama işe yaramadı. Sorun nedir anlamadım. Sabahtan beri uğraşıyorum ama nafile.

Adnan Özdemir

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 09:27
Dutch to Turkish
+ ...
Registry kontrolü Jan 17, 2019

Merhabalar

Hata mesajlarının önemli bir kısmı registry hatasından kaynaklanabiliyor.

Registry editör ile uğraşmak ise gerçekten riskli. Durduk yere tüm bilgisayarınız donabilir.

Eğer biraz biliyorsanız, bir bakın bakalım SDL için aynı türden birden fazla kayıt mı var.

Diğer bir yöntem, data paketlerinin gereksiz dağınıklığı. Bunun için yeniden başlatıp tüm programlar kapalı iken sabit diskinizin veri sistemini
... See more
Merhabalar

Hata mesajlarının önemli bir kısmı registry hatasından kaynaklanabiliyor.

Registry editör ile uğraşmak ise gerçekten riskli. Durduk yere tüm bilgisayarınız donabilir.

Eğer biraz biliyorsanız, bir bakın bakalım SDL için aynı türden birden fazla kayıt mı var.

Diğer bir yöntem, data paketlerinin gereksiz dağınıklığı. Bunun için yeniden başlatıp tüm programlar kapalı iken sabit diskinizin veri sisteminin düzenlenmesi gerek. "Disck defragmentation"

Belki o zaman programlar ve onlara karşılık adres ler daha evrimli iletişim kurabilir.

Yine
sorun yeni yüklediğiniz veya yükleyip geri çıkardığınız bir program veya güncellemeden kaynaklanıyor olabilir. Genellikle de Jawa dan

Kolay gelsin

N. Yigit

[Edited at 2019-01-17 15:57 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir

Recep Kurt
Recep Kurt  Identity Verified
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Bunu denediniz mi? Jan 17, 2019

SDL tarafından önerilen çözümlerden biri:

Go to this location: C:\Users\[UserName]\AppData\Local\SDL\SDL Trados Studio\14.0.0.0 (-> Bu 2017 için; 2019 için 15.0.0.0 olacak)
Find this file: TranslationMemoryRepository.xml and rename it to TranslationMemoryRepository_old.xml
Open Studio and see if you still experience the issue

(Ref.: https://goo.gl/diA5Ep)

B
... See more
SDL tarafından önerilen çözümlerden biri:

Go to this location: C:\Users\[UserName]\AppData\Local\SDL\SDL Trados Studio\14.0.0.0 (-> Bu 2017 için; 2019 için 15.0.0.0 olacak)
Find this file: TranslationMemoryRepository.xml and rename it to TranslationMemoryRepository_old.xml
Open Studio and see if you still experience the issue

(Ref.: https://goo.gl/diA5Ep)

Bu dizine gidebilmek için görünmez sistem dosyalarını görünür yapmanız lazım:
https://support.microsoft.com/tr-tr/help/14201/windows-show-hidden-files

Kolay gelsin
Collapse

Adnan Özdemir
Özgür Salman

Mustafa Ozturk
Türkiye
French to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
teşekkürler Jan 17, 2019

Recep bey ancak biraz anlayabildim durumu. Teşekkür ederim fakat bugün artık uğraşacak vaktim kalmadı. Yarın çalışmalara başlayacağım. Görünmez dosyaları görünür yapma kısmını anladım ama şu 2019 için sonu 15.0.0.0 ile biten C:'deki yere nasıl gideceğim? Bu konularda biraz zayıfım kusura bakmayın.

Adnan Özdemir

Recep Kurt
Recep Kurt  Identity Verified
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Explorer Jan 17, 2019

Mustafa Ozturk wrote:

Recep bey ancak biraz anlayabildim durumu. Teşekkür ederim fakat bugün artık uğraşacak vaktim kalmadı. Yarın çalışmalara başlayacağım. Görünmez dosyaları görünür yapma kısmını anladım ama şu 2019 için sonu 15.0.0.0 ile biten C:'deki yere nasıl gideceğim? Bu konularda biraz zayıfım kusura bakmayın.

Windows Explorer'ı kullanabilirsiniz Mustafa Bey. İşletim sisteminiz Windows 10 ise sol alttaki büyüteç simgesine tıklayıp "explorer"ı aratın, çıkar. Çıkan pencerede Local disk (C:)'ti bulup oradan ilgili dizine inebilirsiniz (sistem dosyalarını görünür yaptıktan sonra)

Adnan Özdemir
Özgür Salman

Mustafa Ozturk
Türkiye
French to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
çok teşekkür ederim Jan 17, 2019

En sonunda uzun uğraşlar sonucu tradosu tekrardan çalıştırmayı başardım çok teşekkür ederim.

Adnan Özdemir

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

SDL Trados hata mesajı: the requested data file could not be located

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »