Off topic: En Güvenilir Araçlari Kim Üretiyor?
Thread poster: ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:35
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Jan 19, 2019

Birçogumuz yasantimizin bazi dönemlerinde satin almak için bir araç seçmek durumunda kaliriz. Çogu kez bu komplike seçimi yaparken yeterince bilinçli olmadigimizi hissedebiliriz. Bu çok dogaldir. Bir araç birçok sistemi içinde barindiran karmasik ve pahalli bir üründür.

Araç seçimimizi etkileyen birçok kriter vardir, örnegin güvenlik, güvenilirlik, konfor, ekonomi, fiyat, vs. Bunlardan güvenilirlik (Ingilizcesi "reliability") ülkemizde birçok kisinin pek
... See more
Birçogumuz yasantimizin bazi dönemlerinde satin almak için bir araç seçmek durumunda kaliriz. Çogu kez bu komplike seçimi yaparken yeterince bilinçli olmadigimizi hissedebiliriz. Bu çok dogaldir. Bir araç birçok sistemi içinde barindiran karmasik ve pahalli bir üründür.

Araç seçimimizi etkileyen birçok kriter vardir, örnegin güvenlik, güvenilirlik, konfor, ekonomi, fiyat, vs. Bunlardan güvenilirlik (Ingilizcesi "reliability") ülkemizde birçok kisinin pek az bilgi sahibi oldugu ama gerçekte bir otomobilde çok önem tasiyan bir boyuttur.

Asagidaki linkteki makalede Consumer Reports kurumunun yaptigi araç güvenilirlik siralamasi bulunmaktadir. En güvenilir araç markalari, en az ariza yapma olasiligi olan araçlari gösterir. Bu degerlendirme için geçmis ariza istatistikleri kullanilir çünkü geçmis gelecegin bir göstergesidir.

https://www.consumerreports.org/car-reliability-owner-satisfaction/who-makes-the-most-reliable-cars/

Consumer Reports bu degerlendirmeleri her sene yineliyor. Yukaridaki makale 24 Ekim 2018 tarihini tasiyor. Her ne kadar birçok firma güvenilirlik raporlari yayinlasa da Consumer Reports ABD'de araç güvenilirlik raporlari konusunda en çok bilinen ve basvurulan kurumdur.
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 18:35
Dutch to Turkish
+ ...
Güvenilirlik sınıfları Jan 19, 2019

Merhabalar,
Araç güvenilirlik veya memnuniyet verileri genelde verdiği sorun sayısıyla ilgili. Halbuki ne ödedin, ne aldın, ne kadar yol yaptın belirli bir süre dahilinde. Atıyorum 3 yıl veya 5 yılda toplam masraf ve toplam km yol, toplam masraf bakıldığında durum değişebiliyor. Araç konforu her fiyat sınıfı için ayrı ve göreceli bir kavram.

Bu ölçülen süre zarfında her bireyin araç bakımı anlayışı da farklı. İki gün önce baskı balatala
... See more
Merhabalar,
Araç güvenilirlik veya memnuniyet verileri genelde verdiği sorun sayısıyla ilgili. Halbuki ne ödedin, ne aldın, ne kadar yol yaptın belirli bir süre dahilinde. Atıyorum 3 yıl veya 5 yılda toplam masraf ve toplam km yol, toplam masraf bakıldığında durum değişebiliyor. Araç konforu her fiyat sınıfı için ayrı ve göreceli bir kavram.

Bu ölçülen süre zarfında her bireyin araç bakımı anlayışı da farklı. İki gün önce baskı balatalarını değiştirmem gerekti. Aracı 6 yıldır kullanıyorum. Aldığımda 7 bin km deydi. Toptan bakınca, o bütçeye, bu güç ve bu rahatlığı başka hiç bir araç veya modelde elde edemezdim diyorum.
Collapse

ATIL KAYHAN

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:35
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
U.S. News & World Report Jan 20, 2019

Katiliyorum. Araç güvenilirlik verileri sanirim daha çok araç sahibine verdigi güçlük ve zahmet ile ilgili. Maddiyat da bunun içine giriyor mu, inanin bilmiyorum.

Her ne kadar benim favorim Consumer Reports olsa da U.S. News & World Report da bu tarz verileri yayinlayan kurumlardan biridir.

https://cars.usnews.com/cars-trucks

"U.S. News & World Report i
... See more
Katiliyorum. Araç güvenilirlik verileri sanirim daha çok araç sahibine verdigi güçlük ve zahmet ile ilgili. Maddiyat da bunun içine giriyor mu, inanin bilmiyorum.

Her ne kadar benim favorim Consumer Reports olsa da U.S. News & World Report da bu tarz verileri yayinlayan kurumlardan biridir.

https://cars.usnews.com/cars-trucks

"U.S. News & World Report is a multi-platform publisher of news and information, which includes www.usnews.com and annual print and e-book versions of its authoritative rankings of Best Colleges, Best Graduate Schools and Best Hospitals."

Önemli olan konu, bir araç satin almadan önce mutlaka gerekli arastirmalari yapmaktir. Bizim halkimiz genelde bu basamagi tamamen atliyor. Kulaktan dolma bilgilerle araç aliyor ve öyle olunca da düs kirikligina ugruyor.
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 18:35
Dutch to Turkish
+ ...
Hepsi bir şekilde anlamlı Jan 20, 2019

Dediğiniz gibi
USAToday'ın kapak sayfasında altlara doğru daima küçük bir tabloda bu türden veriler olurdu. Genelde çok ilginç konular.

Kulaktan dolma değil de Türkiye daha çok uzun yıllar şoförlük yapmış olanlar veya oto tamircileri veya onların yakınları referans olarak anlamlıdır. Fena fikir de değil aslında. Kafayı yormadan hangi markaya gideceğini bilir.

Ben şahsen biraz hesapçıyım. Excel'den bir tablo hazırlarım. İlgilendi
... See more
Dediğiniz gibi
USAToday'ın kapak sayfasında altlara doğru daima küçük bir tabloda bu türden veriler olurdu. Genelde çok ilginç konular.

Kulaktan dolma değil de Türkiye daha çok uzun yıllar şoförlük yapmış olanlar veya oto tamircileri veya onların yakınları referans olarak anlamlıdır. Fena fikir de değil aslında. Kafayı yormadan hangi markaya gideceğini bilir.

Ben şahsen biraz hesapçıyım. Excel'den bir tablo hazırlarım. İlgilendiğim araç modeli, fiyatı ve yakıt verimini bir tabloda Dizel veya Benzinli araçlar için karşılaştırırım. Vergileri vs de. Dizel yakıt daha ucuzsa onu yazarım ama araç pahalıysa, vergisi fark ediyorsa, yıllık muayene fark ediyorsa aradaki fark, yakıt ekonomisinden kaç yılda amorti ediliyor ona bakıyorum. Son defa bu seçimi yaparken yakıt ekonomisini değil de güçten yana tercihte bulunmuştum. 10 yılda 1800 avro fazla harcadığımı bilerek biraz daha büyük motorlu araba aldım.

Avrupa arabalar aynı klasmanda diğerlerinden daha pahalı. Ben bu durumda Japon tercih ederim. Ama zaman kayışı tercihimi etkiler, kayışlı değil zincirli motor gibi takıntılara dikkat ederim. Dışına bakmasam da yağına suyuna iyi bakarım. Araç da hep gider.

Mevla kimseye kaza vermesin.

Sağlıcakla

Nizamettin Yigit
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

En Güvenilir Araçlari Kim Üretiyor?

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »