Pages in topic:   [1 2] >
Off topic: Despre concediu de maternitate (ingrijire copil)
Thread poster: Ioana Stan
Ioana Stan
Ioana Stan
Local time: 16:38
English to Romanian
+ ...
Aug 26, 2010

Dragi colegi (sau mai degraba colege),

Nu cred ca sunt unicat pe meleagurile noastre! Or mai fi si alte persoane interesate de concediul de ingrijire copil. Am tot frunzarit pagini de internet sperand sa gasesc care sunt pasii (logici si concisi) pe care trebuie sa-i urmeze o viitoare mamica (traducatoare cu statut de PFA - MJ) pentru a beneficia de o asemenea indemnizatie. Vrute si nevrute se spun, dar concret, mai nimic. Adicatelea ce docomente, ce institutii, ce demersuri, etc.?<
... See more
Dragi colegi (sau mai degraba colege),

Nu cred ca sunt unicat pe meleagurile noastre! Or mai fi si alte persoane interesate de concediul de ingrijire copil. Am tot frunzarit pagini de internet sperand sa gasesc care sunt pasii (logici si concisi) pe care trebuie sa-i urmeze o viitoare mamica (traducatoare cu statut de PFA - MJ) pentru a beneficia de o asemenea indemnizatie. Vrute si nevrute se spun, dar concret, mai nimic. Adicatelea ce docomente, ce institutii, ce demersuri, etc.?

Sper si eu sa aflu un raspuns avizat sau macar exemplul cuiva care a trecut prin asa ceva!

Sarut-mana anticipat!
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 16:38
Romanian to English
+ ...
Informaţii parţiale Aug 27, 2010

Nu cunosc nici eu procedura completă, dar am aflat - cel puţin din consultarea actelor legislative - că pentru a putea beneficia de concediul (medical) de maternitate, adică cel de aprox. 4 luni, din care 42 zile trebuie efectuate obligatoriu după naştere, e nevoie de contribuţia de 0,85% la sănătate. În mod normal nu ne informează despre posibilitatea sau utilitatea acestei contribuţii, cel puţin nu aici la Mureş, şi am înţeles că numai la începutul anului se poate opta pentr... See more
Nu cunosc nici eu procedura completă, dar am aflat - cel puţin din consultarea actelor legislative - că pentru a putea beneficia de concediul (medical) de maternitate, adică cel de aprox. 4 luni, din care 42 zile trebuie efectuate obligatoriu după naştere, e nevoie de contribuţia de 0,85% la sănătate. În mod normal nu ne informează despre posibilitatea sau utilitatea acestei contribuţii, cel puţin nu aici la Mureş, şi am înţeles că numai la începutul anului se poate opta pentru ea. Este necesară o cotizare de cel puţin 22 zile lucrătoare în decursul anului anterior naşterii - asta pentru concediul medical.
Apoi se poate solicita concediu pentru creşterea copilului, de 2 ani, care poate începe după expirarea concediului medical sus-menţionat. Pentru a beneficia de indemnizaţia pentru creşterea copilului, este necesar ca să fi obţinut venituri impozabile timp de 1 an anterior naşterii, care va sta la baza calculului.

Cam atât ştiu, teoretic, aş fi recunoscătoare şi eu pentru informaţii luate din experienţă

Completare:
Pentru concediul de maternitate, am înţeles că actele se depun la casa de asigurări de sănătate, iar pentru indemnizaţia pentru creşterea copilului, la primărie.

[Edited at 2010-08-27 07:17 GMT]
Collapse


 
Elvira Daraban
Elvira Daraban  Identity Verified
Local time: 16:38
French to Romanian
+ ...
informatii Aug 28, 2010

incercati si http://www.proz.com/forum/romanian/15811-[autorizaţie_mj]_traducator_autorizat_in_timpul_concediului_de_ingrijire_copil.html

 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 16:38
Romanian to English
+ ...
Informaţii actuale? Aug 28, 2010

Am verificat şi eu forumul, însă informaţiile sunt de acum 2-3 ani.

După cum am văzut pe forum, soluţia este să ne interesăm la administraţia financiară, casa de asigurări şi primărie de care aparţinem.

[Edited at 2010-08-28 10:55 GMT]


 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 16:38
English to Romanian
+ ...
indemnizatie pentru creşterea copilului Aug 28, 2010

Nu ştiu cum e cu concediul medical... vă pot spune cum e cu indemnizatia pentru creşterea copilului.

Trebuie să fi cotizat min. 12 luni inainte de nastere. Indicat ar fi să cotizaţi ceva mai mult (2-3 luni în plus), în cazul unei naşteri premature tot min. 12 luni trebuie să aveţi cotizate.

După naştere:

1. Se suspendă activitatea pe pfa;
2. Se solicită adeverinţă venituri aferente ultimelor 12 luni de la Administraţia financiară,
... See more
Nu ştiu cum e cu concediul medical... vă pot spune cum e cu indemnizatia pentru creşterea copilului.

Trebuie să fi cotizat min. 12 luni inainte de nastere. Indicat ar fi să cotizaţi ceva mai mult (2-3 luni în plus), în cazul unei naşteri premature tot min. 12 luni trebuie să aveţi cotizate.

După naştere:

1. Se suspendă activitatea pe pfa;
2. Se solicită adeverinţă venituri aferente ultimelor 12 luni de la Administraţia financiară, care se depune (împreună cu un formular şi multe copii xerox) la primarie. Tot acolo unde depuneţi şi cererea pentru alocaţie, trusou etc. Aici vi se va cere să aşteptaţi 40-50 de zile de la naştere înainte de a depune dosarul (nu ştiu în baza cărei legi).
3. Se asteaptă.

După 3-4 luni veţi primi primii bani:). Cca. 70% din media câştigurilor lunare aferente ultimelor 12 luni (minim 600 ron, max. 4000 ron, indiferent de sumele cotizate - foarte corect, nu?). Prima oară veţi primi indemnizaţia aferentă celor câteva luni în care aţi hrănit bebeluşul cu scaieţi. Dacă optaţi pentru trimiterea lor prin poştă, îi veţi primi împreună cu alocaţia pentru bebeluş (momentan 200 ron - cred că 1 an de zile). Probabil că prin bancă la fel.

Recomandabil să aveţi nişte bani puşi deoparte sau un soţ cu venituri consistente:)
Collapse


 
Ioana Stan
Ioana Stan
Local time: 16:38
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Suspendare PFA? Aug 31, 2010

Da, asa este, cam asa trebuie sa se procedeze, dar ce inseamna suspendarea activitatii de PFA? Mi s-a spus ca trebuie suspendata chiar autorizatia de la Ministerul Justitiei (mare aberatie!), iar dupa incetarea concediului de ingrijire copil se solicita o alta. Mi s-ar parea absurd sa obtii apoi o autorizatie cu data eliberarii cu foarte multi ani peste data inceperii activitatii de traducator (si a experientei de fapt!).
Nu ar fi mai normal sa-ti suspenzi activitatea de la Finante? Dupa c
... See more
Da, asa este, cam asa trebuie sa se procedeze, dar ce inseamna suspendarea activitatii de PFA? Mi s-a spus ca trebuie suspendata chiar autorizatia de la Ministerul Justitiei (mare aberatie!), iar dupa incetarea concediului de ingrijire copil se solicita o alta. Mi s-ar parea absurd sa obtii apoi o autorizatie cu data eliberarii cu foarte multi ani peste data inceperii activitatii de traducator (si a experientei de fapt!).
Nu ar fi mai normal sa-ti suspenzi activitatea de la Finante? Dupa care sa te reinregistrezi?

Ce ziceti?
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 16:38
English to German
+ ...
Suspendare activitate Aug 31, 2010

Ioana Stan wrote:

Da, asa este, cam asa trebuie sa se procedeze, dar ce inseamna suspendarea activitatii de PFA? Mi s-a spus ca trebuie suspendata chiar autorizatia de la Ministerul Justitiei (mare aberatie!), iar dupa incetarea concediului de ingrijire copil se solicita o alta. Mi s-ar parea absurd sa obtii apoi o autorizatie cu data eliberarii cu foarte multi ani peste data inceperii activitatii de traducator (si a experientei de fapt!).
Nu ar fi mai normal sa-ti suspenzi activitatea de la Finante? Dupa care sa te reinregistrezi?

Ce ziceti?


Este absolut corectă intuiţia dumneavoastră. În mod normal nu există nici un motiv pentru suspendarea autorizaţiei emise de Ministeruul Justiţiei. Din punctul de vedere al Finanţelor ar trebui să-i intereseze doar suspendarea activităţii aducătoare de venit, iar nu a calităţii de traducător autorizat de Ministerul Justiţiei.


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:38
German to Romanian
+ ...
bineînţeles Sep 1, 2010

că este absurd să se ceară suspendarea autorizaţiei de la MJ, dar şi eu am auzit că aşa se procedează...deocamdată nu am întrebat personal
impresia mea e că domnii/ doamnele de la finanţe nu au habar ce înseamnă autorizaţia respectivă şi cer şi ei suspendarea ca să se afle în treabă.
mie mi se pare că e ca şi cum mi-ar cere să îmi suspend diploma de licenţă până face copilul 2 ani...
See more
că este absurd să se ceară suspendarea autorizaţiei de la MJ, dar şi eu am auzit că aşa se procedează...deocamdată nu am întrebat personal
impresia mea e că domnii/ doamnele de la finanţe nu au habar ce înseamnă autorizaţia respectivă şi cer şi ei suspendarea ca să se afle în treabă.
mie mi se pare că e ca şi cum mi-ar cere să îmi suspend diploma de licenţă până face copilul 2 ani, că doar sunt angajată pe baza ei, aşa cum am PFA de traducător autorizat pe baza autorizaţiei de la MJ...
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 16:38
English to Romanian
Alte informatii Sep 7, 2010

Cristina Anghel wrote:

Nu ştiu cum e cu concediul medical... vă pot spune cum e cu indemnizatia pentru creşterea copilului.

Trebuie să fi cotizat min. 12 luni inainte de nastere. Indicat ar fi să cotizaţi ceva mai mult (2-3 luni în plus), în cazul unei naşteri premature tot min. 12 luni trebuie să aveţi cotizate.

După naştere:

1. Se suspendă activitatea pe pfa;
2. Se solicită adeverinţă venituri aferente ultimelor 12 luni de la Administraţia financiară, care se depune (împreună cu un formular şi multe copii xerox) la primarie. Tot acolo unde depuneţi şi cererea pentru alocaţie, trusou etc. Aici vi se va cere să aşteptaţi 40-50 de zile de la naştere înainte de a depune dosarul (nu ştiu în baza cărei legi).
3. Se asteaptă.

După 3-4 luni veţi primi primii bani:). Cca. 70% din media câştigurilor lunare aferente ultimelor 12 luni (minim 600 ron, max. 4000 ron, indiferent de sumele cotizate - foarte corect, nu?). Prima oară veţi primi indemnizaţia aferentă celor câteva luni în care aţi hrănit bebeluşul cu scaieţi. Dacă optaţi pentru trimiterea lor prin poştă, îi veţi primi împreună cu alocaţia pentru bebeluş (momentan 200 ron - cred că 1 an de zile). Probabil că prin bancă la fel.

Recomandabil să aveţi nişte bani puşi deoparte sau un soţ cu venituri consistente:)


Dacă mai doriţi informaţii...

Depunerea dosarului cu acte pentru a beneficia de indemnizaţia de creştere a copilului - fie 600 de RON, varianta standard, fie 70% din media veniturilor nete din cele 12 luni anterioare naşterii copilului - se face imediat după ce aţi terminat cele minimum 42 de zile de concediu de lăuzie, aşa-numitul concediu postnatal, care este OBLIGATORIU pentru a beneficia de această indemnizaţie. După cum obligatorie este şi contribuţia socială, că de la Agenţia Locală de Prestaţii Sociale vin banii.

Mai exact, în lege sunt menţionate 126 de zile de concediu pre- şi postnatal, pe care gravida şi le poate împărţi cum crede de cuviinţă, poate chiar să nu îşi ia deloc concediu prenatal, dar obligatoriu cele minimum 42 de zile de concediu postnatal.

Depunerea dosarului are ca termen-limită 60 de zile de la ieşirea din postnatal.

Pentru trusou - 150 de RON, prima de naştere - 230 de RON şi alocaţia lunară, până la vârsta de 2 ani, de 200 de RON/lună, vă sugerez să vă mişcaţi cât puteţi de repede, eu am primit toate informaţiile necesare atunci când m-am prezentat la Primărie, Biroul Naşteri, pentru a înregistra naşterea copilului. Adică după 11 zile din ziua naşterii. Oricum aveţi de aşteptat o grămadă de timp până să primiţi aceste drepturi băneşti.

Finanţele de care aparţin eu NU au acceptat suspendarea activităţii de PFA, pe motiv că, în cazul PFA, suspendarea echivalează cu anularea autorizaţiei emise de către MJ. Şi doar nu băusem gaz... Aşa ca am acceptat să depun declaraţia anticipată şi să plătesc impozit anticipat, cu reglementarea situaţiei în anul corespunzător.

Lista cu actele necesare dosarelor am luat-o de pe Net, acolo mi-au mai trebuit vreo două acte, pentru că nu sunt căsătorită cu tatăl copilului şi pentru că el are domiciliul în altă localitate.


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:38
German to Romanian
+ ...
nu înțeleg Sep 8, 2010

Serenity wrote:

Finanţele de care aparţin eu NU au acceptat suspendarea activităţii de PFA, pe motiv că, în cazul PFA, suspendarea echivalează cu anularea autorizaţiei emise de către MJ. Şi doar nu băusem gaz... Aşa ca am acceptat să depun declaraţia anticipată şi să plătesc impozit anticipat, cu reglementarea situaţiei în anul corespunzător.




Dacă nu ti-ai suspendat activitatea de PFA, ți s-a mai dat indemniția de 70%? Eu știam că pentru a beneficia de această indemnizație nu voie să ai niciun fel de activitate aducătoare de venituri. Sau ai depus declarația anticipată pe 0 lei?
Mulțumim de informații!
Bani de trusou mi se pare că nu se mai dau...cum nu se mai dau nici banii pentru tineri căsătoriți.


 
Ioana Stan
Ioana Stan
Local time: 16:38
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Vesti ... noi Sep 13, 2010

Sunt foarte utile toate informatiile! Dar impresia mea este ca in momenetul cu pricina, adica atunci cand te duci cu situatia concreta e altceva. Intre timp am fost la Primarie unde mi s-a spus "A, in cazul dumneavoastra (traducator autorizat) nu trebuie suspendata autorizatia", veste care m-a bucurat. Iar de la Finante mi s-a spus ca trebuie depuse o declaratie de suspendare a activitatii plus certificatul de inregistrare fiscala. Oricum voi mai face un tur pe la aceleasi instititutii sa vad da... See more
Sunt foarte utile toate informatiile! Dar impresia mea este ca in momenetul cu pricina, adica atunci cand te duci cu situatia concreta e altceva. Intre timp am fost la Primarie unde mi s-a spus "A, in cazul dumneavoastra (traducator autorizat) nu trebuie suspendata autorizatia", veste care m-a bucurat. Iar de la Finante mi s-a spus ca trebuie depuse o declaratie de suspendare a activitatii plus certificatul de inregistrare fiscala. Oricum voi mai face un tur pe la aceleasi instititutii sa vad daca voi primi aceleasi raspunsuri si a doua oara.

Keep in touch!
Collapse


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 16:38
English to Romanian
Precizari Sep 13, 2010

cornelia, ceea ce spune Administratia Financiara dintr-o anumita localitate despre un anumit subiect poate sa nu coincida cu ce spune Administratia Financiara din alta localitate despre acelasi subiect. Am inteles ca este OK daca declaratia anuala va fi pe zero.

Ioana, dar de ce ai trecut pe la Primarie? Ce treaba are Primaria?


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 16:38
Romanian to English
+ ...
Primăria Sep 14, 2010

Serenity wrote:

cornelia, ceea ce spune Administratia Financiara dintr-o anumita localitate despre un anumit subiect poate sa nu coincida cu ce spune Administratia Financiara din alta localitate despre acelasi subiect. Am inteles ca este OK daca declaratia anuala va fi pe zero.

Ioana, dar de ce ai trecut pe la Primarie? Ce treaba are Primaria?


Din păcate, e drept că nu ne putem baza pe părerile administraţiei financiare din altă localitate.
La primărie se depune documentaţia pentru indemnizaţia pentru creşterea copilului, de aceea e relevant ce spun ei despre dovada acceptată a nerealizării unor venituri.

Pe mine mă interesează concediul medical. Am înţeles că pentru a beneficia de acesta, trebuie să fi cotizat cu 0,85%, cel puţin o lună. Dar nu mi s-a spus de posibilitatea acestei cotizaţii când am încheiat contractul cu casa de asigurări de sănătate.
Oare noi care realizăm venituri doar din activitatea independentă, putem beneficia de acest concediu, care oricum e obligatoriu 42 de zile după naştere şi chiar şi indemnizaţia pentru creşterea copilului se acordă doar după cele 42 de zile obligatorii? Am înţeles că opţiunea pentru această cotizaţie se poate exprima doar la începutul anului. Ştiţi mai multe despre asta?


 
Ioana Stan
Ioana Stan
Local time: 16:38
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Lamuriri Sep 19, 2010

Pt. Serenity

Pai Primaria este cea care plateste indemnizatia de ingrijire copil. La ei se depune dosarul cu actele doveditoare si tot ei sunt cei care iti vireaza apoi banii (cu o intarziere de vreo 4 luni).


Annamaria, da, intr-adevar nu ti se spune de concediul medical cand inchei asigurarea de sanatate obligatorie. Nu stiu de ce are un statut mai secret. Eu am aflat de la pensii cand un domn jurist m-a sfatuit sa-mi fac si asigurarea pentru concediu medical, s
... See more
Pt. Serenity

Pai Primaria este cea care plateste indemnizatia de ingrijire copil. La ei se depune dosarul cu actele doveditoare si tot ei sunt cei care iti vireaza apoi banii (cu o intarziere de vreo 4 luni).


Annamaria, da, intr-adevar nu ti se spune de concediul medical cand inchei asigurarea de sanatate obligatorie. Nu stiu de ce are un statut mai secret. Eu am aflat de la pensii cand un domn jurist m-a sfatuit sa-mi fac si asigurarea pentru concediu medical, spunandu-mi sa merg la ei, pasamite, inainte sa am ceva burtica suspecta (!?!?), adica din timp, ca si cum in atare situatie nu s-ar mai putea incheia o astfel de asigurare. Asa ca zis si facut.

Referitor la pfauri, si ele au drept de concediu medical (in orice situatie, nu numai maternitate) in baza acelei asigurari de concediu medical (pare-mi-se se cotizeaza lunar cu 0,85%). Eu am beneficiat odata (2009 spre sfarsit) si imi aduc aminte ca a trebuit sa duc o adeverinta de la pensii cu stagiul de cotizare de la ei (adeverinta care se plateste). Asta inseamna ... nu stiu de fapt ce inseamna mai exact. Cert e ca si pfaurile pot avea concediu medical platit.

Eu va spun cinstit, deja am facut 2 vizite la aceste institutii "abilitate" si pana sa ajung sa am nevoie intr-adevar de serviciile lor voi mai face cateva!
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 16:38
Romanian to English
+ ...
Facturi incasate in timpul concediului medical/de crestere a copilului Sep 21, 2010

Revin şi eu cu o întrebare:
să presupunem că începe concediul medical în ianuarie 2011, urmat de concediul pentru creşterea copilului.
Ce se întâmplă dacă în acele prime luni sunt încasate sumele pe facturi emise înaintea concediului medical? Noi declarăm veniturile după data plăţii efective, deci vor fi considerate venituri în acea perioadă, şi teoretic, se pierde dreptul la indemnizaţiile respective.
Aţi întâmpinat o asemenea situaţie?

M
... See more
Revin şi eu cu o întrebare:
să presupunem că începe concediul medical în ianuarie 2011, urmat de concediul pentru creşterea copilului.
Ce se întâmplă dacă în acele prime luni sunt încasate sumele pe facturi emise înaintea concediului medical? Noi declarăm veniturile după data plăţii efective, deci vor fi considerate venituri în acea perioadă, şi teoretic, se pierde dreptul la indemnizaţiile respective.
Aţi întâmpinat o asemenea situaţie?

Mulţumiri anticipate pentru orice răspuns,

Annamaria
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre concediu de maternitate (ingrijire copil)






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »