KudoZ si KudoZ
Thread poster: Doru Voin
Doru Voin
Doru Voin  Identity Verified
Romania
Local time: 11:22
English to Romanian
+ ...
Sep 5, 2003

Observ in ultima vreme o inmultire semnificativa a solicitarilor de ajutor colegial pt. limba romana - asa numitele KudoZ. Vad chiar cateva profiluri care chiar pentru aceasta par a fi facute: nici o informatie despre persoana in cauza, limbi, calificare etc., in schimb exista peste 30 de intrebari/solicitari de la persoana respectiva. Cred ca este de prisos sa mai spus ca imensa majoritate a intrebarilor de la persoana respectiva, desi primesc raspunsuri corecte de la colegi, nu conduc si la ac... See more
Observ in ultima vreme o inmultire semnificativa a solicitarilor de ajutor colegial pt. limba romana - asa numitele KudoZ. Vad chiar cateva profiluri care chiar pentru aceasta par a fi facute: nici o informatie despre persoana in cauza, limbi, calificare etc., in schimb exista peste 30 de intrebari/solicitari de la persoana respectiva. Cred ca este de prisos sa mai spus ca imensa majoritate a intrebarilor de la persoana respectiva, desi primesc raspunsuri corecte de la colegi, nu conduc si la acordarea punctelor cuvenite persoanelor in cauza.
Si imi pun intrebarea: oare merita sa imi/ne pierdem timpul raspunzand solictarilor unor persoane pe care, cu tot respectul, nu le consider "colegi"?

O zi buna tuturor din mai racoritul Bucuresti,
Doru Voin
Collapse


 
Anca Nitu
Anca Nitu
Local time: 04:22
German to English
+ ...
In umila mea opinie :) NU CONTEAZA Sep 8, 2003

Daca persoana care solicita ajutorul nu acorda puncte, ele se acorda automat in urma comentariilor "peer"-ilor. Daca aceasta exista. Daca nu, eu una ma multumesc cu satisfactia pe care mi-o da "dezlegarea enigmei" = o traducere pe care eu o gasesc multumitoare. Poate chiar sa creeze dependenta:):)
In fond nu ne obliga nimeni sa dam raspunsuri, fiecare din participanti, sunt sigura, are propria motivatie pt a da respectivele raspunsuri, si doar nu e pe bani...
See more
Daca persoana care solicita ajutorul nu acorda puncte, ele se acorda automat in urma comentariilor "peer"-ilor. Daca aceasta exista. Daca nu, eu una ma multumesc cu satisfactia pe care mi-o da "dezlegarea enigmei" = o traducere pe care eu o gasesc multumitoare. Poate chiar sa creeze dependenta:):)
In fond nu ne obliga nimeni sa dam raspunsuri, fiecare din participanti, sunt sigura, are propria motivatie pt a da respectivele raspunsuri, si doar nu e pe bani e pe puncte.
Collapse


 
Irene S.
Irene S.  Identity Verified
Local time: 09:22
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
"Dictionarul" KudoZ Sep 8, 2003

Unora le este probabil mult mai usor sa foloseasca sistemul KudoZ decat sa consulte un dictionar. Unele cuvinte sunt de-a dreptul banale si pot fi gasite chiar si intr-un dictionar de buzunar.
Cei care raspund la astfel de intrebari dau adeseori referinte bune. Cred ca le dau degeaba, deoarece in urmatoarele cateva minute apare o noua intrebare din acelasi domeniu, ceea ce dovedeste faptul ca asker-ul nici nu s-a deranjat sa intre pe site, macar din curiozitate. La ce bun atunci sa te mai
... See more
Unora le este probabil mult mai usor sa foloseasca sistemul KudoZ decat sa consulte un dictionar. Unele cuvinte sunt de-a dreptul banale si pot fi gasite chiar si intr-un dictionar de buzunar.
Cei care raspund la astfel de intrebari dau adeseori referinte bune. Cred ca le dau degeaba, deoarece in urmatoarele cateva minute apare o noua intrebare din acelasi domeniu, ceea ce dovedeste faptul ca asker-ul nici nu s-a deranjat sa intre pe site, macar din curiozitate. La ce bun atunci sa te mai agiti sa fii de un cat mai mare ajutor?
Se spune ca "ii dai omului un peste si are ce manca o zi; ii dai o undita si are ce manca toata viata". Se vede treaba ca unii se multumesc cu pestele.
In concluzie, parerea mea este ca astfel de persoane nu pot fi numite "traducatori profesionisti" atunci cand, dintr-un text de, sa zicem 50 de cuvinte, nu stiu ce inseamna 40...
Eu inteleg sa ceri ajutorul colegilor DUPA ce ai cautat un cuvant sau o expresie si nu ai gasit-o nicaieri, dar unii chiar intrec masura. Ma intreb ce s-ar face daca nu le-ar mai raspunde nimeni. Oare ar pune mana pe "undita"?
Cei care raspund cu perseverenta ar merita sa primeasca un comision din partea asker-ului. Doar ii fac treaba intr-o proportie destul de mare, nu?
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 11:23
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Abuzuri Sep 9, 2003

Dragi prozieni, daca imi permiteti sa va alint astfel...
Dincolo de utilitatea si calitatile de solidaritate si comunicare pe care le are Kudoz, ca intrument de cercetare terminologica, abuzuri exista si au existat dintotdeauna, sau de cand e proz-ul proz si kudoz-ul kudoz.
Membrii care folosesc intrebarile Kudoz nu au voie sa abuzeze de acestea si trebuie bineinteles sa puncteze intrebarile cu constiinciozitate. Unele intrebari sunt fara indoiala o risipa de spatiu web si de server
... See more
Dragi prozieni, daca imi permiteti sa va alint astfel...
Dincolo de utilitatea si calitatile de solidaritate si comunicare pe care le are Kudoz, ca intrument de cercetare terminologica, abuzuri exista si au existat dintotdeauna, sau de cand e proz-ul proz si kudoz-ul kudoz.
Membrii care folosesc intrebarile Kudoz nu au voie sa abuzeze de acestea si trebuie bineinteles sa puncteze intrebarile cu constiinciozitate. Unele intrebari sunt fara indoiala o risipa de spatiu web si de server, ca sa nu mai vorbim de timpul respondentilor. In plus, trebuie sa fim atenti la cei care traduc pe bani folosindu-se de munca si amabilitatea altora. Astfel, nu este voie ca frazele sa fie lungi si nu este voie ca prin intrebari succesive sa se traduca un text integral. Acestea sunt abuzuri si trebuie amendate ca atare.
Multe salutari!
Collapse


 
questionslater
questionslater

Local time: 10:23
English to Romanian
+ ...
Cum se pot 'amenda' abuzurile? Sep 15, 2003

Si eu am fost, de mai multe ori, surprins de unele serii de 'intrebari' prin care cineva isi traducea in mod foarte clar un text mai lung. Din natura 'intrebarilor' se vedea foarte clar ca persoana nu avea habar de limba tinta...
Insa, ca sa n-o mai lungim: se pot 'raporta' oficial cuiva aceste 'intrebari' pentru a fi sterse? eventual utilizatorului sa i se stearga contul (stiu ca nu e o masura prea eficienta, oricind se poate crea un cont nou...)
Sau pot fi aceste intrebari sanction
... See more
Si eu am fost, de mai multe ori, surprins de unele serii de 'intrebari' prin care cineva isi traducea in mod foarte clar un text mai lung. Din natura 'intrebarilor' se vedea foarte clar ca persoana nu avea habar de limba tinta...
Insa, ca sa n-o mai lungim: se pot 'raporta' oficial cuiva aceste 'intrebari' pentru a fi sterse? eventual utilizatorului sa i se stearga contul (stiu ca nu e o masura prea eficienta, oricind se poate crea un cont nou...)
Sau pot fi aceste intrebari sanctionate doar printr-un boicot colectiv?
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 11:23
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
moderatorul perechii de limbi Sep 15, 2003

Daca sunt probleme cu intrebari (obscene, repetitive sau care conduc la un text integral etc - a se vedea si regulamentul sitului), trebuie anuntati moderatorii perechilor de limbi respective: http://www.proz.com/?sp=mod/list, indicandu-se exact link-ul in cauza.
Daca exista violari flagrante ale regulilor sitului, persoanele respective pot fi excluse la cererea unui dintre moderatori. In general,
... See more
Daca sunt probleme cu intrebari (obscene, repetitive sau care conduc la un text integral etc - a se vedea si regulamentul sitului), trebuie anuntati moderatorii perechilor de limbi respective: http://www.proz.com/?sp=mod/list, indicandu-se exact link-ul in cauza.
Daca exista violari flagrante ale regulilor sitului, persoanele respective pot fi excluse la cererea unui dintre moderatori. In general, veti observa ca in josul mesajului fiecaruia apare un numar IP care nu se schimba chiar daca cineva incearca sa se reinregistreze sub un alt nume. Deci, chiar daca vor incerca acest lucru, persoanele de pe lista neagra vor fi excluse automat.
Daca observati ca cineva are mai multi useri dar acelasi IP, va rog sa va adresati fie moderatorilor fie stafului Proz.
Imi pare insa rau sa va anunt ca intrebarile ridicole sau sacaitoare nu prea constituie incalcari suficiente ale eticii Proz pentru a exclude pe cineva. Puteti sa scrieti persoanei respective sau sa comunicati in cadrul interfetelor respective recomandarile voastre
Collapse


 
Katza
Katza
Local time: 11:23
English to Romanian
+ ...
Unde e adresa IP? Sep 15, 2003

Cristiana Coblis wrote:

In general, veti observa ca in josul mesajului fiecaruia apare un numar IP care nu se schimba chiar daca cineva incearca sa se reinregistreze sub un alt nume. Deci, chiar daca vor incerca acest lucru, persoanele de pe lista neagra vor fi excluse automat.


Unde e adresa IP despre care vorbesti? Eu am tot cautat-o si n-o gasesc.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 11:23
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Moderatori Sep 15, 2003

Cred ca este numai pe interfata pentru moderatori. Am facut logout si a disparut.
IP este un numar lung-lung dupa care se poate identifica usor daca cineva are mai multi useri sau se poate usor vedea o persoana exclusa care incearca sa revina sub alt user name.
Multe salutari.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 11:23
English to Romanian
Intelegere(?) Sep 15, 2003

Uneori (rar) se poate intampla ca un traducator (in general bun) sa se trezeasca pus in fata unui text (probabil specializat) pe care nu il stapaneste suficient.

Rezultatul este o "serie" de mitraliera de intrebari, fiind destul de clar ce se ascunde in spatele lor - lipsa de familiaritate cu subiectul traducerii.

Uneori raspund la astfel de intrebari, pentru ca pot sa existe tot felul de imprejurari care sa ne faca (pe cei mai multi dintre noi) sa fim vulnerabili la a
... See more
Uneori (rar) se poate intampla ca un traducator (in general bun) sa se trezeasca pus in fata unui text (probabil specializat) pe care nu il stapaneste suficient.

Rezultatul este o "serie" de mitraliera de intrebari, fiind destul de clar ce se ascunde in spatele lor - lipsa de familiaritate cu subiectul traducerii.

Uneori raspund la astfel de intrebari, pentru ca pot sa existe tot felul de imprejurari care sa ne faca (pe cei mai multi dintre noi) sa fim vulnerabili la astfel de greseli. Daca se dovedeste a fi un obicei - atunci este altceva.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


KudoZ si KudoZ






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »