Contribuții mai mari cu 10,5%
Autor wątku: Florin Ular
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Rumunia
Local time: 16:28
angielski > rumuński
+ ...
Sep 16, 2015

Stimați colegi,

Văd că nu se face prea mare tam-tam în legătură cu noul cod fiscal, dar mie mi se pare îngrijorătoare perspectiva noilor prevederi ale codului fiscal referitoare la contribuțiile pe care le va datora liber profesionistul/PFA din 2016, în special noua contribuție de 10,5% din venitul net la CAS.

Ce părere aveți? Ce alternative mai avantajoase aveți în vedere, în cazul în care intră în vigoare în această formă noul Cod Fiscal?


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Rumunia
Local time: 16:28
Członek ProZ.com
od 2011

angielski > rumuński
+ ...
Cam târziu Sep 16, 2015

Și contribuția la CAS, și impozitul pe locuință/sediu sunt îngrijorătoare. Din păcate, acum cred că e cam târziu să mai prostestăm, ar fi trebuit s-o facem înainte.

Nu știu dacă sunt alternative, dar sunt interesată.

Sper doar ca noul cod fiscal să nu ne rezerve și alte surprize.


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 16:28
rumuński > angielski
+ ...
Măcar de dragul principiului: Sep 16, 2015

Chiar dacă reprezintă o parte infimă a veniturilor, cel puţin la colegii pe care îi cunosc personal, ar trebui să solicităm creşterea corespunzătoare a tarifelor reglementate de Ministerul Justiţiei pentru traducători...

 


Do tego forum nie został przydzielony moderator.
W celu zgłoszenia naruszenia zasad forum lub zasięgnięcia pomocy, proszę kontaktować się z personelem portalu »


Contribuții mai mari cu 10,5%






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »