Working languages:
Ukrainian to English
Russian to English
English to Ukrainian

RomaDan

Ukraine

Native in: Ukrainian (Variant: Standard-Ukraine) Native in Ukrainian, Russian (Variant: Standard-Russia) Native in Russian
  • PayPal accepted
  • Send message through ProZ.com
Feedback from
clients and colleagues

on Willingness to Work Again info
No feedback collected
Account type Freelance translator and/or interpreter
Data security Created by Evelio Clavel-Rosales This person has a SecurePRO™ card. Because this person is not a ProZ.com Plus subscriber, to view his or her SecurePRO™ card you must be a ProZ.com Business member or Plus subscriber.
Affiliations This person is not affiliated with any business or Blue Board record at ProZ.com.
Services Translation
Expertise
Specializes in:
AgricultureForestry / Wood / Timber
Livestock / Animal HusbandryEnvironment & Ecology
Botany

Volunteer / Pro-bono work Open to considering volunteer work for registered non-profit organizations
Rates

Payment methods accepted MasterCard
Portfolio Sample translations submitted: 2
English to Russian: Green Coffee
General field: Marketing
Detailed field: Advertising / Public Relations
Source text - English
This breakthrough Green Coffee Bean Extractsupplement helps burn fat fast for dramatic
weight loss results without side effects. CGA (50%), a compound found in this amazing
extract, works to reduce the amount of fat you have and tells
the body to stop absorbing more fat. Plus, it slowsthe release of sugar into the bloodstream.
Powerful Antioxidant Fat Burner & Fat Blocker for reliable Fat Loss!
Blocks the absorption of consumed carbohydrates.Consumed calories are burnt for
immediate energylnhibits fat build-up by significantly boosting metabolic rate. High
antioxidant levels neutralize free radicals to refresh entire system. Maximum strength
formulation contains an unrivalled extract. Green Coffee Beans are the exact same beans
that get roasted and sold as coffee. The major difference is that they are unroasted. The
roasting process exposes the beansto high heat levels and this heat; unfortunately, destroy
the Cholorgenic Acid that is present in un roasted green coffee beans.
This Cholorgenic Acid is the ingredient that stimulates the body's natural fat burning
mechanisms. It would be nice if we could just drinkour favorite double espresso drinks and
lose weight but sadly, only the natural green coffee beans will stimulate our metabolisms
and act as a natural appetite suppressant.
Translation - Russian
Наш прорыв - пищевая добавка на основе экстракта бобов зеленого кофе помогает быстро сжигать жир для ошеломляющей потери веса без побочных эффектов. CGA (50%) соединения, которые содержатся в этом удивительно экстракте работают на снижение количества жира в теле и больше не дает ему накопить. К тому же он уменьшает всасывание сахара в кровь. Блокирует поглощение углеводов. Данный препарат немедленно сжигает калории, замедляет отложение жира путем значительного ускорения метаболизма. Высокий уровень антиоксидантов нейтрализует свободные радикалы и тем самым обновляем весь организм. Бобы зеленого кофе – это те же бобы, которые обжаривают и продают в качестве напитка. Основное отличие Зеленого кофе – оно не обжарено. Процесс жарки подвергает бобы высокой температуре, что, к сожалению, разрушает хлорогеновую кислоту, которая присутствует в не обжаренных бобах. Эта кислота стимулирует природный механизм сжигания жира. Было бы отлично если бы мы могли пить любимый двойной эспрессо и терять при этом лишний вес, но к сожалению лишь натуральные бобы зеленого кофе стимулируют наш организм и действуют в качестве натурального препарата для подавления аппетита.
Ukrainian to English: Вплив строків сівби на реалізацію потенціалу продуктивності сучасних сортів пшениці м'якої озимої в умовах зміни клімату
General field: Other
Detailed field: Agriculture
Source text - Ukrainian
Вплив строків сівби на реалізацію потенціалу продуктивності сучасних сортів пшениці м'якої озимої в умовах зміни клімату

Досліджено вплив строків сівби на реалізацію природного потенціалу продуктивності сучасних сортів пшениці м'якої озимої. Встановлено, що за нинішніх агротехнологій в умовах зміни клімату календарні строки їхньої сівби змістилися, порівняно з раніше вирощуваними сортами, на другу половину оптимальних строків. У підзонах Кіровоградської та Білоцерківської державних сортодослідних станцій найвищий урожай пшениці озимої формується за сівби 20-30 вересня, але оптимум в умовах Кіровоградської державної сортодослідної станції припадає на 30 вересня, Білоцерківської - на 20 і 30 вересня. Сівба як в раніші, так і пізніші строки призводить до зменшення врожайності, особливо сортів Вінничанка, Смуглянка, Золотоколоса й Трипільська. Найбільш пластичними до строків сівби в агроекологічних умовах Кіровоградської державної сортодослідної станції є сорти Богдана та Куяльник.
Ключові слова: сорти, пшениця озима, строки сівби, врожайність, агрокліматичні зони.
Вступ. Одним з найвідповідальніших етапів у технології вирощування пшениці озимої є організація сівби, а найважливішим її чинником, який впливає на підвищення урожайності, - строки сівби. Сівба раніше або пізніше обмеженого оптимального періоду значно впливає на ріст і розвиток рослин, морозо- й зимостійкість, стійкість до несприятливих чинників навколишнього середовища, виживання рослин, густоту продуктивного стеблостою та призводить до значного зменшення врожайності. Від вибору найсприятливішого строку сівби значною мірою залежить реалізація природного потенціалу генотипів. Тому визначення оптимальних строків для кожного сорту в конкретних агрокліматичних умовах має визначальне значення [1-6].
На основі узагальнених даних науково-дослідних установ і системи експертизи сортів рослин оптимальні й допустимі строки сівби пшениці озимої постійно уточнюють і розробляють відповідні практичні рекомендації для окремих ґрунтово-кліматичних регіонів [3, 5-8]. У 60-х рр. XX ст. у зоні Лісостепу залежно від зони вони припадали на період з 20-25 серпня по 10-15 вересня. Як зазначає М. А. Білоножко [9], вже в кінці 80-х рр. оптимальні строки сівби змістилися до пізніших, у лісостеповій зоні вони припадали на період з 5 по 25 вересня.
Під час визначення оптимальних строків сівби в першу чергу враховують ступінь розвитку рослин на час припинення осінньої вегетації.
Найсприятливішою фазою розвитку рослин пшениці озимої перед входженням у зиму є кущіння, що відповідає другому етапу органогенезу. Важливо, щоб рослини в осінній період не переходили до третього періоду органогенезу. За нашими спостереженнями і даними більшості науково-дослідних установ встановлено, що рослини пшениці озимої, які входять у зиму з трьома-п'ятьма пагонами, мають добре розвинену кореневу систему і достатню кількість пластичних речовин. Вони характеризуються кращими адаптивними властивостями, стійкістю до несприятливих чинників середовища та екстремальних явищ, інтенсивніше регенерують, ростуть, розвиваються і за належного догляду формують високопродуктивні посіви [3, 5, 7-9].
Встановлюючи календарні строки сівби, варто врахувати, що за наявності достатньої кількості вологи рослинам необхідно 50-60 днів осін¬ньої вегетації з сумою нагромаджених ними позитивних температур за цей період 450-600 °С. За цей час рослини до припинення осінньої вегетації встигають добре розкущитися, нагромадити достатню кількість пластичних речовин, що сприятиме ефективній протидії несприятливим і стресовим умовам зимового і весняно-літнього періодів [5, 6, 8].
Водночас, в умовах глобальних змін клімату, постійного оновлення сортового складу за морфоагробіологічними властивостями та вдосконалення агротехнологій оптимальні строки сівби можуть змінюватися [10, 11].
Тому доцільно, щоб дослідження з визначення оптимальних строків сівби були постійно діючими. Їх потрібно з'ясовувати, уточнювати й мотивувати для кожного сорту в певній ґрунтово-кліматичній зоні, підзоні, мікрозоні, регіоні та господарстві залежно від погодних умов, вологозабезпечення, агрофонів, попередників, ресурсного забез¬печення, сортотипу та ін.
Мета досліджень - вивчення оптимальних строків сівби сучасних сортів пшениці м'якої озимої в умовах змін клімату з урахуванням їхніх адаптивних реакцій на строки сівби для підвищення рівня реалізації їхнього генетичного потенціалу врожайності.
Матеріали та методика досліджень. Дослідження проводили на полях науково-дослід-них сівозмін Білоцерківської (Центральний Лісостеп) та Кіровоградської (південна частина Правобережного Лісостепу) державних сортодослідних станцій (ДСДС) за методиками державної експертизи та сортовипробування зернових, круп'яних і зернобобових культур [12].
Результати досліджень свідчать, що оптимальні строки сівби пшениці м'якої озимої, перебуваючи в складній взаємодії з багатьма чинниками навколишнього середовища, є неста-більними і поступово змінюються (табл. 1).
Як випливає з таблиці, в 50-70-х роках XX століття оптимальні строки сівби пшениці озимої припадали на 5-10 вересня. Але протягом останніх кількох десятиліть, з огляду на сучасні
сорти, технології та кліматичні зміни, вони зміщуються до пізніших.
Дослідженнями встановлено [5], що за оптимальних строків сівби й достатнього вологоза- безпечення рослини пшениці озимої починають кущитися на 15-16-й день після появи сходів, за ранніх - на 12-й день. Нові пагони за ранньої сівби ростуть і розвиваються швидше, до настання зими їх формується 5-6 і більше, в окремі роки вони переростають, старіють, нижнє листя жовтіє й відмирає. Рослини можуть восени пе¬редчасно закінчити фазу кущіння й третій етап органогенезу, які в звичайних умовах настають навесні. Це негативно впливає на їхню перези¬мівлю, ріст, розвиток, пристосувальні власти¬вості до абіотичних чинників і продуктивність. У разі теплої осені злакові мухи пошкоджують основні продуктивні пагони, що призводить до їхньої загибелі. На Білоцерківській ДСДС восе¬ни 2005 р. ранні посіви були пошкоджені шведською мухою на 36-58%, тоді як оптимальні й пізні - на 8-12%.
Цикадки, попелиці та інші шкідники є також переносниками збудників вірусних хвороб. Восени того ж 2005 р. ураження рослин жовтою карликовістю ячменю на ранніх посівах досягало 60-80%, тоді як за оптимальних і пізніх строків сівби воно було незначним. Тому кращими виявилися такі строки сівби, коли сходи з'явилися після масового льоту шкідників. У наших дослідах рослини пізніших строків сівби були стійкішими до несприятливих умов зимівлі по¬рівняно з ранніми. Найвища зимостійкість формувалася за сівби в оптимальні й допустимо піз¬ні строки сівби - з 20 вересня по 10 жовтня. За таких строків рослини краще перезимовували, інтенсивніше навесні відростали, майже повністю збереглися до збирання й сформували вищу врожайність (табл. 2).
В обох закладах експертизи вища урожайність формувалася за сівби 20 і 30 вересня, про-те оптимум на Кіровоградській ДСДС припадав на 30 вересня, на Білоцерківській - на 20-30 вересня. В досить сприятливому за гідротерміч¬ними умовами 2005 р. повнішою мірою був реалізований природний потенціал сортів за сів¬би 20 і 30 вересня, врожайність на Білоцерківській ДСДС досягла досить великого показника, відповідно 10,28 і 9,69 т/га, за пізньої сівби 10 жовтня становила 8,76, за ранньої сівби 1 вересня - 8,49 т/га. Таким чином, за сівби пшениці ра-ніше оптимальних строків, урожай зменшується більшою мірою, ніж у разі її висівання в пізні-ший період.
Дослідженнями встановлено, що сучасні сорти в умовах змін клімату й глобального потепління неоднаково реагують на строки сівби (табл. 3)
Календарні строки сівби всіх типів сучасних сортів за нинішніх агротехнологій та змін клімату помітно змістилися, порівняно з раніше вирощуваними сортами, на другу половину оптимальних строків. Залежно від біологічних особливостей генотипів оптимальні строки сівби виявилися неоднаковими. В обох закладах експертизи для більшості сортів оптимальні строки сівби припадали на 20 вересня, для частини з них - на 20 і 30 вересня. Для сортів Володарка на Білоцерківській ДСДС та Золотоколоса й Куяльник на Кіровоградській вони були трива¬лішими - 20 і 30 вересня. Характерно, що високоінтенсивні сорти Смуглянка й Золотоколо¬са на Кіровоградській ДСДС формували високу врожайність за сівби протягом усього вересня, однак найвищою в середньому за роки досліджень вона була в сорту Смуглянка, висіяного 30 вересня, Золотоколоса - 20 і 30 вересня. Високоінтенсивний сорт Фаворитка в 2005 р. за сівби
30 вересня сформував найвищу за всю історію державної експертизи, по суті, рекордну врожайність - 12,45 т/га. Цей показник нині вважається селекційно-генетичним потенціалом сорту.
Найбільш пластичними до строків сівби в агроекологічних умовах Кіровоградської ДСДС виявилися сорт Богдана, який формував висо¬ку урожайність за сівби з 10 по 30 вересня, та Куяльник - з 20 по 30 вересня. Зі зміщенням сівби як у бік ранніх, так і пізніших строків вони знижували продуктивність меншою мірою, ніж інші сорти.
В агроекологічних умовах Білоцерківської ДСДС (2007-2009 рр.) сівба в пізніші строки (10 жовтня) призвела до зменшення врожайності більшою мірою, порівняно з ранньою сівбою. Найбільший недобір урожаю за пізньої сівби проти оптимального строку зафіксовано в сор¬ту Фаворитка - 49,8%, проти раннього строку
-в Смуглянки й Фаворитки (відповідно 29,4 і 41,6%). Своєрідну реакцію на строки сівби мав сорт дворучка Хуторянка. Урожайність його за сівби 10 жовтня знизилася на 20,2% проти опти-мального строку, проти раннього - підвищилася на 16,5%. Подальші дослідження в 2008-2010 рр. виявили специфічність адаптивної реакції на строки сівби нових сортів. Нещодавно зареєстровані сорти Наталка й Нива Київщини та деякі інші вищу врожайність формували за сівби 20 вересня-10 жовтня, але оптимум припадав у сортів Наталка на 30 вересня, сорту Нива Київ-щини - на 10 жовтня.
Ці дані свідчать про те, що в підзонах Кіровоградської й Білоцерківської державних сор- тодослідних станцій найвищий урожай озимої пшениці формується за сівби 20-30 вересня, але оптимум в умовах Кіровоградської ДСДС припадає на 30 вересня, Білоцерківської - 20 і 30 вересня.
Сівба як у більш ранні, так і пізніші строки призводить до зниження врожайності, особливо сортів Вінничанка, Смуглянка, Золото¬колоса й Трипільська.
Висновки. В умовах зміни клімату та ни¬нішніх агротехнологій простежується тенденція зміщення календарних строків сівби сучасних сортів, порівняно з раніше вирощуваними сор-тами, на другу половину оптимальних строків. У центральній частині Лісостепу (Білоцерківська
ДСДС) генетичний потенціал сортів ефективніше реалізується за сівби 20-30 вересня, в південній частині Правобережного Лісостепу (Кіровоград¬ська ДСДС) - 30 вересня.
Високоінтенсивні сорти Смуглянка й Золо¬токолоса в підзоні Кіровоградської ДСДС фор¬мують найвищу врожайність за сівби 20 і 30 ве¬ресня. Найбільш пластичними до строків сівби в агроекологічних умовах Кіровоградської ДСДС є сорти Богдана та Куяльник. В агроекологічних умовах Білоцерківської ДСДС сорти Смуглянка, Трипільська й Фаворитка потенціал продуктивності більшою мірою реалізують за сівби 20 ве¬ресня, Володарка й Хуторянка - 20-30 вересня.



Translation - English
Effect of sowing time on the realization of productivity potential of modern varieties of soft winter wheat in the context of climate change
The effect of sowing time on realization of the natural productivity potential of modern soft winter wheat varieties was studied. It is established that the use of current agricultural technologies in a context of climate change has caused shift of calendar sowing terms to the second half of the optimal terms comparing with earlier cultivated varieties. In subzones of Kirovohrad and Bila Tserkva state variety testing stations the highest yield of winter wheat is formed in case of sowing on September 20–30, but the optimum for Kirovohrad station fall on September 30, Bila Tserkva station – on September 20 and 30. Sowing in earlier or later time leads to decreasing yields, especially of Vynnychanka, Smuhlyanka, Zolotokolosa and Tripilska varieties. Bogdana and Kuialnyk varieties are the most adaptive to sowing time under agro-ecological conditions of Kirovohrad state variety testing station.
Keywords:
varieties, winter wheat, sowing time, yield, agro-climatic zones.

Introduction. One of the most crucial stage of winter wheat growing technology is arranging of sowing, and its most important factor, effecting on yields increasing is time of sowing. Earlier or later realization of sowing than limited optimal period of time greatly effects on growth and development of plants, its frost and winter resistance, environmental unfavourable factors resistance, surviving of plants, thickness of productive erect stem and leads to significant decrease of yields. Realization of natural potential of genotypes greatly depends on the choice of the most favourable sowing time. It means that determination of optimal sowing time for each variety in definite agro-climatic zones is very important [1–6].
Optimal and admissible terms of winter wheat sowing are constantly specified and corresponding practical recommendations for specific soil-climatic areas аre worked out, basing on generalized information of scientific institutions and variety of plants examination system [3,5-8]. In the 60th of XX century in forest-steppe zone depending on its area sowing time fell on the period from August 20-25 to September 10-15. As M. A. Bilonozhko says [9], by the end of 80th optimal sowing time shifted to the later one, in forest-steppe zone it became September 5-25.
When one determine optimal sowing time, firstly plant development degree by autumn vegetation ending is taken into account. The most favorable phase of development of winter wheat plants before winter is tillering, which corresponds to the second phase of organogenesis. In the autumn it is important for the plants not to proceed to the third period of organogenesis. According to our observations, and to most research institutions it was found if winter wheat plants that enter into winter with 3-5 shoots, they have well-developed root system and enough plastic substances. They are characterized by better adaptive properties, by resistance to unfavourable environmental factors and extreme phenomena, they intensively regenerate, rise, develop and form high productive crops in case of proper care [3, 5, 7-9]. While setting calendar sowing, one should remember that if there is enough moisture, plants need 50-60 days of autumn vegetation with the amount of accumulated positive temperatures of 450-600°C. During this time, before autumn vegetation the plants make good tillering, accumulate an enough amount of plastic substances that help to effectively counteract to adverse and stressful conditions of the winter, spring and summer periods [5, 6, 8]. However, in terms of global climate change and constant renewal of staff of varieties by morphological-agro-biological features and in terms of improving agricultural technologies the optimal sowing time may vary [10, 11]. So it is reasonable to keep doing researches of defining optimal sowing time. It is to be ascertained, specified and motivated to each variety in certain soil-climatic zone, subzone, microzone, region and farm, depending on weather, water supply, agricultural backgrounds, predecessors, resources supply, types of varieties, etc.
The aim of the work is to study optimal sowing time of contemporary varieties of soft winter in terms of climate change, taking into account their adaptive reactions on sowing time to improve the implementation of their genetic yield potential.
Materials and methods of the researches. Studies were kept in the Bila Tserkva fields of research of crop rotation (Central steppe-forest) and Kirovograd (southern part of Right-Bank forest-steppe) state variety research stations (SVRS) by methods of state examination and testing of grains, cereals and legumes [12].
As the conclusion we see that optimal sowing time of soft winter wheat is unstable and gradually changeable, being in the complex interaction with many factors of the environment (Table. 1). As the table shows, in 50th -70th the optimum winter wheat sowing time fell on September 5-10. However, due to modern varieties, technologies and climate change, sowing shifted to later time over the last decades.
Research has detected [5] that in case of optimal sowing time and enough water supply winter wheat plants begin tillering on 15th-16th day after germination, in case of early sowing - on 12th day. If new shoots were sowed early they grow and develop more quickly before winter. They form 5-6 or more shoots, in some years, they overgrow, age, lower leaves turn yellow and die. Plants may prematurely finish the tillering stage and the third stage of organogenesis, which they finish in spring under normal conditions. This adversely affects on their wintering, growth, development, productivity and adaptive properties to abiotic factors. In case of warm autumn corn-flies damage major productive shoots, that causes plants’ death. In autumn 2005 on Bila Tserkva SVRS early crops were damaged by frit fly at 36-58%, while optimal and late crops - at 8-12%.
Leafhoppers, aphids and other pests are carriers of agents of viral diseases as well. In autumn of the same year affection of early crops by yellow barley brachysm reached 60-80%, whereas if sowing time was optimal or later it was insignificant. Therefore, the best sowing time was after mass pests fly. In our experiments later sowing time plants were more resistant to adverse winter conditions in comparison with earlier sowing time. The highest winter hardiness was formed by sowing in optimal and acceptable late time, from 20th September to 10th October. Under such terms plants wintered better and ratooned stronger in spring. They were preserved almost completely till the harvest and formed a higher yield (Table. 2).
In both examination institutes higher yields were formed by sowing between the 20th − 30th of September, but in Kirovohrad SVRS optimum fell on 30 September, in Bila Tserkva – on the 20th − 30th of September.
2005 was rather favorable year by hydrothermal conditions. Natural potential of varieties was implemented more completely after sowing on 20th and 30th of September. The yield in Bila Tserkva SVRS reached 10.28 and 9.69 t/ha. For late sowing on the 10th of October – 8,76 t/ha, for early sowing on September 1 – 8.49 t/ha. Thus, while sowing of wheat before the optimal terms, the harvest decreases more than in the case of sowing in the later period.
The research has showed that modern varieties react differently to sowing time in terms of climate change and global warming (Table. 3).
Calendar terms of sowing of all modern types of varieties on the assumption of current agricultural technologies and climate change have shifted significantly in comparison with earlier grown varieties to the second half of optimal time. According to the biological characteristics of genotypes, optimal sowing terms were unequal. In both institutions the 20th of September was the optimal sowing time for the majority of varieties, for part of them the time fell on September 20 and 30. For Volodarka in Bila Tserkva SVRS and Zolotokolosa as well as Kuyalnyk in Kirovograd SVRS the sowing terms were longer – 20th and 30th of September. A prominent fact is that the high-intensity varieties Smuglyanka and Zolotokolosa in Kirovograd SVRS formed high yields by sowing during September, but the highest average yields for the years of research was showed by Smuglyanka that had been sowed on September 30 and Zolotokolosa that had been sowed on 20th and 30th of September. Favoritka, a high intensity variety, had been sowed in 30 September 2005, it formed a record yield, the highest in the history of the state expertise – 12.45 t/ha. This rate is now considered to be breeding and genetic potential of the variety.
The most flexible to sowing time in agro-ecological conditions of Kirovograd SVRS were Bohdana, which gave a high yield by sowing durimg 10 - 30 September, and Kuyalnyk - during 20 - 30 September. In case of shifting to either earlier or later sowing time they decreased their productivity lesser than other varieties. In agro-ecological conditions of Bila Tserkva SVRS sowing in later time (October 10) led to decreasing of yields in comparison with early sowing time in 2007-2009. The largest yield deficit because of late sowing was showed by Favoritka - 49.8% to early sowing of Smuglyanka and Favorinka, they showed 29.4% and 41.6% respectively. Special reaction to sowing time had alternate wheat (Hutorjanka variety). After sowing on 10 October its yields decreased on 20,2% to optimal terms and increased on 16,5% to early sowing. 2008-2010 researches showed specificity of adaptive reactions of new varieties to sowing time. Natalka, Nyva Kyivshchiny and some other newly registered varieties formed the highest yields after sowing on 20 September – 10 October, but the optimum of Natalka was 30 September and optimum of Nyva Kyivshchiny – 10 October.
This indicates that in Kirovohrad and Bila Tserkva SVRS subzones highest yields of winter wheat are formed by sowing on 20-30 September, in Kirovograd SVRS optimum falls on September 30, in Bila Tserkva it falls on 20 - 30 September. Earlier as surely as later sowing leads to yields decreasing, especially of Vinnytchanka, Zolotokosa and Tripylska varieties.
Conclusions. In terms of climate change and present agricultural technologies we observe shifting of sowing terms of modern varieties in comparison with earlier grown varieties to the second half of optimal timing. In the central part of the forest-steppe (Bila Tserkva SVRS) genetic potential of varieties realizes effectively by sowing on 20-30 September. In the southern part of Right-Bank forest-steppe (Kirovohrad SVRS) the terms has shifted to 30 September.
Smuglyanka and Zolotokolosa high intensity varieties in subzone of Kirovograd SVRS form the highest yield by sowing on 20 and 30 September. The most flexible varieties to sowing terms in agro-ecological conditions of Kirovograd SVRS are Bogdana and Kuyalnyk. In agro-ecological conditions of Bila Tserkva SVRS varieties of Smuglyanka, Tripylska and Favoritka realize their productivity in a full manner by sowing on September 20, Volodarka and Hutorjanka are the most productive in case of sowing on 20-30 September.

Translation education Master's degree - NULES of Ukraine
Experience Years of experience: 11. Registered at ProZ.com: Jul 2015.
ProZ.com Certified PRO certificate(s) N/A
Credentials N/A
Memberships N/A
Software Adobe Acrobat, Microsoft Word, Powerpoint, Trados Studio
CV/Resume English (DOCX)
Bio
No content specified


Profile last updated
Sep 7, 2016