Traducere nume din ucraineana
Thread poster: cezarica22
cezarica22
cezarica22
Romania
Oct 27, 2015

Buna ziua, am si eu o mare nelamurire. Numele din limbile bulgara, maghiara, ucraineana, se traduc?
De exemplu a venit cineva cu numele cerkez vasyl. Pe certificatul de nastere romanesc scria CERCHEZ VASILE, emis in Bucuresti. Pe toate documentele romanesti scria CERCHEZ VASILE...
Sau a mai venit cineva Ivan care avea pe actele romanesti tradus Ion. Omul a jurat ca de la Bucuresti au zis ca e corect asa, ca Ivan, in romana este Ion.

Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.


 
Pall Heimisson
Pall Heimisson  Identity Verified
Romania
Local time: 00:24
Member
English to Icelandic
+ ...
Interesant Oct 27, 2015

Asta am gasit pe net: http://notariat-tineretului.net/legalizari/instructiuni-efectuare-legalizare-traduceri-notari-publici

acolo se zice:

10 Numele de persoane cuprinse în textul înscrisului ce se traduce se vor păstra aşa cum sunt scrise în original, transcriindu-se, literă cu litera, atât numele cât
... See more
Asta am gasit pe net: http://notariat-tineretului.net/legalizari/instructiuni-efectuare-legalizare-traduceri-notari-publici

acolo se zice:

10 Numele de persoane cuprinse în textul înscrisului ce se traduce se vor păstra aşa cum sunt scrise în original, transcriindu-se, literă cu litera, atât numele cât şi prenumele, precum şi eventualele porecle.
La cererea expresă a părţii, traducătorul va putea menţiona, într-o notă, echivalentul ortografic sau fonetic al numelui potrivit limbii române sau limbii materne a părţii; în acelaşi mod va putea menţiona corespondentul prenumelui prin traducerea acestuia în limba în care se face traducerea sau în limba maternă a părţii.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Traducere nume din ucraineana






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »