Evidenta clientilor si a incasarilor
Thread poster: Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Sep 6, 2004

Voi folositi o metoda anume pentru a va organiza informatiile legate de clienti, facturi, plati etc.? Eu recunosc ca nu mi-am pus inca la punct o metoda, dar incep sa simt nevoia unei mai bune organizari.

Stiu ca exista programe destinate (si) traducatorilor, mai mult sau mai putin costisitoare. Ati incercat vreunul? Sau, cum va organizati voi lucrarile si toate cele?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 13:44
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
testat, nu placut :D Sep 6, 2004

Ideea e ca e multa munca pentru o nimica toata cu aceste programe si mie nu mi-a placut programul pe care l-am testat.

Oricum trebuie sa-ti organizezi clientii in directoare speciale cu informatiile si proiectele fiecaruia, oricum trebuie sa ai o factura pentru fiecare proiect, client etc. Oricum trebuie sa-ti organizezi programarile si sa-ti notezi intr-o agenda (outlook calendar) sau intr-o agenda de birou datele de predare si orele. E folositor sa ai o astfel de organizare, poti
... See more
Ideea e ca e multa munca pentru o nimica toata cu aceste programe si mie nu mi-a placut programul pe care l-am testat.

Oricum trebuie sa-ti organizezi clientii in directoare speciale cu informatiile si proiectele fiecaruia, oricum trebuie sa ai o factura pentru fiecare proiect, client etc. Oricum trebuie sa-ti organizezi programarile si sa-ti notezi intr-o agenda (outlook calendar) sau intr-o agenda de birou datele de predare si orele. E folositor sa ai o astfel de organizare, poti vedea foarte rapid daca ti se suprapun mai mult proiecte in acealsi timp (se mai intampla) si sa negociezi o alta data de predare.

Eu asa ma descurc, dar trebuie sa fii foarte organizat si sa iti cataloghezi totul cu atentie pentru a te descurca usor si rapid.

Eu folosesc si Office Toolbar pentru a-mi pune la indemana directoarele cele mai traficate si pentru a avea acces rapid la ele si la alte programe. De asemenea e util sa iti faci directoare separate in mesajele din clientul de mail ca sa pui acolo mesajele de la anumiti clienti sau care sunt pentru un anumit proiect sau subiect.

Numai bine.
Collapse


 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 13:44
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
ce folosesc eu Sep 7, 2004

De ceva vreme folosesc Translation Office 3000 si pot sa spun ca sunt foarte incantata de schimbarea adusa. Singura "munca" demna de luat in calcul este introducerea unui client nou, dar apoi economisesti timp si nu mai ai probleme ca nu stii cand, ce si cum ai lucrat pt un client. In plus, poti urmari oricand situatia incasarilor, daca ai uitat sa faci o factura, cate zile mai sunt pana trebuie sa iti intre banii in cont...
Poate fi testat gratuit timp de 30 de zile. Poate exista si altel
... See more
De ceva vreme folosesc Translation Office 3000 si pot sa spun ca sunt foarte incantata de schimbarea adusa. Singura "munca" demna de luat in calcul este introducerea unui client nou, dar apoi economisesti timp si nu mai ai probleme ca nu stii cand, ce si cum ai lucrat pt un client. In plus, poti urmari oricand situatia incasarilor, daca ai uitat sa faci o factura, cate zile mai sunt pana trebuie sa iti intre banii in cont...
Poate fi testat gratuit timp de 30 de zile. Poate exista si altele la fel de bune, eu pe acesta l-am testat si mi-a placut. Am prins si oferta, acum costa 149 euro, dar daca ai incasari si clienti suficienti merita banii.
Altii se descurca foarte bine cu excel, pot tine acolo toata evidenta, emit inclusiv facturile in excel. Probabil ca e suficient, daca stii sa-l exploatezi la maximum.

Numai bine
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Translation Office 3000 Sep 10, 2004

Va multumesc pentru idei, Cristina si Paraschiva. Am descarcat si eu Translation Office 3000. Prima impresie este pozitiva. De altfel, am citit de bine si pe Forumul in limba engleza. Totusi, mi se pare cam scump. Poate la urmatoarea promotie. Pana atunci, cred ca ma voi descurca cu Excel.
Toate bune!


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Evidenta clientilor si a incasarilor






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »