Serbest Meslek Makbuzu ve Fatura Hakkında
Thread poster: Burak Gürsoy
Burak Gürsoy
Burak Gürsoy
Türkiye
Nov 16, 2020

Öncelikle herkese merhabalar,

Umuyorum ki normalden daha zorlu olan bu dönemde herkesin sağlığı yerindedir.

Bir konu üzerine sorum olacaktı, bilgi sahibi olup yardımcı olmak isteyen ve cevap vermek isteyen olursa çok mutlu olurum. Ben bir süredir serbest çevirmenlik yapıyorum ve an itibari ile yeni anlaştığım bir şirket benden fatura istedi. Buradaki sorum şu, vergi mükellefi olup bu durumu çözebileceğimi biliyorum. Ya da belki de yanlış biliy
... See more
Öncelikle herkese merhabalar,

Umuyorum ki normalden daha zorlu olan bu dönemde herkesin sağlığı yerindedir.

Bir konu üzerine sorum olacaktı, bilgi sahibi olup yardımcı olmak isteyen ve cevap vermek isteyen olursa çok mutlu olurum. Ben bir süredir serbest çevirmenlik yapıyorum ve an itibari ile yeni anlaştığım bir şirket benden fatura istedi. Buradaki sorum şu, vergi mükellefi olup bu durumu çözebileceğimi biliyorum. Ya da belki de yanlış biliyorumdur. Fakat asıl sorum şu, ProZ'nin sunmuş olduğu Invoicing Tool kullanımı ile, özellikle yurt dışındaki firmalara fatura kesebiliyor muyum? Yani ProZ üyeliğimi yükselterek, vergilendirme ve legal durumları ProZ'ye paslayarak, böyle bir işlem yapmam mümkün mü?

Okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim.

Herkese bol iş yoğunluğu olan, işinizin de karşılığını bol bol aldığınız dönemler dilerim.

Edit: Anlaştığım firma İspanya tabanlı, yabancı bir firma.

[Modifié le 2020-11-16 16:16 GMT]
Collapse

Serhan Elmacıoğlu

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 23:47
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Make Your Own Invoice Nov 16, 2020

Ben senelerdir firmalara Invoice gönderirim. Bu Invoice Microsoft Word ile hazirlamis oldugum ve Invoice basligini tasiyan bir A4 sayfalik bir dökümandir. Her firma için bu dosyayi edit edip (firma ismi, meblag, vs) firmaya e-mail ile gönderirim. ABD'de yasadigim dönemlerde de ayni tarz Invoice kullaniyordum, Türkiye'de de öyle. Bunun için Vergi Dairesine falan gitmeniz gerekmez. Zaten giderseniz de sizi bin pisman edebilirler.
ABD'deki meslekdaslarim da tamamen benim yapti
... See more
Ben senelerdir firmalara Invoice gönderirim. Bu Invoice Microsoft Word ile hazirlamis oldugum ve Invoice basligini tasiyan bir A4 sayfalik bir dökümandir. Her firma için bu dosyayi edit edip (firma ismi, meblag, vs) firmaya e-mail ile gönderirim. ABD'de yasadigim dönemlerde de ayni tarz Invoice kullaniyordum, Türkiye'de de öyle. Bunun için Vergi Dairesine falan gitmeniz gerekmez. Zaten giderseniz de sizi bin pisman edebilirler.
ABD'deki meslekdaslarim da tamamen benim yaptigim tarzda yapiyordu. Orada iken bir PowWow'a katilmistim. Burada önemli olan firmanin sizin hazirladiginiz Invoice ile bir belgelendirme yapmasidir. Bunun ötesinde öküz altinda buzagi aramak bence gereksiz olur. Kendi Invoice'unuzu kendiniz kolayca hazirlayabilirsiniz. Eger örnek isterseniz Google'da Invoice diye aratirsaniz örnekler de bulabilirsiniz. Kolay gelsin.
Collapse

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Kayıtlı olmanız zorunlu Nov 16, 2020

Kayıtlı olmadan ticari faaliyet yasal ve etik değil dünyanın hiçbir yerinde.
Korsan faaliyet olarak değerlendirilir. Bir çok insana ve topluma dolaylı olarak zarar verirsiniz.
Vergi Mükellefi olmanız sizi tüm risklerden korur.
Bu şekilde faaliyet gösterirken sizi elektrik çarpsa, fiziksel zarar görseniz bile gördüğünüz zararı kimse telafi etmez.
Başkalarına zarar gelse de aynı şekilde.
Size önerim bu durumunuzu yasallaştırmak ve etik hal
... See more
Kayıtlı olmadan ticari faaliyet yasal ve etik değil dünyanın hiçbir yerinde.
Korsan faaliyet olarak değerlendirilir. Bir çok insana ve topluma dolaylı olarak zarar verirsiniz.
Vergi Mükellefi olmanız sizi tüm risklerden korur.
Bu şekilde faaliyet gösterirken sizi elektrik çarpsa, fiziksel zarar görseniz bile gördüğünüz zararı kimse telafi etmez.
Başkalarına zarar gelse de aynı şekilde.
Size önerim bu durumunuzu yasallaştırmak ve etik hale getirmek için 2 yoldan birisini yapmanız.
1- Vergi mükellefi kaydı yaptırarak faaliyetinizi kayıt altına almanız.
2- Mükellef kaydı olan bir kişi / firma altında kayıt olarak istihdam olarak faaliyet göstermek.
Her resmi iş kolu gibi bu iş kolunun da her ay ödediği zorunlu ödemeler var.
Mesela her ay 900 TL civarı sosyal güvenlik kurumu ödemesi var (sağlık ve emeklilik sistemini kullanmanız için), Muhasebecilere ödediğiniz 250-300 TL ödeme var, ürettiğiniz katma değer var, toplumla ilişkiler var, ödediğiniz stopajlar var, sizin yerinize ödenen stopajlar var.
Korsancılık hoş bir felsefe değildir.
Her şeyi yozlaştırır.
Ayrıca kazandığınız paradan elde ettiğiniz karın da %20'sini topluma ödemeniz gerekiyor.
Örneğin yurt dışından 100 dolar kazandınız. Bunu kazanırken de 20 dolar gideriniz oldu. 80 dolar kar ettiniz.
Bu 80 doların 16 dolarını yaşadığınız topluma borçlusunuz.
Bunu ödeyebilmeniz için de kayıt olmanız gerekiyor.
Külfetli ve zor gibi görünebilir.
Ama içine girince kolaylaşır.
Sonuçta doğruyu yapmak, iyi olmak, düzgün yaşamak zorundayız.
Korsanlardan farkımız budur.

Kolaylıklar ve başarılar dilerim...
M. Ali
Collapse

Murad AWAD

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Tax Collection, An Exact Science? Nov 17, 2020

27 Mayıs 2020 tarihli ve 31137 Sayılı Gelir Vergisi Genel Tebligi, mütercim dahil birtakım meslek sahiplerini (müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı, mucitler) belli limitler içinde gelir vergisinden muaf tutuyor.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200527-10.htm

Ben muhasebeci degil
... See more
27 Mayıs 2020 tarihli ve 31137 Sayılı Gelir Vergisi Genel Tebligi, mütercim dahil birtakım meslek sahiplerini (müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı, mucitler) belli limitler içinde gelir vergisinden muaf tutuyor.

Ben muhasebeci degilim ve finansdan da pek anlamam ama webde arastırırsanız her sene milyonlarca Türk vatandasının gelir vergisinden muaf olmasına ragmen bu vergiyi ödedigini yazan makaleler bulabilirsiniz. Ben basit bir Google araması ile bu makalelere ulasabildim. Öte yandan, her sene ödemesi gereken milyonlarca TL gelir vergisini asla ödemeyen serbest meslek sahibi Türk vatandaslarının bulundugu hemen herkes tarafından iyi bilinir. Özetle, vergi toplama birçok ülkede pek de adil olmayan bir süreçte devam eder. "Tax collection is never an exact science, and probably never will be."

Ayrıca, gelir vergisi tamamen kisisel ve özel bir konudur. Kimin ne kadar vergi ödeyip ödemedigi o kisi ile devlet arasında olup mükelleflerin bu konuda elestirilmesi bence dedikodu sınıfına girer ve etik olmaktan da bir hayli uzaktır. Bir kisinin maddi geliri o kisinin özelinde bir konudur. Muhtemelen bu tarz elestirileri yapanlar arastırılsa onların da gelir vergisi ödemelerinin "exact" olmadigi rahatlıkla anlasılabilir. Tekrar olacak ama gelir vergisinde esas olan yaklasık olarak ödenen meblagdır.

Gelir vergisinden bahsetmisken, ABD'de çalısan ücretliler her sene kendi gelir vergilerinin kendileri beyan ederler ve öderler. Hatta bu beyan için yapılmıs yazılımlar bile mevcuttur. Bizde ise ücretlilerin gelir vergisi her ay devlet tarafından maasdan kesilir. Burada ABD bir yetiskinler toplumu, Türkiye ise bir çocuk (anababa-çocuk) toplumu örnegidir. ABD'de devlet gelir vergisi inisiyatifini mükelleflerin kendisine bırakır (yetiskinler toplumu). Bizde ise devlet bu inisiyatifi kendi elinde tutmak ister çünkü vatandaslarina asla güvenemez (anababa-çocuk toplumu). Muhtemelen anababa-çocuk toplumunda vatandaslar gelir vergisi konusunda birbirlerini acimasizca elestirebilirler (tencere dibin kara...). Sanırım Türkiye hiçbir zaman bir yetiskinler toplumu olamayacak çünkü kültürümüz buna asla izin vermeyecek. Ben bunun için üzgünüm.
Collapse

EHANLI
Akın Tek
Gülay Zereykaya

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
İstisna yoktur Nov 17, 2020

ATIL KAYHAN wrote:

Ben muhasebeci degilim ve finansdan da pek anlamam ama webde arastırırsanız her sene milyonlarca Türk vatandasının gelir vergisinden muaf olmasına ragmen bu vergiyi ödedigini yazan makaleler bulabilirsiniz. Ben basit bir Google araması ile bu makalelere ulasabildim. Öte yandan, her sene ödemesi gereken milyonlarca TL gelir vergisini asla ödemeyen serbest meslek sahibi Türk vatandaslarının bulundugu hemen herkes tarafından iyi bilinir. Özetle, vergi toplama birçok ülkede pek de adil olmayan bir süreçte devam eder. "Tax collection is never an exact science, and probably never will be."

Ayrıca, gelir vergisi tamamen kisisel ve özel bir konudur. Kimin ne kadar vergi ödeyip ödemedigi o kisi ile devlet arasında olup mükelleflerin bu konuda elestirilmesi bence dedikodu sınıfına girer ve etik olmaktan da bir hayli uzaktır. Bir kisinin maddi geliri o kisinin özelinde bir konudur. Muhtemelen bu tarz elestirileri yapanlar arastırılsa onların da gelir vergisi ödemelerinin "exact" olmadigi rahatlıkla anlasılabilir. Tekrar olacak ama gelir vergisinde esas olan yaklasık olarak ödenen meblagdır.

Gelir vergisinden bahsetmisken, ABD'de çalısan ücretliler her sene kendi gelir vergilerinin kendileri beyan ederler ve öderler. Hatta bu beyan için yapılmıs yazılımlar bile mevcuttur. Bizde ise ücretlilerin gelir vergisi her ay devlet tarafından maasdan kesilir. Burada ABD bir yetiskinler toplumu, Türkiye ise bir çocuk (anababa-çocuk) toplumu örnegidir. ABD'de devlet gelir vergisi inisiyatifini mükelleflerin kendisine bırakır (yetiskinler toplumu). Bizde ise devlet bu inisiyatifi kendi elinde tutmak ister çünkü vatandaslarina asla güvenemez (anababa-çocuk toplumu). Muhtemelen anababa-çocuk toplumunda vatandaslar gelir vergisi konusunda birbirlerini acimasizca elestirebilirler (tencere dibin kara...). Sanırım Türkiye hiçbir zaman bir yetiskinler toplumu olamayacak çünkü kültürümüz buna asla izin vermeyecek. Ben bunun için üzgünüm.

Atıl Bey,
Yanlışınız var.
1- Kayıt dışı tüm faaliyetler yasa dışıdır. Bunun içindir ki sokaklarda simitçiler, seyyar satıcılar vb yakalanıp yasal işlem yapılıyor. Ancak bazı belediyeler bu yasal işlemden korumak için bazı seyyar satıcıları ve kayıt dışı alış veriş yapanları, belirli yerlerde, belirli saatlerde, serbest ticaret ilan ederler. Örneğin mahalle pazarları bu serbest ticaret bölgelerinden birisidir. Tezgah parasını ödersiniz belediyeye, Belediye size izin verir, sonra serbest satış bölgesine (pazara) girersiniz, Belediye satış ürününüz belirledikleri yasal kapsama giriyor mu diye görevlilerini yollar (yani sebze meyve kıyafet vs gibi - zabıtalar gezer pazarda bir o tarafa bu tarafa), sonra da size kimse dokunmaz (tezgahın parasını ödemeniz şartıyla). Bir de şehir meydanlarında saat 18:00'den sonra bazı yerleri denetlemeyeceğim diye ilan eder Belediyeler. Bu aslında şu anlama gelir: "Sevgili seyyar satıcılıkla geçinen insanlar, bu işi yasal ve etik olarak yapmak isterseniz, 18:00 ile sonraki günün mesai başlangıcına kadar o bölgelerde bunu yapabilirsiniz"
Böylece satıcı hiç bir kanun, kural, toplum düzeni ihlal etmeden yasal olarak faaliyet göstermiş olur.
Bu etiktir.
Bu kurallar haricinde yapanlar korsandır.

2- Çeviri faaliyetinde Kültür Bakanlığından bandrol ve onay almamışsanız istisna yoktur. Telif tescili yaptırdığınızda vergi vermezsiniz. Muaf olursunuz. Genelde ticari çeviri dünyasında müşteriler çevirmenlere her çevirdiği sayfanın tescili yaptırmaz. Tescil işlemleri pahalıdır. O nedenle Serbest Meslek Faaliyeti yapmış olursunuz. Bunun da vergisini vermek zorundasınız. Bizim iş kolunda istisna yok. O kitap çevirmenleri, dergi çevirmenleri, gazete makale çevirmenleri için.
Ki o alanda bile yayıncılar telif kaydı yaptırmazlar. Çevirdiğiniz cümlelerin sahibi olmadan işi teslim ettirirler. (Bahsettiğim korsan yozlaşması yüzünden).
Mesela 10 sayfa iş yaptınız. Bu 10 sayfa işi ben yaptım diye kültür bakanlığından tescil ettirdiniz. O 10 sayfa iş için ücret aldınız. İşte o zaman vergiden muaf oluyorsunuz.

3- Bu gezegende hiç bir yerde kayıt dışı faaliyetlere izin verilmiyor.
Yani sizin yaptığınız işin vergiden muaf olması, kayıt dışı hareket etme özgürlüğü vermiyor size.
Vergiden muaf iş yapsanız bile bunu beyan etmeniz gerek. Beyan etmek demek yasal prosedürleri takip etmek demek.
Bu yasal prosedürler bazı ülkelerde basittir. Kişilerin sosyal güvenlik numaraları (TC Kimlik No örneğin) sistemlere kolayca entegre edilebiliyor. Bir ABD Vatandaşı kolayca kendi devletine "Ben 100 Dolar kazandım" diyebiliyordur. IRS mevzuatlarını bilmiyorum detaylı. Ama Türkiye'de uygulanan bir prosedürü takip etmeniz gerekiyor.

4- Vergi Mükellefleri ve Müşteriler birbirlerinin tüm bilgilerine ulaşabiliyorlar. Zaten fatura üstünde adrese telefona varana kadar yazıyor (o adresi kontrol etmeye maliye görevlisi yolluyorlar ilk kayıtta, masanız ve iş gereçleriniz var mı bakıyor, evinizi de ofis olarak kabul ediyorlar). Sonra isterseniz vergi levhasını da isteyebiliyorsunuz Müşterinizden veya İşvereninizden. Vergi levhalarında yazıyor verilen vergi. Bazı durumlarda işletme hesap özeti de isteyebiliyorsunuz.
Yani bu konular kişilerin özeli değil.
Aksine benim gizlim saklım yok, dürüstüm demenin bir yolu.
Tabi muhataplar için (taraflar). Herkese ilan etmenin anlamı yok ki?

Sektörümüzde bu detaylar yapılmadığı, kimse etik kuralları umursamadığı için insanlar sömürülüyor.
İnsanlar kör oluyor ve her şey kayıt dışı olduğu için mesleğini onuruyla yaparken gözü kör olmuş kişi toplumdan bunun tazmini alamıyor. Sakat kalıyor köşeye atılıyor.
İşte bütün bunların nedeni korsana meyleden sektörde faaliyet gösteren kişilerin yarattığı kayıtdışılık, yozlaşma ve sömürü düzenidir.

Bunu yok etmeliyiz.
Yok edemesek de durduğumuz tarafı belirlemeliyiz.
Mükemmel değiliz, ama en azından %70 etik olsak hepimiz, sektörümüzde kimse kimseyi sömüremez.
Komik rakamlarla insanlarla dalga geçilemez.

Sözlerimin şahsınıza değil, sizi yıllardır bir meslektaş ve büyüğüm olarak sevip sayıyorum.
Sözlerim sizinle olan diyaloğumuz üzerinden herkese. Hatta kendime bile...

Saygılar ve kolaylıklar dilerim...

Oytun Özcan

Burak Gürsoy
Burak Gürsoy
Türkiye
TOPIC STARTER
Yanıtlar için teşekkür ederim Nov 17, 2020

Öncelikle yanıt veren büyüklerime teşekkürlerimi sunuyorum. Ali bey ve Atıl bey, fikirleriniz benim için çok önemli. Ben sürece, vergi mükellefi durumuna hakimim. Ancak bazı siteler legal yollarla bu evraklı işleri üstlenip, üyelerinden ücret talep edip, makbuz kesmesine olanak sağlıyor. ProZ'nin Invoice özelliği buna uygun mu diye merak etmiştim.

Ancak her mesajı okudum ve yeteri kadar aydınlanıp, istediğim cevabı aldığımı düşünüyorum.
... See more
Öncelikle yanıt veren büyüklerime teşekkürlerimi sunuyorum. Ali bey ve Atıl bey, fikirleriniz benim için çok önemli. Ben sürece, vergi mükellefi durumuna hakimim. Ancak bazı siteler legal yollarla bu evraklı işleri üstlenip, üyelerinden ücret talep edip, makbuz kesmesine olanak sağlıyor. ProZ'nin Invoice özelliği buna uygun mu diye merak etmiştim.

Ancak her mesajı okudum ve yeteri kadar aydınlanıp, istediğim cevabı aldığımı düşünüyorum.

İlginiz, nezaketiniz ve vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
Collapse

Aziz Kural
Aziz Kural  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
+ ...
Merhabalar bir iki satır yazmalıyım Nov 26, 2020

Mutlaka kayıtlı olmanız gerekiyor. Ya serbest meslek erbabı olmanız, ya şahıs şirketi tesciliniz ya da bir firmada (şirket beyanında dil hizmetleri veya çeviri geçmek zorunda ) çalışıyor (görünmeniz) olmanız gerekir.
Aksi takdirde geliriniz büüyüdüğü zaman vergi dairesi ile problemler yaşayabilirsiniz.

Tavsiyem bir firma üzerinden fatura kesmenizdir. Kestiğiniz (yabancı büroya) fatura ayrıca kendi (yukarıdaki 3 yöntem) yönteminiz üzerinden re
... See more
Mutlaka kayıtlı olmanız gerekiyor. Ya serbest meslek erbabı olmanız, ya şahıs şirketi tesciliniz ya da bir firmada (şirket beyanında dil hizmetleri veya çeviri geçmek zorunda ) çalışıyor (görünmeniz) olmanız gerekir.
Aksi takdirde geliriniz büüyüdüğü zaman vergi dairesi ile problemler yaşayabilirsiniz.

Tavsiyem bir firma üzerinden fatura kesmenizdir. Kestiğiniz (yabancı büroya) fatura ayrıca kendi (yukarıdaki 3 yöntem) yönteminiz üzerinden reel olarak TC içinde kesilmelidir.

Saygılarımla,
Aziz
Collapse

amelie08
amelie08
Türkiye
Turkish to Spanish
+ ...
Sürekli bir kazanç yoksa Nov 27, 2020

Çevirmen neden vergi versin? Yarın kazanacağımın garantisi yok.

ATIL KAYHAN
Serhan Elmacıoğlu
havva gul sahan

Gizem Korhan
Gizem Korhan
Türkiye
Russian to Turkish
+ ...
Tek seferlik bir çalışma ise Mar 28, 2021

Merhabalar,
Son yoruma ben de katılıyorum. Yurtdışından bir iş geldi ve benden fatura kesmemi istiyorlar. Fatura kesebilmek için internette karşıma şahıs firması kurmak gibi seçenekler çıktı. Fakat bu yapılacak iş tek seferlik bir iş ve belki de aynı firmayla bir daha hiç çalışmayacağım. Bu gibi durumlarda nasıl ilerlenebilir net bir bilgiye de ulaşamadım.

Teşekkürler.

Serhan Elmacıoğlu
havva gul sahan

havva gul sahan
havva gul sahan
Türkiye
English to Turkish
+ ...
şirket kurmadan fatura düzenlemek Nov 30, 2021

Merhaba,

konunun üzerinden biraz zaman geçmiş ama bu mesele freelance çevirmenler için hala günceldir diye düşünüyorum. Özellikle pandemiden sonra freelance çalışan sayısı artınca ve döviz kuru bizleri yurtdışından iş arayışına zorlayınca. Görüştüğüm bir şirket fatura isteyince şimdiye kadar hiç kesmediğimi söyledim. Onlar da çalıştıkları diğer freelance çevirmenlerin bazı websiteleri aracılığıyla fatura düzenleyip gönderdiğini s�
... See more
Merhaba,

konunun üzerinden biraz zaman geçmiş ama bu mesele freelance çevirmenler için hala günceldir diye düşünüyorum. Özellikle pandemiden sonra freelance çalışan sayısı artınca ve döviz kuru bizleri yurtdışından iş arayışına zorlayınca. Görüştüğüm bir şirket fatura isteyince şimdiye kadar hiç kesmediğimi söyledim. Onlar da çalıştıkları diğer freelance çevirmenlerin bazı websiteleri aracılığıyla fatura düzenleyip gönderdiğini söylediler. Benim şimdiye kadar bulabildiğim iki site var, komisyon karşılığında fatura düzenliyorlar. Protemos ve rimuut.

Kolay gelsin.
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Serbest Meslek Makbuzu ve Fatura Hakkında

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »