Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Sep 25, 2005

Se pare că Firefox nu este atât de sigur pe cât se spunea. După un raport al Symantec, Firefox este mai vulnerabil chiar decât Internet Explorer. În aceste condiţii, poate-ar merita o şansă şi Opera, care a devenit de curând gratuit. Pentru cine doreşte să-l încerce, poate fi descărcat de la adresa: http://www.opera.com/.

... See more
Se pare că Firefox nu este atât de sigur pe cât se spunea. După un raport al Symantec, Firefox este mai vulnerabil chiar decât Internet Explorer. În aceste condiţii, poate-ar merita o şansă şi Opera, care a devenit de curând gratuit. Pentru cine doreşte să-l încerce, poate fi descărcat de la adresa: http://www.opera.com/.


"Mozilla Web browsers are potentially more vulnerable to attack than Microsoft's Internet Explorer, according to a Symantec report.

But the report, released Monday, also found that hackers are still focusing their efforts on IE.

The open-source Mozilla Foundation browsers, such as the popular Firefox, have typically been seen as more secure than IE, which has suffered many security problems in the past. Mitchell Baker, president of the foundation, said earlier this year that its browsers were fundamentally more secure than IE. She also predicted that Mozilla Foundation browsers would not face as many problems as IE, even as their market share grows.

Symantec's Internet Security Threat Report Volume VIII contains data for the first six months of this year that may contradict this perception.

According to the report, 25 vendor-confirmed vulnerabilities were disclosed for the Mozilla browsers during the first half of 2005, "the most of any browser studied," the report's authors stated. Eighteen of these flaws were classified as high severity.

"During the same period, 13 vendor-confirmed vulnerabilities were disclosed for IE, eight of which were high severity," the report noted.

The average severity rating of the vulnerabilities associated with both IE and Mozilla browsers in this period was classified as "high", which Symantec defined as "resulting in a compromise of the entire system if exploited."

The Mozilla Foundation did not immediately respond to requests for comment.

Symantec reported that the gap between vulnerabilities being reported and exploit code being released has dropped to six days on average. However, it's not clear from the report how quickly Microsoft and Mozilla released patches for their respective vulnerabilities, or how many of the vulnerabilities were targeted by hackers, though Microsoft generally releases patches only on a monthly basis.

Symantec admitted that "at the time of writing, no widespread exploitation of any browser except Microsoft Internet Explorer has occurred," but added that it "expects this to change as alternative browsers become increasingly widely deployed."

There is one caveat: Symantec counts only those security flaws that have been confirmed by the vendor. According to security monitoring company Secunia, there are 19 security issues that Microsoft still has to deal with for Internet Explorer, while there are only three for Firefox.

The report also highlighted a trend away from the focus of security being on "servers, firewalls, and other systems with external exposure." Instead, "client-side systems--primarily end-user systems--(are) becoming increasingly prominent targets of malicious activity."

Web browser vulnerabilities are becoming a preferred entry point into systems, the report stated. It also highlighted the trend of hackers operating for financial gain rather than recognition, increased potential exposure of confidential information, and a "dramatic increase in malicious code variants".”

http://news.com.com/Symantec%20Mozilla%20browsers%20more%20vulnerable%20than%20IE/2100-1002_3-5873273.html


[Edited at 2005-09-27 09:14]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:47
English to Romanian
Văzut şi instalat Sep 25, 2005

Mulţumesc, Mihai, asta aşteptam, de fapt, ca Opera să devină gratuit, pentru că era tare enervant cu reclame.
Să văd cum mă obişnuiesc.
Până una-alta, nu-mi dau seama cum să import Bookmarks din Firefox şi cum să fac să apară Encoding pe listă, ca la Firefox, click pe butonul din dreapta al mausului şi apărea Encoding. Aşa, trebuie să merg până sus pe bară la View-Encoding.

Oricum, arată bine ca design. Pentru ochii mei, designul contează mult... See more
Mulţumesc, Mihai, asta aşteptam, de fapt, ca Opera să devină gratuit, pentru că era tare enervant cu reclame.
Să văd cum mă obişnuiesc.
Până una-alta, nu-mi dau seama cum să import Bookmarks din Firefox şi cum să fac să apară Encoding pe listă, ca la Firefox, click pe butonul din dreapta al mausului şi apărea Encoding. Aşa, trebuie să merg până sus pe bară la View-Encoding.

Oricum, arată bine ca design. Pentru ochii mei, designul contează mult

PS Importat Bookmarks cu succes

[Edited at 2005-09-25 14:39]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:47
English to Romanian
Întrebare pentru utilizatorii Yahoo Messenger Sep 25, 2005

Ştie cineva cum configurez Yahoo Messenger să acceseze Internetul prin alt browser? Nu găsesc nici o opţiune în acest sens. Până acum intra pe Firefox, acum vreau să schimb cu Opera, dar nu am dezinstalat Firefox, nici IE. E bine să le am instalate, pentru orice eventualitate, dar doresc să aleg Opera pentru Yahoo Messenger. Pentru gmail notifier am găsit opţiunea respectivă, însă cu YM nu am reuşit.
Inutil să mai spun că Help-ul este maaare ajutor, ca întotdeauna... See more
Ştie cineva cum configurez Yahoo Messenger să acceseze Internetul prin alt browser? Nu găsesc nici o opţiune în acest sens. Până acum intra pe Firefox, acum vreau să schimb cu Opera, dar nu am dezinstalat Firefox, nici IE. E bine să le am instalate, pentru orice eventualitate, dar doresc să aleg Opera pentru Yahoo Messenger. Pentru gmail notifier am găsit opţiunea respectivă, însă cu YM nu am reuşit.
Inutil să mai spun că Help-ul este maaare ajutor, ca întotdeauna

Mulţumesc anticipat.
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Bowser-ul pentru Yahoo Messenger Sep 25, 2005

Maria Diaconu wrote:

Ştie cineva cum configurez Yahoo Messenger să acceseze Internetul prin alt browser?



În principiu, orice aplicaţie care declanşează deschiderea unui browser alege browser-ul implicit. Dacă la instalare alegi Opera ca browser implicit, YM te duce la pagina de e-mail prin Opera. Am căutat vreo setare care să permită alegerea lui Opera ca browser implicit după instalare, dar nu am găsit. Poate are altcineva mai mult succes.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 17:47
German to Romanian
+ ...
De browseri Sep 25, 2005

Maria Diaconu wrote:

Mulţumesc, Mihai, asta aşteptam, de fapt, ca Opera să devină gratuit, pentru că era tare enervant cu reclame.
Să văd cum mă obişnuiesc.
Până una-alta, nu-mi dau seama cum să import Bookmarks din Firefox şi cum să fac să apară Encoding pe listă, ca la Firefox, click pe butonul din dreapta al mausului şi apărea Encoding. Aşa, trebuie să merg până sus pe bară la View-Encoding.

Oricum, arată bine ca design. Pentru ochii mei, designul contează mult


Aşa e, lookul contează şi la mine foarte mult. Nu mă deranjau bannerele cu reclame câtuşi de putin la versiunile mai vechi, nici nu le dădeam atenţie. Eu până acum vreo 30 minute ce am dat jos versiunea asta nouă, 8.5, foloseam Opera 8.01, deci cu o versiune în urmă, fiindcă 8.02 nu ştiu de ce, dar nu mă lăsa nicicum să instalez skinul meu preferat: Neanderthal. M-am obişnuit cu el şi parcă browserul nu e la fel fără el. Ce bine ca am aflat de aici de versiunea cea nouă! Mulţumesc şi eu, Mihai!

Cât despre importul de Lesezeichen / Bookmarks, se face din Datei /File > Import und Export şi găseşti acolo Netscape / Firefox Lesezeichen importieren.

Cu encodingul, nu mere şi la Opera chestia aia de la Firefox, dar nu e grav nici asa: cât imi ia sa merg cu mausul să-l schimb? Oricum eu pe alte siteuri folosesc Automatische Auswahl, Unicode folosesc doar pe ăsta şi cât stau pe el n-am de ce să schimb encodingul. Chestia aia cu schimbarea encodingului la Firefox e o extensie construită special pentru Firefox şi cu alt browser nu mere, din păcate. Asta e, anumite chestii nu merg decât cu un anumit browser. Aşa, nici eu nu pot integra de pildă Altavista Toolbar, că deocamdată de o groază de ani e făcută să meargă doar cu IE; dar ca o consolare, o pot salva ca Lesezeichen şi o pot afişa în Persönliche Leiste şi sa am un tab mereu deschis cu Altavista. Ce nu ne dau ei, incercăm să compensăm noi şi să personalizăm browserul după nevoile noastre.

Apropo de IE, deja e in teste versiunea cea nouă, IE7 Beta 1, care are şi un look nou şi tabbed browsing. Detalii la

http://www.freenet.de/freenet/computer_und_technik/viren_und_sicherheit/datensicherheit/ie7_sicherheit/index.html

Din păcate, siteul e în germană, deci articolul nu poate fi citit decât de cunoscătorii acestei limbi. O să-l povestesc pe scurt aici, că e interesant. Dar tot există ceva pentru toată lumea: se pot vedea imagini la click pe IE7 Beta 1 Ansichten des neuen IE7. Cât despre teste, cei de la www.freenet.de zic că or să-i facă un test complet si atoatecuprinzător după ce depăşeşte faza de versiune beta, fiindcă deocamdată cică nu i-au fost integrate toate security features. Deocamdată are URL Handling Protection, iar incepând cu IE7 Beta 2 or să-i mai bage şi URL Display Protection. O să mai fie după aia şi Cross-Domain Scripting Attack Protection, iar în construcţie este şi Microsoft Windows AntiSpyware. Browserul poate fi ponit în Protected Mode, astfel că dacă te hackereşte cineva şi pune stăpânire pe el din afară, cică nu poate face prea mult rău sistemului tău. Security Status Bar cunoaşte de asemenea îmbunătăţiri, ca să-i fie şi mai uşor să recunoască paginile secure. Dar una dintre cele mai interesante noutăţi este der Microsoft Phishing Filter, care funcţionează asemănător unui Virenscanner şi detectează paginile phishing şi-l atenţionează pe utilizator. Funcţia de securitate cu cel mai lung nume (die neue Sicherheitsfunktion mit dem längsten Namen) este "Delete Browsing History for better protection of privacy and passwords", care zice de la sine ce face. Începând cu Beta 2, o să fie şi un "Improved Add-On Manager". Pare promiţător, dar vorba lui www.freenet.de: rămâne de văzut dacă totul va fi ok şi în practică, nu numai în teorie. Pentru cine vrea sa vada versiunea IE7 Beta 1, ea e downloadabuila gratis de la

http://download.pchome.de/download/internet-explorer_776.html

Dar ACHTUNG! ACHTUNG! Nu se instaleaza decat pe Windows original. Inainte de instalare, face un Procduct Key check si daca nu recunoaste Windowsul ca fiind original, nu se instaleaza. Softul e ok ca look, dar avand in vedere ca in versiunea asta beta nu i-au intergrat inca toate security features, e periculos de tinut pe calculator, ca poate fi vulnerabil.

Cât despre Mozilla Firefox, au scos şi ei o versiune nouă între timp , 1.0.7, ba mai mult: au şi o versiune beta, 1.5 Beta 1, ce poate fi dată jos de pe siteul lor, la http://www.mozilla.org/products/firefox/. Totuşi, eu prefer Opera, din obişnuinţă, plus că parcă şi merge mai repede. Dar oricum, browserii evoluează, ca de altfel toate softurile. Mereu apar noutăţi bune şi utile.

[Edited at 2005-09-26 13:29]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:47
English to Romanian
Mulţumesc, Mihai Sep 25, 2005

Am ales Opera ca browser implicit.
Presupun că trebuie să restartez messengerul sau calculatorul ca să meargă cum vreau eu, însă nu îmi permit acum să restartez. Poate mâine... Oricum, ideea ta pare a fi foarte logică

Altă problemă:
Când accesez un site din Bookmarks, Opera intră pe site-ul respectiv "încremenit" la momentul la care îl accesasem ultima dată. Enervant. Firefox nu făcea aş
... See more
Am ales Opera ca browser implicit.
Presupun că trebuie să restartez messengerul sau calculatorul ca să meargă cum vreau eu, însă nu îmi permit acum să restartez. Poate mâine... Oricum, ideea ta pare a fi foarte logică

Altă problemă:
Când accesez un site din Bookmarks, Opera intră pe site-ul respectiv "încremenit" la momentul la care îl accesasem ultima dată. Enervant. Firefox nu făcea aşa.
Acest lucru se observă clar pe proz, şi bineînţeles şi pe alte site-uri care au ceasul afişat.
Când voi avea mai mult timp, mă voi pune la punct cu opţiunile din Opera. Până una alta, admir butoanele foarte "sclipicioase".
Spor la lucru celor care sunt pe baricade duminica, la ora asta

PS Am rezolvat şi cu "încremenirea" site-urilor. Acum mişcă. Am schimbat ceva la Tools - Preferences, nu mai ştiu nici eu ce, dar cine le ştie, le nimereşte

PPS Concluzia: Nu browserul greşeşte, ci persoana care-l foloseşte

[Edited at 2005-09-25 19:02]
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 17:47
English to Romanian
Când doi (sau mai mulţi) se ceartă, utilizatorii câştigă Sep 26, 2005

Deocamdată (subliniez, "deocamdată"), grupul Mozilla / Firefox este fiabil. Cele mai multe alerte cu privire la viruşi şi alte mizerii (chiar şi la TV, pe Teletext) menţionează că "utilizatorii de Firefox nu sunt afectaţi" sau ceva în genul acesta.
Ca traducător, am nevoie de fiabilitate. Prefer să stau "pe gard" şi să nu-mi înlocuiesc Mozilla cu altceva. Salut transformarea lui Opera în freeware, mi s-a părut întotdeauna un browser interesant (la modul "sure they are goo
... See more
Deocamdată (subliniez, "deocamdată"), grupul Mozilla / Firefox este fiabil. Cele mai multe alerte cu privire la viruşi şi alte mizerii (chiar şi la TV, pe Teletext) menţionează că "utilizatorii de Firefox nu sunt afectaţi" sau ceva în genul acesta.
Ca traducător, am nevoie de fiabilitate. Prefer să stau "pe gard" şi să nu-mi înlocuiesc Mozilla cu altceva. Salut transformarea lui Opera în freeware, mi s-a părut întotdeauna un browser interesant (la modul "sure they are good, but they aren't good enough").
Obişnuinţa are şi ea rolul ei. Dacă ştiu bine să folosesc un anumit program iar acesta face faţă solicitărilor mele, ce rost are să îl schimb? Mai bine este duşmanul lui bine. (Din nou o chestiune de "good enough").
Symantec (sau altcineva?!) lansează un atac. Firefox ripostează. Ce se întâmplă însă în practică? Se plâng utilizatorii de Firefox / Mozilla că sunt Oh, so vulnerable? Nu, cel puţin deocamdată.
Om trăi şi-om (mai) vedea.
Collapse


 
aurafas
aurafas
Local time: 17:47
English to Romanian
+ ...
vreau si eu Sep 26, 2005

Maria Diaconu wrote:
cum să fac să apară Encoding pe listă, ca la Firefox, click pe butonul din dreapta al mausului şi apărea Encoding.

Dar la Firefox cum de-ti apare ? Ca mie nu-mi apare ca optiune la click dreapta si n-ar fi rau, la cat de dificil mi-e sa citesc forumul Proz


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mai sunt şi alte browsere Sep 26, 2005

Firefox a fost considerat, până de curând de toată lumea, drept unul dintre cele mai sigure browsere. Numai că, după ce a devenit din ce în ce mai popular, a început să intre în atenţia hackerilor. Aşa se face că acum au ieşit la iveală şi vulnerabilităţile.

Având un număr relativ mic de utilizatori, Opera fost mai ferit de atacuri, dar nu este exclus ca de acum încolo s&
... See more
Firefox a fost considerat, până de curând de toată lumea, drept unul dintre cele mai sigure browsere. Numai că, după ce a devenit din ce în ce mai popular, a început să intre în atenţia hackerilor. Aşa se face că acum au ieşit la iveală şi vulnerabilităţile.

Având un număr relativ mic de utilizatori, Opera fost mai ferit de atacuri, dar nu este exclus ca de acum încolo să suporte atacuri mai dese şi mai puternice. După ce a devenit gratuit, probabil că va atrage mai mulţi utilizatori şi, prin urmare, va deveni mai atractiv şi pentru hackeri.

Pentru cei care pun siguranţa pe primul plan, este preferabil un browser cu un număr cât mai mic de utilizatori. Cei interesaţi pot găsi la http://www.howtocreate.co.uk/browserSpeed.html o comparaţie între cele mai importante browsere.
Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 17:47
English to Romanian
Care este cel mai sigur browser? Sep 26, 2005

Acela pe care nu-l foloseşte nimeni
Mihai, some of us weren't born yesterday while all of us can access the internet.
Nu văd ce rost are să discutăm pe ProZ despre browsere, acest subiect de flame wars pe orice forum.

[Edited at 2005-09-26 15:23]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Browserele şi siguranţa Sep 26, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Acela pe care nu-l foloseşte nimeni
Mihai, some of us weren't born yesterday while all of as can access the internet.
Nu văd ce rost are să discutăm pe ProZ despre browsere, acest subiect de flame wars pe orice forum.



Eu mărturisesc că mai am încă multe de învăţat despre browsere. Despre cât de importantă este siguranţa pe net am aflat doar atunci când, după ce am navigat (cu Internet Explorer) pe nişte site-uri obişnuite (adică nu dintr-acelea pentru adulţi, că acolo chiar e pericol), m-am trezit cu un virus care îmi închidea calculatorul de fiecare dată când mă conectam la Internet.

Oricum însă, cred că site-ul pe care l-am indicat poate ajuta pe cineva care foloseşte încă Internet Explorer (cel mai expus la atacuri) să se orienteze către un browser sau altul în funcţie de diverse preferinţe. De exemplu, cine vrea un browser care să se deschidă rapid (cold start) probabil că nu va alege Firefox, care este unul dintre cele mai leneşe din acest punct de vedere.

Cei care sunt interesaţi de o discuţie despre browsere (în special Firefox şi Opera), la nivel de utilizator, pot vizita şi firul http://www.proz.com/topic/37108 .

Cât despre dacă are sau nu are rost ca noi să discutăm despre browsere, cred că era bine să ne dăm seama de la început. După cum se poate observa, discutăm deja de câteva postinguri .



[Edited at 2005-09-26 16:04]


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 17:47
English to German
+ ...
Opera rulz! Sep 26, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Deocamdat� (subliniez, "deocamdat�"), grupul Mozilla / Firefox este fiabil. Cele mai multe alerte cu privire la viruşi şi alte mizerii (chiar şi la TV, pe Teletext) menţioneaz� c� "utilizatorii de Firefox nu sunt afectaţi" sau ceva în genul acesta.
Ca traduc�tor, am nevoie de fiabilitate. Prefer s� stau "pe gard" şi s� nu-mi înlocuiesc Mozilla cu altceva. Salut transformarea lui Opera în freeware, mi s-a p�rut întotdeauna un browser interesant (la modul "sure they are good, but they aren't good enough").
Obişnuinţa are şi ea rolul ei. Dac� ştiu bine s� folosesc un anumit program iar acesta face faţ� solicit�rilor mele, ce rost are s� îl schimb? Mai bine este duşmanul lui bine. (Din nou o chestiune de "good enough").
Symantec (sau altcineva?!) lanseaz� un atac. Firefox riposteaz�. Ce se întâmpl� îns� în practic�? Se plâng utilizatorii de Firefox / Mozilla c� sunt Oh, so vulnerable? Nu, cel puţin deocamdat�.
Om tr�i şi-om (mai) vedea.


Mie Mozilla/Firefox (le cunosc/folosesc şi în versiunea Unix - Linux/FreeBSD) mi se par lente şi cam greoaie.
Oricum nu ar rula pe PIMMX 166, 64 RAM, pe care scriu acum (în Opera, of course)
Deci, Opera rulz, mai ales că e free (nu e vorbă, că l-am "făcut" eu free şi înainte de schimbarea asta!


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:47
English to Romanian
A şti sau a nu şti despre browsere Sep 26, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Acela pe care nu-l foloseşte nimeni
Mihai, some of us weren't born yesterday while all of us can access the internet.
Nu văd ce rost are să discutăm pe ProZ despre browsere, acest subiect de flame wars pe orice forum.


Nu ştiu alţii cum sunt... dar eu m-am născut ieri, în ceea ce priveşte browserele. Dacă nu pornea Mihai această discuţie, poate aflam şi eu la anul că Opera a lansat versiunea gratuită
Între timp am observat că deja există 2 fire de discuţie despre Opera pe proz, în afara acestuia, deci se pare că este vorba de un eveniment destul de interesant pentru traducători, în general.
Pentru mine, siguranţa contează mai puţin (nu mă înţelegeţi greşit), în sensul că dacă e s-o păţeşti, poţi să ai şi cel mai sigur browser... E chestie de noroc, părerea mea... presupunând că navigăm pe site-uri aşa-zise sigure şi nu o căutăm cu lumânarea.

Pentru mine, contează mult designul şi micile "sclipiciuri" care atrag orice copil Mi-a plăcut Firefox faţă de IE, acum îmi place Opera faţă de amândouă. Are un aspect mai proaspăt, culori mai prietenoase, butonaşe lucioase, iar chestia cu deschiderea site-urilor în taburi m-a dat gata Eu, care deschid de la 4 site-uri în sus în acelaşi timp, sunt în culmea fericirii că pot să trec de la unul la altul fără să-mi încarce bara de... taskuri (c-aşa-i aşa zice dicţionarul Microsoft).

Şi să nu uităm viteza: Firefox mi se părea tren accelerat faţă de IE, acum Opera mi se pare tren intercity

Pe calculatorul de la serviciu mi s-a blocat Firefox vineri, nu am nici cea mai mică idee de ce, l-am dezinstalat şi răzinstalat de 7 mii de ori şi degeaba... pur şi simplu nu mai merge. Aşa că Opera a venit la ţanc să mă salveze, că nu voiam cu nici un chip să mă întorc la IE (bleah...). Încă mai am de descoperit unele opţiuni, încă mai duc lipsa unor mici avantaje pe care mi le oferea Firefox şi nu le găsesc în Opera, dar, oricum, eu mă bucur să descopăr ceva nou, ceva ce mă mai scoate din rutină.

Că veni vorba de scoatere din rutină, observaţi tendinţa în designul programelor de calculator de toate felurile care apar anul acesta: culori transparente, uşoare, apoase. Nuanţe pastelate, bleu ciel, verde praz, galben citron. Chiar şi noul design al prozului se încadrează în tendinţe: e mai colorat, mai pastelat, mai viu. I love it

[Edited at 2005-09-26 16:55]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 17:47
English to Romanian
Da... Sep 26, 2005

Discutăm din planuri referenţiale diferite. Credeam că este o discuţie serioasă despre browsere, din punctul de vedere al necesităţilor unui traducător activ. Pot să înţeleg şi "faza" cu culori, sclipiciuri şi altele asemenea , dar... asta se rezolvă cu skin-uri.
Nu că timpul meu ar fi nepreţuit, dar, poate mai rău, are o valoare (aţi calculat cât costă o oră din timpul dv.? eu da) şi limite (24 ore/zi)
... See more
Discutăm din planuri referenţiale diferite. Credeam că este o discuţie serioasă despre browsere, din punctul de vedere al necesităţilor unui traducător activ. Pot să înţeleg şi "faza" cu culori, sclipiciuri şi altele asemenea , dar... asta se rezolvă cu skin-uri.
Nu că timpul meu ar fi nepreţuit, dar, poate mai rău, are o valoare (aţi calculat cât costă o oră din timpul dv.? eu da) şi limite (24 ore/zi).
Anumite subiecte de discuţie duc la flame wars, se ştie bine pe forumuri. Ca atare, închei această discuţie din punctul meu de vedere.
Rog să nu se creadă că m-am supărat, etc. Pur şi simplu, mă duc să-mi văd de alte probleme
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 17:47
English to Romanian
De ce prefer Opera, ca traducător Sep 26, 2005

Pe scurt:

1. Viteza de navigare şi descărcare vizibil mai mare decât în IE şi Firefox.

2. O gestionare foarte bună a dowloadurilor - se pot descărca multe documente în acelaşi timp - eu am încercat cu 6 şi a mers foarte repede şi bine, pe când Firefoxul mergea foarte greu de la 2 în sus.

3. Viteza de derulare a paginii mai mare decât în IE sau Firefox (aici nu ştiu dacă e doar o impresie, dar eu am simţit diferenţa).

4. Posi
... See more
Pe scurt:

1. Viteza de navigare şi descărcare vizibil mai mare decât în IE şi Firefox.

2. O gestionare foarte bună a dowloadurilor - se pot descărca multe documente în acelaşi timp - eu am încercat cu 6 şi a mers foarte repede şi bine, pe când Firefoxul mergea foarte greu de la 2 în sus.

3. Viteza de derulare a paginii mai mare decât în IE sau Firefox (aici nu ştiu dacă e doar o impresie, dar eu am simţit diferenţa).

4. Posibilitatea de a deschide mai multe site-uri în taburi şi de a trece foarte rapid, printr-un click, de la unul la altul. Spre exemplu: webster, eurodicatom, google, proz, dexonline, GDT - încap toate ca taburi în bara de sus a browserului Opera, fără a-mi ocupa bara de taskuri, care e şi aşa aglomerată cu alte programe ca Word, Excel etc.

5. Memoria pe care celelalte browsere nu o au: de exemplu, scriu pe forum, dar intru pe alt site înainte de a da Post Reply - în IE şi Firefox se pierde în neant ce am scris, în Opera mă pot întoarce la ceea ce am scris şi apoi să dau Post Reply.

6. Culorile pastelate... nu în ultimul rând, pentru că şi acesta este un factor important pentru cineva care stă ore întregi în faţa calculatorului.

Îmi pare rău că nu pot vorbi în termeni mai tehnici, eu am vrut doar să-mi exprim impresia de simplu utilizator.
Concluzia mea: Opera merită încercat. Are câteva avantaje care ne pot face viaţa de traducător mai uşoară.

[Edited at 2005-09-26 18:37]
Collapse


 
Pages in topic:   [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »