Duden - DEX-ul german; diverse volume; termeni DE din FR şi Latină
Thread poster: Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 04:02
German to Romanian
+ ...
Jan 20, 2011

1. Extrem de mulţi termeni (ştiinţifici mai ales) în DE provin din FR şi Lat

Extrem de mulţi termeni în DE provin din FR şi Latină- lucru cunoscut de altfel probabil celor care au studiat germanistica! dar mă tot miră, şi totuşi încă nu m-am obişnuit să caut la termeni ştiinţifici- cum este "contagios/ contagieux ..." în "(Großes Fremdwörterbuch)" al lui Duden- cu toate că deja f. des am găsit soluţiile acolo, pt. termeni pe care adesea nu le-am găsit DE L
... See more
1. Extrem de mulţi termeni (ştiinţifici mai ales) în DE provin din FR şi Lat

Extrem de mulţi termeni în DE provin din FR şi Latină- lucru cunoscut de altfel probabil celor care au studiat germanistica! dar mă tot miră, şi totuşi încă nu m-am obişnuit să caut la termeni ştiinţifici- cum este "contagios/ contagieux ..." în "(Großes Fremdwörterbuch)" al lui Duden- cu toate că deja f. des am găsit soluţiile acolo, pt. termeni pe care adesea nu le-am găsit DE LOC în dic. bilingve!

Poate ideea aceasta îi ajută şi pe alţii la căutări- un "Denkanstoß"- de exemplu la Wikipedia, cu Google (cu care am rezolvat eu astăzi problema, în loc să mă folosesc de acel Duden).

2. Apropos de Duden- nu cred că ştiu toţi colegii de DE că există f. multe volume- 10 sau 12, cred (nu le am pe toate):

Duden -das Universal- Wörterbuch - CD
Duden Fremdwörterbuch- CD
Duden Synonyme- CDE
Duden Das Große Fremdwörterbuch
Duden Rechtschreibung- CD
Duden- Das große Wörterbuch der deutschen Sprache- în 10 volume (cam din 2000), între timp poate chiar şi mai multe- CD?
etc.

Multe dintre ele există şi pe CDROM (am marcat)

Dintre acestea, utile pt. traduceri DE-RO, dar şi DE-FR, DE-Lat sunt adesea:

Duden Fremdwörterbuch (mai mic; există şi pe CDROM)
Duden Das Große Fremdwörterbuch (mai mare; nu ştiu dacă între timp există şi pe CDROM)


Duden are foarte multe volume distincte (vezi în internet), iar terminologia din aceste volume nu-i identică!!! De ex. la "Duden Rechtschreibung" se găsesc o serie de termeni pe care în "Duden universal" nu le găseşti- şi poate şi invers; iar desigur în "Fremdwörterbuch" găseşti chiar extrem de mulşi asemenea termeni!
Ş7
Şi, evident, în marele Duden de 10 volume (care pe vremuri a avut doar 8 volume, într-o ediţie anterioară; este de la A-Z, de ex. vol. 1: A - Bedi, vol. 2: Bedr - Eink, etc. - care-s o ediţie mult lărgită a lui "Duden -das Universal- Wörterbuch", şi NU trebuiesc confundate cu cele 10- 12- ?? volume distincte, pe domenii, ale lui Duden pe care le-am enumerat mai sus!) se găsesc mult mai mulţi termeni decât în ""Duden -das Universal- Wörterbuch", şi adesea mai multe exemple, sau semnificaţii suplimentare, etc.
Collapse


 
Bernd Müller (X)
Bernd Müller (X)
Germany
Local time: 04:02
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Duden Medizinische Fachausdrücke,2003 Jan 21, 2011

Alt dicţionar de la editura Duden:

Duden Medizinische Fachausdrücke,2003 (termeni medicali specializaţi)

Pentru cei care nu ştiau- vezi Wikipedia-DE, "Duden": cuvântul "Duden"


- este un nume propriu, iniţial
- dar totodată, între timp, numele unei edituri, in RFG.



Bernd Müller wrote:

1. Extrem de mulţi termeni (ştiinţifici mai ales) în DE provin din FR şi Lat

Extrem de mulţi termeni în DE provin din FR şi Latină- lucru cunoscut de altfel probabil celor care au studiat germanistica! dar mă tot miră, şi totuşi încă nu m-am obişnuit să caut la termeni ştiinţifici- cum este "contagios/ contagieux ..." în "(Großes Fremdwörterbuch)" al lui Duden- cu toate că deja f. des am găsit soluţiile acolo, pt. termeni pe care adesea nu le-am găsit DE LOC în dic. bilingve!

Poate ideea aceasta îi ajută şi pe alţii la căutări- un "Denkanstoß"- de exemplu la Wikipedia, cu Google (cu care am rezolvat eu astăzi problema, în loc să mă folosesc de acel Duden).

2. Apropos de Duden- nu cred că ştiu toţi colegii de DE că există f. multe volume- 10 sau 12, cred (nu le am pe toate):

Duden -das Universal- Wörterbuch - CD
Duden Fremdwörterbuch- CD
Duden Synonyme- CDE
Duden Das Große Fremdwörterbuch
Duden Rechtschreibung- CD
Duden- Das große Wörterbuch der deutschen Sprache- în 10 volume (cam din 2000), între timp poate chiar şi mai multe- CD?
etc.

Multe dintre ele există şi pe CDROM (am marcat)

Dintre acestea, utile pt. traduceri DE-RO, dar şi DE-FR, DE-Lat sunt adesea:

Duden Fremdwörterbuch (mai mic; există şi pe CDROM)
Duden Das Große Fremdwörterbuch (mai mare; nu ştiu dacă între timp există şi pe CDROM)


Duden are foarte multe volume distincte (vezi în internet), iar terminologia din aceste volume nu-i identică!!! De ex. la "Duden Rechtschreibung" se găsesc o serie de termeni pe care în "Duden universal" nu le găseşti- şi poate şi invers; iar desigur în "Fremdwörterbuch" găseşti chiar extrem de mulşi asemenea termeni!
Ş7
Şi, evident, în marele Duden de 10 volume (care pe vremuri a avut doar 8 volume, într-o ediţie anterioară; este de la A-Z, de ex. vol. 1: A - Bedi, vol. 2: Bedr - Eink, etc. - care-s o ediţie mult lărgită a lui "Duden -das Universal- Wörterbuch", şi NU trebuiesc confundate cu cele 10- 12- ?? volume distincte, pe domenii, ale lui Duden pe care le-am enumerat mai sus!) se găsesc mult mai mulţi termeni decât în ""Duden -das Universal- Wörterbuch", şi adesea mai multe exemple, sau semnificaţii suplimentare, etc.


[Editat la 2011-01-22 05:18 GMT]


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Duden - DEX-ul german; diverse volume; termeni DE din FR şi Latină






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »